Elina Svitolina 051 Elina Svitolina (Fotó: viewimage / Shutterstock.com)

WTA Finals: Idéntől Shenzhenben a legjobb nyolc

Szabi 2019 okt 24. 10:46 Szólj hozzá!

Tenisz WTA WTA Finals

Szingapúrból idéntől Kínába költözött a női tenisz világbajnokság, így Shenzhen a tizedik város, amely színhelyet biztosít a 48 éves múlttal rendelkező rangos tornának.

A címvédő Elina Svitolinának (WTA 8.) nem volt könnyű a kijutás, de a versenynaptár utolsó heteiben sikerült ismét az első nyolc játékos közé kvalifikálódni. Ebben a bravúrban nagyot nyomott az, hogy végre az idén (talán a vártnál későbbre) sikerült Grand Slam-elődöntőt elérnie, amelyet a londoni Wimbledonon játszott. 2019-ben nem nyert tornát és az utolsó feljutó helyről kapott esélyt egy eléggé kérdésesnek tűnő vb-címvédésre (9.00).

Régi és új arcok

A mezőnyben az elmúlt évekből már ismerős és megszokott játékosokat is találunk, viszont vannak olyanok is, akikről nem mondtuk volna az idény elején, hogy október végén ott lesznek a vb-n. Az mindenképpen jól tükrözi, hogy szoros volt a harc a ranglista élén, hogy a nyolc kijutóból négyen „csak” az októberi hónapban szerezték meg a kijutó jegyeiket.

A WTA-világelső, Ashleigh Barty volt az első, aki kvalifikálta magát szeptember 9.-én. A 23 éves játékosról nem sokan gondolták volna, hogy Grand Slam-győztes lesz és főleg nem a Roland Garroson, de az ausztrál játékos túlszárnyalt idén minden elvárást a francia fővárosban. Az Australian Openen jutott először Grand Slam-torna negyeddöntőjébe, majd Miamiban bajnok lett. Nem sokkal a már említett hatalmas párizsi sikere után, a birminghami tornát nyerve, megszerezte a ranglista első helyét is. Bár azután nem nyert tornát, az idény többi részén is jól menetelt át. Nemrég Pekingben a döntőt játszotta, ami azt jelentheti, hogy formában van és komolyan kell majd számolni vele (5.00).

Ashleigh Barty (Fotó: Janet McIntyre / Shutterstock.com)

Karolina Pliskova (WTA 2.) idén sem lett Grand Slam-győztes, viszont négy bajnoki címmel büszkélkedhetett Brisbaneben, Rómában, Eastbourneban és Zhengzhouban. Szeptember vége óta viszont kissé gyengébb eredményei voltak, Wuhanban második, Pekingben pedig első meccsén búcsúzott. Ettől függetlenül, az mindenképp elvárható, hogy alkalomhoz illően emeljen játékán Kínában (9.00) még akkor is ha nem fő esélyes. Naomi Osaka (WTA 3.) ott kezdte a 2019-es szezont, ahol a tavaly a 2018-at abbahagyta és megszerezte második Grand Slam-tornagyőzelmét Melbourneban, majd kissé elhalványult játéka. Az ázsiai tornákon viszont úgy visszakapcsolt, hogy a US Open óta veretlen. Bajnok lett eközben Osakában és Pekingben. Tornagyőzelmi esélyeit 4.00-es szorzóval illették a bukmékerek.

Simona Haelp (WTA 5.) új edzővel már nem hozta ugyanazt a folytonosságot, mint az elmúlt években, viszont sikerült a játékának színvonalát elég magasan tartania. Címvédőként, a Roland Garros a negyeddöntőben kapott ki, de nemsokára jött a kissé meglepetésszerű, de annál hatalmasabb Wimbledon-győzelme. Azután már csak Torontóban nyert két meccset egymás után, ami nem túl biztató jel. Ez az őszi eredménytelenség és visszalépései pár tornán kissé kérdésessé teszik vb-s menetelésének hosszát (8.00).

A reflektorfényben

Semmi kétség afelől, hogy az idény meglepetése Bianca Andreescu (WTA 4.). A 19 kanadai lány már Indian Wells-győzelmével bemutatta. hogy mire képes, de az augusztus elején Torontóban elkezdett meccsgyőzelem-sorozata, amely az októberi pekingi negyeddöntőig tartott, teljesen ámulatba ejtette a teniszvilágot. Ezalatt 16 egymás utáni meccset nyert és US Open-bajnok is lett. A tavalyi év végén még a 152. helyen találta magát, most pedig egy acélos Top5-ös játékos lett alig tizenkét hónap elteltével. Annyi biztos, hogy egyik legveszélyesebb játékos lesz elméletileg a vb-n (5.00), a kérdés csak az, hogy mennyire vette le a gázpedálról a lábát mentálisan és fizikailag is, hiszen szinte egy hónapja nem játszott és az idény vége lévén, megtörténhet, hogy akarata ellenére kissé ellazuljon.

Bianca Andreescu (Fotó: lev radin / Shutterstock.com)

A visszatérő bajnok

2011-ben bajnoki címet szerző és 2015-ben döntőt játszó Petra Kvitova (WTA 6.) az idei mezőny annak a két játékosának egyike, aki tudja milyen nyerni ezt a tornát (a másik mint említve volt, a címvédő Svitolina). A kétszerez Wimbledon-bajnok részvételével, Csehország az egyetlen ország, akinek két képviselője lesz a versenyen. Petra „csak” két tornagyőzelmet szerzett idén Sydneyben és Stuttgartban és Grand Slam-döntős is volt az Australian Openen, de a szezon második felében csak egy elődöntőt játszott Wuhanban, ezért nem tiszta pillanatnyi játékformája. Ettől függetlenül, nagy hiba lenne félvállról kezelni őt (9.00).

Elkapta az utolsó szalmaszálat

Múlt heti moszkvai tornagyőzelmével Belinda Bencic (WTA 7.) utolsó pillanatban jogosultságot szerzett a tornán való részvételre. A 22 éves svájci február második felében nagyon elkapta a fonalat, nyert Dubaiban és Indian Wellsben elődöntőt játszott úgy, hogy ezalatt a WTA krémjének egy nagy részét (Halepet, Svitolinát, Kvitovát, Osakát, Pliskovát) verte. Minden borításon ért el jó eredményeket, a US Openen pedig pályafutásának első Grand Slam-elődöntőjét játszotta. Elég stabil volt a szezon alatt és amennyiben kitart a moszkvai lendülete, szép eredményt érhet el Kínában (15.00).

Elég tágas a szorzókínálat a tornát illetően és megéri körülnézni, amelyek közül csak néhányat említek: