Ugyan Hayden Paddon is sokáig vezetett, de végül Ott Tanak győzelmével zárult a Szardínia-rali. Most Lengyelországba látogatunk, ahol megint murván csapnak össze a legjobbak. Újabb nagy csatára van kilátás, ráadásul megint ott lesz a mezőnyben Andreas Mikkelsen, aki a Citroennél Kris Meeke helyére ugrik be. Az egyik leggyorsabb pálya és hatalmas tempó vár a mezőnyre.

Jó hangulat az M-Sportnál

Az észt Ott Tanak megnyerte élete első versenyét a szardíniai állomáson. Ez a siker már nagyon érett neki, mindig a tűz közelében volt, főleg ebben az évben. Talán ez számára az áttörést jelentheti. A csapatfőnöke Malcolm Wilson is kijelentette, hogy az észt pilóta rengeteget fejlődött és ez csak a kezdet számára. A murvás versenyek nagyon fekszenek neki, így a lengyelországi hétvégén is jó esélyekkel indul. Pozitívan is nyilatkozott a hétvégével kapcsolatban: "Miután Szardínián nyerni tudtam, sokkal könnyedebben fogok Lengyelországba menni." Az M-Sportnál tehát minden rendben, jó eséllyel Sebastien Ogier is hosszabbít a szezon végén. A csapat Észtországban tesztelt, ahol hasonló gyorsaságú utakon tudtak menni, mint ami a lengyeleknél vár majd rájuk. Ogier már nagyon várja a hétvégi versenyt, szereti az ilyen gyors pályákat, ahol nagy a tempó, kevesebb a technikás rész. Viszont, ahogyan ő is mondta, így elég egy kisebb hiba vagy lassabban teljesített szakasz és el is szállt a győzelmi esélyed.

Tanak-Ott-rali-004

Ott Tanak. Fotó: Gustavo Miguel Fernandes/Shutterstock.com

Visszatérve az észt Tanakra, ő hasonló utakon nőtt fel, mint ami Lengyelországban várja a mezőnyt. Nem hiába szerzett erről a versenyről az elmúlt két évben harmadik és második helyet. A dobogó tehát lassan elvárás lesz vele kapcsolatban (1.70). A brit Elfyn Evansről nincs annyi infó, ő mostanság kicsit visszafogotabb teljesítményt nyújt. Érdemes még megemlíteni, hogy az M-Sport lehetőséget ad az ifjú finn Teemu Suninennek, aki egy Fiesta WRC-vel áll majd rajthoz. Tavaly második lett Lappi mögött WRC 2-ben, most pedig sokat vár magától élete első WRC-s futamán is. Gyors a srác az kétségtelen, ilyen versenyen pedig ki is jöhet a sebessége, de az autót még szoknia kell. Talán egy top8 összejöhet neki.

Kellenek a pontok a Hyundainak

Egyre komolyabbak az elvárások a Hyundai csapatával kapcsolatban. Most már nem elég a dobogó egy hétvégén, győzni kell. Bizony, a gyártó a világbajnoki címre hajt. Thiery Neuville szállítja a dobogókat, de most már újra győzelmet vár tőle a csapat vezetése. Én a nyilatkozataiból óvatosságot vettem ki, lehet ő is érzi a világbajnoki cím esélyességének terhét. Az elmúlt két évben nem ment neki annyira a lengyel versenyen (4. és 6. hely), szóval én nem fogadnék rá nagy összegben. A csapatból talán Paddonnak kedvezhet ez a verseny, ő őrült tempóra képes, kérdés csak az, hogy végig a pályán tudja tartani az i20-at? Erre azért én nem vennék mérget, de érdemes elgondolkozni a dobogóján (3.00).

Elegük lett

Úgy vélem, a Citron csapatfőnöke Yves Matton teljes joggal küldte pihenőre Kris Meeke-t. A brit pilóta felelőtlen volt már sokadszorra a szezonban, rendre tönkrevágja a C3-at. Hiába nyert Mexikóban, ha idén hét futamból négyet a saját hibája miatt nem tudott befejezni, és a másik kettőben sem ment neki jól a versenyzés. Legutóbbi olasz versenyhétvége előtt el lett mondva, hogy óvatosan menjen, lehetőleg két autóval szeretnének első ötben lennének a Citroenesek, ehelyett megint kiesett Meeke már a verseny elején. Jött is a helyére a norvég Mikkelsen, aki a legutóbbi versenyen nyolcadik lett a francia Lefevbre autójával. Nem rossz teljesítmény, de most jön az igazi erőpróba számára.

Meeke-Kris-rali-002

Kris Meeke. Fotó: Rodrigo Garrido/Shutterstock.com

Az elmúlt három évben ilyen eredménysora van a lengyel versenyzől: 2., 2., 1. Ő tehát a címvédő, ismeri a pályát, az ő kérésére alakították át a C3-at a hétvégére. Ez fontos infó, ugyanis ellentétben két csapattársával (Breen és Lefevbre), csak az ő autójában található meg az új hátsó differenciálmű, illetve megváltoztatták a tengelyek közötti nyomatékelosztást is. Magyarán a Citroen a sikert Mikkelsentől várja, míg Breenék a régi beállításokkal mennek. Persze Breen az ilyen gyorsabb versenyeken él igazán, de én ajándéknak veszem az 1.90-es szorzót, amit arra kapunk, hogy Mikkelsen lesz a csapatból a legjobb. Ha nem töri össze az autót, akkor ennek jönnie kell, ráadásul Matton már egy dobogót vizionál vele kapcsolatban.

Mi lesz a Toyotával?

A héten volt a csapatfőnök Tommi Makinen születésnapja, így illene valamivel meglepni a legendát. A csapat sztárja Latvala nagyon bizakodó, azt mondja, hogy a Yaris stabilitása nagyon jó, hála az új lengéscsillapítóknak. Hazai környezetben tesztelt Finnországban, ahol hasonló körülmények voltak, mint a mostani versenyhétvégén. Elvileg minden rendben volt, a Toyotánál nagyon elégedettek voltak, így én egy meglepetés eredményt várok tőlük. A csapaton belül Esapekka Lappitól várható a kevésbé jó teljesítmény, hiszen a fiatal finn önkritikusan ki is jelentette, hogy még csak a lassabb pályákon tudja stabilan vezetni az autót. Gyorsan fejlődik a fiatal tehetség, de most ez egy tanuló hétvége lesz számára.

Borítókép: Kris Meeke. Fotó: Rodrigo Garrido/Shutterstock.com