Két tagú szűk elithez csatlakozhat ma délután Gyurta Dániel, aki megszakítás nélkül lehet negyedjére világbajnok 200 méteres mellúszásban. Ez korábban csak Grant Hackettnek sikerült 1500 méter gyorson, és most Kazanyban összehozta Ryan Lochte is, 200 méter vegyesen. Dani a harmadik idővel jutott be a döntőbe, de nyilatkozatai alapján úgy tűnik, nem aggódik különösebben. Hajrá Gyurta, írjál történelmet!

Nem kell elsietni

Gyurta nem csak egy-egy úszása során hajrázik jól, hanem a tornáját is hasonló elv alapján építi fel. Az előfutamok során becélozza a 2 perc 9-10 másodpercet, majd az elődöntőben jöhet a 2:08-as idő, és végül a döntőben a 2 perc 7 másodperc. Eddigi vébéi során ez volt a kotta. Az ő esetében nagyon látszik, hogy a döntő előtti futamokban nagyjából belővik, hogy milyen időt kell úsznia, azt megússza, továbbjut. Mindegy mit úsznak a többiek, ő rendre hozza ezt. Olyan, mint egy gép. "Mindenki kérdezgeti, hogy láttam-e a japán ellenfelemet, Koszeki Jaszuhirót a szélén, és mindenkinek azt mondtam, hogy persze, láttam, nagyon jól ment, de úgy voltam vele, hadd ússza csak ki magát ma este! Ma nem akartam utolérni, hisz nem ez volt a cél, hanem az, hogy bejussak a fináléba, és ez sikerült is. Az utolsó ötvenen visszavettem, elvégre mégiscsak pénteken van a döntő" - nyilatkozta az Origónak Gyurta.

Nem lehet tudni, hogy mi lesz a taktikája a döntőn, de az eddigi két futam és nyilatkozatok után azt gondolom, kicsit hagyja elmenni a többieket. Nagyon buta és furcsa példán érzékeltetve, most ő lesz Chad Le Clos, aki majdnem megverte Cseh Lacit a 200 méter pillangó végén. Türelem és komoly kitartás kell az ilyesmihez, mert pont a megfelelő időben kell robbantania. Dani viszont nem ma kezdte, elég rutinos már. A három világbajnoki úszása során mindig övé volt a leggyorsabb második 100 méter, két esetben például csak ő tudott 32 másodperces 50 métert hozni a szám második felében. Nagyon szoros befutó várható, mert Marco Koch és Yasuhiro Koseki sem ügyetlen gyerek.

Gondoljunk előre!

Egy-egy döntő előtti futam komolyan befolyásolhatja a végső győztesre adott szorzókat, ezért érdemes előre megnézni, hogy mi várható. A 200 méteres női hátúszás előfutamait ma délelőtt úszták, ahol Hosszú Katinka érte el a legjobb időt, megelőzve Missy Franklint. Az amerikai lány 100 és 200 méter háton is nyert a 2013-as világbajnokságon. A 100-as távon már lement a döntő, ott 5. helyen végzett. Továbbá 200 méter gyorson is címvédő volt, de ott bronzra váltott idén. Mindkét számra igaz, hogy egy másodpercet lassúlt a két év alatt. És akkor még nincs vége a felsorolásnak, mert váltó számokban is érdekelt volt már, például a 4 x 200-as női gyorsváltóval nyert egy aranyat Kazanyban. Nekem úgy tűnik, hogy nem áldoz be számokat, hanem mindenhova odaáll, aztán lesz, ami lesz. Katinka eközben kicsit taktikusabb, és akár vissza is lép egy-egy versenytől, amikor aranyért megy.

Hasonló dilemmával találjuk szembe magunkat Cseh László esetében is. A 100 méteres pillangó elődöntőit délután ússzák. Ma délelőtt Laci a legjobb idővel jutott be, miközben a nagy ellenfél, Chad Le Clos, a nyolcadik helyen kvalifikálta magát. Ezek az eredmények nem mutatnak reális képet, vagyis inkább mondjuk úgy, hogy Laci ideje nagyon jól sikerült. Két éve amikor világbajnok lett Le Clos, akkor is hasonló idővel kezdett (akkor 51:88, most 51:82). Mellettük itt van még egy gyengébb szériás amerikai, Tom Shields. Nem csak Laci, hanem ő is egyéni csúcsot ért el délelőtt. El tudok képzelni olyan leosztást, hogy az amerikai itt nem ér el majd semmit, viszont a szorzóknak bekavar. 200 méteren 8. lett egyébként. Mindemellett még ott van Czerniak is, aki Lacival együtt állt a dobogó harmadik fokán az 50 méteres táv döntője után. Őt valamiért nem a három eddig említett fickóval rakták össze, hanem a 16 éves Li Zhuhaóval. Oké, hogy junior világrekordot úszott Li, de azért a döntőben simán legyőzheti a rutin, amivel Czerniak rendelkezik.