Kedden három döntőt is rendeznek a nőknél, egyben pedig nekünk is komoly érdekeltségeink vannak, hiszen Kapás Boglárka és Késely Ajna révén két döntősünk is van. Éremre is jó esélyünk van! 100 háton talán már előre ki lehet osztani az aranyat, míg 100 mellen nagy csata várható az első helyért.

1500 méter gyors: Kapás az éremért úszik!

Két döntősünk is van 1500 gyorson, ami hatalmas szó, figyelembe véve, hogy Késely Ajna még mindig csak 15 éves, ráadásul három napon belül már második döntőjét ússza. Óriási teljesítmény ez, míg Kapás Bogi a 400 gyorson való bemelegítés után az egyik fő számára készül, ahol az éremért úszik. Megmondom őszintén 400-on nem volt meggyőző Bogi, 1500 selejtezőjében pedig láthatóan sokat tartalékolt. Nyilatkozta, hogy a hétfői selejtezője már jóval jobban sikerült. Ezen a távon egyértelműen óriási esélye van egy ezüstre vagy bronzra, amit az irodák is éreznek (1.05). Én ezüstben gondolkodom, bár vannak kétségeim, mert azért Kapás eddig nem volt annyira meggyőző, de egy dobogó szinte "kötelező". Ajnával kapcsolatban én a döntőt is óriási lépésnek tartom, ő lehet a jövő nagy magyar női úszója, ha így folytatja. Hatalmas tehetség, reménykedek egy újabb pontszerző szereplésben, de látszott rajta a selejtező után, hogy nagyon kiúszta magát (ezt ő maga is nyilatkozta). A realitás a 7. vagy a 8. hely, de rácáfolt ő erre már 400-on is.

Kapas-Boglarka-uszas-002

Kapás Boglárka. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A döntő legnagyobb esélyese természetesen Katie Ledecky. Van olyan iroda, ahol konkrétan 1.00-át adnak a győzelmére. 2020-ban újra visszakerül az olimpiai programba a szám, így Ledeckynek egy nagy esély, hogy újabb aranyéremmel gazdagítsa a gyűjteményét. A maradék egy éremre jó eséllyel a spanyol Mireia Belmonte Garcia és a dél-kóreai Hou Yawen pályázik. A spanyol főleg rövidebb távokon ért el eddig kiváló eredményeket, viszont itt rutinból behúzhatja az érmet. Hou Yawen egy mindössze 18 éves kínai úszó, aki idén robbant be a legjobbak közé. Abszolút sötét ló, de ha fejben egyben lesz és nem izgulja el, akkor versenyben lesz egy bronzért (2.15).

100 méteres hátúszás: Magyarok nélkül

Hosszú Katinka visszalépett a 200 vegyes döntője miatt a 100 hát elődöntőjétől tegnap este (ahogy tette azt két éve Kazanyban is), így itt sajnos nem szurkolhatunk magyarnak a fináléban. A döntő legnagyobb esélyese a kanadai Kylie Masse (1.05), aki nagyon meggyőző volt az előfutamok során, bőven az idei legjobb idővel rendelkezik és már a tavalyi évhez képest is rengeteget fejlődött. Az olimpia bajnoki címvédő Katinka távollétében tehát ő a legnagyobb esélyes, riválisai közül talán Kathleen Baker jelenthetne egy kis veszélyt (13.00). Emily Seebohm hiába klasszis úszó, de neki leginkább fejben vannak problémái. Ugyan kétszeres olimpiai bajnok, de mindkétszer váltóban nyert. Tavaly ő volt a 100 legnagyobb favoritja a 2015-ös világbajnoki címe után, de a döntőben nem tudott jó eredményt elérni. Most is valami hasonló lehet majd vele, így hiába a nagy rutin, lehet még a dobogóról is le fog csúszni.

100 méteres mellúszás: Visszavágó

A tavalyi riói olimpia után eljött a visszavágó Lilly King és Yuliya Efimova között. Az akkor mindössze 19 éves King legyőzte az orosz Efimovát, aki akkor már négyszeres világbajnok volt. Ők állnak a világranglista első két helyén is, szinte csak ők képesek 1.05-ön belüli időre, ezzel el is döntve a dobogó első két helyét. Közülük most is az amerikai tűnhet erősebbnek, de én nem írnám le teljesen Efimovát. Az orosz gyorsabb ezen a távon, csak kérdés, hogy mennyire tudja összerakni ezt a döntőjét, mert fejben nagyon erős King. A dobogó harmadik fokára jó eséllyel a világrekorder fog felállni. Ruta Meilutyte 15 évesen nyert anno olimpiát, sokkal többet vártak tőle, viszont a fentebb említett duó elhaladt mellette. Most viszont elvileg újra nagy motivációval készül. Tavaly sérülésből tért vissza és Rióban nem sikerült jó eredményt elérnie, de azóta már új edzővel kezd, ez pedig meglátszik a munkáján is (dobogója 1.18-at ér).