Alig csengett le a Monte Carlo Rally, máris folytatódik a rally vébé Svédországban. Ami jó hír, hogy a tesztvideók alapján lesz hó a versenyen, így nem kell majd egy gyorsaságit sem törölni. A pilótáknak 18 gyorsasági szakaszt kell teljesíteni, ami 331,74 versenykilométert jelent. Az etapokkal együtt a teljes táv több mint 1400 km, és a WRC mellett a WRC2 és WRC3 kategória is elindul.

Mi változott tavalyhoz képest?

Minden! Hatalmas változáson ment keresztül a WRC a 2017-es szezonra. Ami a legfontosabb, hogy az új szabályok következtében erősebbek lettek az autók (380 LE), szélesebbek is, ezáltal szebbek is. Újra engedélyezett az aktív központi diffi is, aminek következtében tovább nőtt a kanyarsebesség és a tempó is. Persze ehhez a biztonságot is növelni kellett, így az autók ajtóiba több mint 60 liter "ütközéselnyelő" anyagot töltenek be (ajtónként). Mivel a legtöbb halálos baleset az oldalirányú becsapódás miatt következett be, ez komoly fejlesztésnek számít a biztonság terén. Ezt az tette lehetővé, hogy az autók szélessége is nőtt, így lett hely ennek a speciális habnak. További újdonság, hogy a VW visszavonult a világbajnokságtól, így két pilótájuknak új csapat után kellett nézni. Valószínűleg a VW botrány az oka a visszavonulásnak, mivel az Audi is kiszállt a hosszútávú versenyzésből. Ogier után persze kapkodtak a gyártók, és végül az M-Sport Ford tudta megszerezni őt. Az autót nem nehéz felismerni, mivel a Red Bull maradt Ogier-nél, mint főszponzor. Az M-Sport másik pilótája Ott Tanak lett, aki már tavaly is nagyon gyors volt a privát Fiesta WRC-vel. Tanak helyére Elfyn Evans érkezett a D-MACK féle Fiesta WRC-be. Andreas Mikkelsen autó nélkül maradt, így ő most a WRC2-ben terelget egy Skoda Fabia R5-öt. Az ő legfőbb kihívója valószínűleg Jan Kopecky lesz. A Hyundai megtartotta Thierry Neuville-t és Hayden Paddon-t, valamint harmadik pilótának még Dani Sordo kapott bizalmat a koreai márkától. Jari-Matti Latvala a Toyota égisze alatt bizonyíthat, az ő csapattársa Juho Hanninen lett. A csapatvezető a legendás Tommi Makinen, szóval mondhatjuk, hogy megszállták a finnek a japán a márkát.

 

Ez történt a Montén

A Monte Carlo Rally a legrégebbi rally futam a világon. Az első gyorsasági elég szomorúan kezdődött még csütörtök éjjel. 2-3 versenyző indult el a szakaszon, aztán Hayden Paddon kicsúszott és eltarolt egy nézőt. Sajnos a néző később életét vesztette, így a szakaszt törölték, Paddon és az autója pedig a tisztelet jeléül visszalépett a versenytől. Szóval még el sem kezdődött a verseny, máris fogyatkozott a mezőny. Később aztán Meeke is odaverte a Citroen WRC-t, majd Hanninen is lebontotta a Toyota elejét. Összetákolták neki, aztán egy fának is nekicsúszott, de Latvala sem találta a ritmust, folyamatos volt a megpörgés a pályán. Neuville is gondokkal küszködött. Szombatra és vasárnapra Evans látványosan felgyorsult, de Ogier állt az élen. Tanak is végig ott loholt Ogier nyakán, de a Power Stage-re motorhibák jöttek elő a Fiesta WRC-n, így annak is örülhetett, hogy célba ért. A versenyt Ogier nyerte, Latvala jött fel a 2. helyre, Tanak pedig a 3. helyen tudta zárni a versenyt.

 

Mi várható a svédeknél?

Elsősorban egy rendkívül izgalmas verseny. Magát a svéd rallyt 1950-ben hívták életre, akkor még Rally to the Midnight Sun néven. Ekkor még nem havas verseny volt, nyáron rendezték. 1965-től lett havas verseny a svéd rally. 1973 óta szerepel rendszeresen a vilgbajnokság naptárában, és 2004-ig csak és kizárólag skandináv pilóták tudták megnyerni a versenyt. 2004-ben Sebastien Loeb lett az első, aki megtörte az átkot, azóta csak Ogier volt nem-skandináv, aki nyerni tudott. A kinti hőmérséklet tartósan -25 fok körül mozog, így a motorokat feljebb kell csavarni a mérnököknek. A gumikat 380 darab szöggel látják el, amik 20 mm hosszúak (a gumiban lévő résszel együtt). Idén a szakaszok 58%-ban eltérnek a tavalyi szakaszoktól, így az itinerek nagy részét újra kellett írni. A pénteki Hof-Finnskog szakasz teljesen új. A szombati Vergasen szakasz része a híres Colin's Crest. Ez talán a leghíresebb ugrató az egész rally világbajnokságon, pedig azért a finneknél és a Fafe sprinten is vannak szép darabok. Itt szokták mérni az ugrás távolságát is. A rekordot Eyvind Brynildsen tartja, aki 2016-ban 45 métert repült.

 

A versenyen elindul még Ostberg is, aki idénre nem kapott gyári szerződést, de egy új szponzornak köszönhetően betoltak alá egy Fiesta WRC-t. Az esélyesek között ott van Ogier, Tanak, Paddon és Latvala. Hanninen még elég látványosan szenved az új technikával. Sordo soha nem érezte nagyon a havas versenyeket, ahogy Neuville is inkább aszfaltos. Paddon reméljük elfelejtette már a balesetet, és tud teljes mértékben koncentrálni. Benne ott az érték, a temója nagyon jó, csak sűrűn oda is csapja a Hyundai-t valaminek. Latvala jobban érzi azért a Toyota-t, de még neki sem az igazi, biztos hogy 1-2 alkalommal benne lesz a hófalban. Ogier sem szokta még meg teljesen az új autót, ellenben Tanak már jó ideje ezzel a technikával megy. A Monte is nagyon jól sikerült neki, így ha tippet kéne mondanom erre a versenyre, az az, hogy Ott Tanak a dobogón végez. Ráadásul Tanak szereti is a csúszkálós, sodrós gyors versenyeket. Ezt tavaly is bizonyította, hiszen a lengyeleknél sorra verte a gyári pilótákat, de végül a technika ördöge kibabrált vele. Egyébként a legtöbb versenyt Stig Blomqvist és Marcus Grönholm nyerte itt, mindketten 5-5 alkalommal tudtak diadalmaskodni.

Duplázd meg nyereményed akár 100$ értékig

A Stake.com-on a legrangosabb európai focira fogadva megkétszerezheted nyereményed.

Stake regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Sebastien Ogier. Fotó: Rodrigo Garrido/Shutterstock.com