Foci globalizáció - megérte?

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában


október 23, 2017, 22:28:17, SPF Admin
Született egy hasonló cikk weboldalunkon és kíváncsiak vagyunk véleményeitekre:

A futballglobalizáció jelensége, s annak árnyoldalai


Alábbi posztunkban olyan jelenségre szeretnénk felhívni a figyelmet, amely bizonyos aspektusokra, nézőpontokra rávilágítva nem feltétlenül tesz jót a labdarúgás sportágának, különösen a honi focinak. Érdemes elöljáróban leszögeznünk, hogy a posztban szereplő gondolatok, illetve eszmefuttatások nem az SPF oldalának véleményét tükrözik, hanem pusztán a szerkesztő látásmódját kívánják megosztani, illetve kulturált hangnemben akár vitatémának is tökéletes indítóírása lehet. Olvasd tovább

Cikkolvasás után várjuk véleményeiteket.  ;)

Én értem a cikknek azt a részét, hogy a globalizáció kiöl minden egyediséget a világból, és ez nem jó. Mindenki agymosott mekdonálc klón lesz, és lassan küzdeni kell azért, hogy november elsején a halottainkra emlékezzünk, és ne szájbabaszott álarcosbálba menjünk helovin néven. Szóval eddig oké, ezzel tudok is azonosulni.

Viszont a magyar labdarúgás nem hinném, hogy ezért népszerűtlen. Grosics szerint például már a '70-es évek elején elkezdődött a magyar foci hanyatlása, és nem a pénz, szponzorok, utánpótlás hiánya miatt, hanem a hozzáállásban látta a gondot. Nem magamtól mondom, ő látta így, hogy a séró fontosabb lett, mint a becsületes küzdelem. Mindezt 40 éve mondta! Szerintem a brit foci is pontosan ezért népszerű még az alsóbb ligákban is, mert bár kettőt nem tudnak passzolni, de a szurkolóik azt látják, hogy minden héten értük halnak meg a pályán. Az a baj, hogy amíg fineszből meg lehetett oldani a focit, nem is volt gond, de amint bejött a fizikum, taktika, edzés, a magyar mentalitás foci elvérzett.

Hat, ize... Es ezt igy most hogy?
A szerzo szerint a hazai dillettantizmus es a mediapiac globalizacioja egyutt felelos a futballunk hanyatlasaert (arrol nem is beszelve hogy a cikk logikaja szerint a magasabb nezoszam fogja magaval hozni a jobb produktumot es nem forditva) mikozben szvsz az utobbi csak azert felelos mert vegre ravilagitott az elobbire.

Jo dolog lokalpatriotanak lenni, de ahogy a cikkben is le van irva ezek a mihaszna klubbok (lefele egeszen a sokadosztalyig ahol mar mindenki amator, de valahogy megsem azok) olyan mennyisegu penzmagot, forrasokat vonnak el allami/onkormanyzati szinten amiert cserebe nem tudnak semmit felmutatni, hogy a lokalpatriotizmus az lassan tenyleg az hogy tuntetoleg nem mesz ki a meccseikre amig ez igy megy tovabb.

Mondjuk pl. amig nem tesznek azert hogy legalabb nezheto legyen a produktum. Nemzetkozi kupakrol nem is beszelek, az mindig osszejon tizevente egy csapatnak, utana a magyar foci abbol el hogy XY klub keresett masfel milliardot a csoportkorben mikozben leikszelt egyszer es kapott egy otost idegenben haromszor.

A Juventusnak Torinoban van a legkevesebb szurkoloja, a Fradit fix hogy tobben kedvelik videken mint Pesten es evvel nincs semmi baj. Egy egeszseges gazdasagban a kereslet/kinalat dominal es miert kellene azon csodalkoznunk hogy sikeres/nezheto/elvezheto produktumot kinalo klubbokra - mindegy melyik orszagbol is jonnek - nagyobb a kereslet itthon is.

Baromira nem izgat hogy a mai tizenevesek ugy nonek fel hogy nekik Messi/Ronaldo/Rooney a focista es a Dzsudzsak & tsi csak nimandok. Minden joguk van ezt hinni, mert az utobbiak semmit, de tenyleg semmit nem tesznek le az asztalra hogy ez valtozzon. Ha jon egy eltero szemleletu edzo vagy neadjisten jatekostars csak lehuzzak maguk koze a mocsarba.

Ez a magyar foci jelene es most mar leginkabb multja is (az a generacio amelyik meg elenken emlekszik a Vidi UEFA menetelesere vagy a mexikoi vb-n az egesunkre mar erosen kozepkoru), es ez a mocsar pedig mindekinek jo, mert sok benne a sar, ami melegen tartja a benne hempergoket es elfed sok mindent a szemek elol.

Gondolom páran tudjátok, hogy én voltam a cikk elkövetője. :) Örülök, hogy ennyien reagáltok, s nagyon kíváncsi vagyok a reakcióitokra, pláne azért is, mert nyitott gondolkodású embernek tartom magam, ezáltal a véleményeitek alapján hajlamos vagyok átgondolni az általam elképzelt "ideális" világot. Különösen azért is fontos a vita, mert nem sok helyen lehet normális, értelmes emberekkel ezt a témát kulturált keretek között átbeszélni.

Annyi megjegyzést hozzátennék a kommentekhez, hogy nem érzem magam frusztráltnak, pusztán muszájnak éreztem felhívni a figyelmet a problémára (ld. fiatalkorúak Ronaldo-szopása), de igazad van abban junglefever, hogy lehet én pörgök rá erre a jelenségre, mert még más időben nőttem fel, és tenni kéne rá nagyívben. De egyszerűen nem tudok elmenni amellett szó nélkül, ha azt látom, hogy valaki magyar létére más ország csapatának jobban szurkol, mint a sajátjainak. Legyen szó válogatottról, vagy klubcsapatról. Persze tudom, hogy ezt meg kell szokni.

A Ferencvárossal kapcsolatosan már több forrásból is ezt hallottam, amit Rocco83 ír a főoldalon. Hát nem tudom...én is emlékszem a 90-es évek Fradijára, főleg, hogy váciként éveken át óriási csatákat tolt egymással a két csapat. Lehet pont ezért valamiféle negatív látásmód alakult ki bennem akaratlanul a csapat kapcsán...bár az újpesti szimpátiával is hasonlóan vagyok..viszont a hétvégén hallottam, hogy ez a jelenség Angliában is megvan, amikor Brightonból mennek szurkolói buszok az MU meccsére, mert akkora szimpatizáns bázisa van a csapatnak. Sajnos magamból indulok ki, és totál nem értem ezt...valószínűleg azért, mert sosem éltem azt a mélységű szimpátiát, amit pl. Rocco83 debreceniként anno egy Fradi meccset látva.

Szerintem a Fradi országos térhodítása korábbra tehető, a '60-as években faterom elmondása alapján Varga, Albert, Rákosi és Fenyvesi olyan jól játszottak, hogy a fekete-fehér képernyő is színesnek látszott miattuk. A BL-csoportkörös Fradi annak a legendás csapatnak az olcsó kínai verziójának sem tekinthető. Egyébként a Fradi országos szeretete nálam nehezen illeszthető bele a labdarúgás globalizációjába, egyrészt földrajzilag, másrészt nehéz lehetett nem imádni egy Vargát, vagy épp Albertet, ha a játékukat még a külföld is csodálta. Mivel ilyen idoljaink még hozzávetőleg sincsenek jelenleg, ezért úgy gondolom érthető, miért népszerű "Ronaldo-szopása".

Egyébként a cikk kapcsán nekem Warren Buffet jutott eszembe, ő mondta hogy a gazdagsághoz szerencse kellett neki. Szerencse hogy fehér férfinek született Amerikába, és nem négernek Afrikába. A cikk alapján már a születés determinálja, hogy milyen szurkolók lehetünk. Én azt hiszem az élet más területein is komoly korlátokat adhat, hogy milyen környezetben jövünk a világra, legalább a foci szeretetében legyünk korlátlanok.

Idézetet írta: robmiller Dátum október 24, 2017, 17:37:02
Gondolom páran tudjátok, hogy én voltam a cikk elkövetője. :) Örülök, hogy ennyien reagáltok, s nagyon kíváncsi vagyok a reakcióitokra, pláne azért is, mert nyitott gondolkodású embernek tartom magam, ezáltal a véleményeitek alapján hajlamos vagyok átgondolni az általam elképzelt "ideális" világot. Különösen azért is fontos a vita, mert nem sok helyen lehet normális, értelmes emberekkel ezt a témát kulturált keretek között átbeszélni.

Annyi megjegyzést hozzátennék a kommentekhez, hogy nem érzem magam frusztráltnak, pusztán muszájnak éreztem felhívni a figyelmet a problémára (ld. fiatalkorúak Ronaldo-szopása), de igazad van abban junglefever, hogy lehet én pörgök rá erre a jelenségre, mert még más időben nőttem fel, és tenni kéne rá nagyívben. De egyszerűen nem tudok elmenni amellett szó nélkül, ha azt látom, hogy valaki magyar létére más ország csapatának jobban szurkol, mint a sajátjainak. Legyen szó válogatottról, vagy klubcsapatról. Persze tudom, hogy ezt meg kell szokni.

A Ferencvárossal kapcsolatosan már több forrásból is ezt hallottam, amit Rocco83 ír a főoldalon. Hát nem tudom...én is emlékszem a 90-es évek Fradijára, főleg, hogy váciként éveken át óriási csatákat tolt egymással a két csapat. Lehet pont ezért valamiféle negatív látásmód alakult ki bennem akaratlanul a csapat kapcsán...bár az újpesti szimpátiával is hasonlóan vagyok..viszont a hétvégén hallottam, hogy ez a jelenség Angliában is megvan, amikor Brightonból mennek szurkolói buszok az MU meccsére, mert akkora szimpatizáns bázisa van a csapatnak. Sajnos magamból indulok ki, és totál nem értem ezt...valószínűleg azért, mert sosem éltem azt a mélységű szimpátiát, amit pl. Rocco83 debreceniként anno egy Fradi meccset látva.
Nem tudtam, hogy te vagy az írás elkövetője, de ebben az esetben szerintem nem az a lényeges, hogy ki írta, hanem az a fontosabb, hogy miről írt.

Veled ellentétben én egyáltalán nem érzem problémának azt, amit te úgy fogalmazol meg, hogy - idézlek - a "fiatalkorúak Ronaldo-szopása".
Szerintem egyáltalán nem probléma, ha valaki, aki szereti a labdarúgást, kedvenc focistát (vagy focistákat) talál magának. És természetesen azt sem tartom "problémának", ha az az illető focirajongó eltekint a jelenkori magyarországi focistakínálattól és külföldi focistában (focistákban) találja meg a kedvencét (kedvenceit).

Ez a dolog, amit úgy nevezel, hogy a "fiatalkorúak Ronaldo-szopása" mindig volt és mindig is lesz, és nemcsak a sportban - és azon belül a fociban -, hanem az élet számos területén. Ez a "fiatalkorúak Ronaldo-szopása" gyanúm szerint máshogyan megfogalmazva az akar lenni, hogy - maradva a focinál - a fiatalkorú olyan labdarúgót kedvel meg, aki valamilyen okból kifolyólag jobban tetszik ("bejön neki") a többi focistánál. Például jól cselez, sok gól szerez, kitűnően véd, satöbbi. Vagy esetleg - mitudomén - rengetegen rajonganak érte, mindig szuper a sérója, kockás a hasa, satöbbi.

És nyilván a jelenkorban nem csak  a "fiatalkorúak Ronaldo-szopása" van, hanem "Messi-szopás", "Hazard-szopás", "Neymar-szopás", " Lewandowski-szopás", stb. Régebben pedig volt "Pelé-szopás", "Garrincha-szopás", "Maradona-szopás", "Platini-szopás", "Boniek-szopás", "Gerd Müller-szopás", "Rummenigge-szopás", "Dalglish-szopás", "Beckham-szopás", "Giggs-szopás", "Baresi-szopás", "Maldini-szopás", "van Basten-szopás", "Gullit-szopás", "Rijkaard-szopás", "Ronaldo-szopás" (nem a Cé, hanem a másik), stb., stb., stb. És a magyarokat említve: volt és van "Puskás-szopás", "Grosics-szopás", "Törőcsik-szopás", "Nyilasi-szopás", "Détári-szopás", stb., stb., stb.

Régebben is mindig voltak, a jelenkorban is vannak és a jövőben is mindig lesznek ilyen különféle "szopások". Minden bizonnyal addig, amíg lesz foci és lesznek focirajongók!

Valószínűleg ezt az általad "szopásnak" említett dolgot máshogyan úgy is lehetne megfogalmazni, hogy minden korszakban vannak olyan focirajongók, akiknek egy vagy több focista játéka jobban tetszik a többieknél.
:beerchug: :beerchug: :beerchug:

Jó a téma, köszi a cikket!
Falun nevelkedtem, ahol a biciklizés mellett a foci volt az egyetlen szókarozásunk gyerekként. Egy labda elég volt, és nem volt pihenés napestig.
Természetesen a helyi focicsapatnak szurkoltam, ahol apum is játszott, és már itt kialakult a lokálpatriotizmus.
A Fradiról nagyapám és apám mesélt történeteket, amik megszerettették a csapatot, és az identitást. Meccsre sajnos csak később, fiatal felnőtt fejjel jutottam el. Gyerekkoromban ha a környékre jött a Fradi öregfiúk, oda mindig átmentünk. Nagy ünnep volt ez, mikor láthattam eredeti zöld mezben legendákat, még ha akkor nem is tudtam hogy kik ők. Rádióban mindig hallgattuk a körkapcsolást, és ha volt akkor a TV-ben a közvetítést. Később a NB1-es összefoglalót ki nem hagytam volna. Ezt a gyerekkorban kialakult szerelmeket nem tudja senki elvenni tőlem. És ez az a kialakult szerelem, amit én a mai fiatalokból hiányolok.
Ami egy előnyt látok a mai globalizált világban, hogy két kattintás és 100 cselező suli jön be, minden oldalról, lassítva láthatod és tanulhatod a mozdulatot. Aki igazán több akar lenni és tanulni, neki könnyebb elérni ezeket a forrásokat. Ellenben épp ezért is nehezebb kitűnni, mert mindenki megtanulja ezt a 100-at. Nálunk az volt, hogy egymásnak mutattok, és aki kreatívabb volt az találta ki az újabb cseleket, és természetesen az is érvényesült jobban játék közben.
huh. elég mélyről kezdtem és csapongtam néha, és még sok maradt bennem, de nem akarok TLDR-t írni így elsőre.

Más megközelítésben az egyfajta nyitottság, hogy nem a saját településed csapatának szurkolsz hanem kiválasztasz a szélesebb palettáról egy csapatot. Valójában a településed csapatában játszókhoz sincs semmi közöd, hisz a játékosok többsége is csak pár szezont tölt a csapatban.
A csapatválasztás mindenképpen érzelmi alapú. Lehet, hogy apád vitt ki a kedvenc csapata meccsére, vagy neked tetszett meg egy-két játékos a tv-t nézve, de az biztos, hogy tömegeket nem lehet már szar focit játszó helyi csapatokhoz visszacsábítani. Túl sok minőségi csapat közül lehet már választani.

Sokat jártam nb1-es meccsekre 20-30 évvel ezelőtt, volt, hogy budapestiként egy nap 3 meccset is megnéztem a helyszínen, de alapvetően mindig oda akartam menni, ahol jó foci volt. Ez lehetett a Honvéd, az MTK, sőt, egy-két szezon erejéig a BVSC is, de évekig Vácra is lejártam Csank bajnokcsapata miatt. Nekem az jó példa volt arra, hogy átlagos képességű játékosokból, egy szűk kerettel hogyan lehet a legjobbá válni.

No igen, a Fradival kapcsolatban mindig voltak ellenérzéseim, akkoriban gyengék is voltak, de azt is láttam, hogy hány osztálytársam és ismerősöm mondta, hogy a Fradi a kedvence, csak mert nem is ismert mást...
Mondjuk a Fradit sem.  :)  Én legalább tudtam a kedvenc csapatuk összeállítását.
Persze bizonyos szempontból az a tuti, ha a legnagyobb szurkolótáborhoz tartozol, azzal nagyot nem hibázhatsz.

A Vácnak és az MTK-nak egykor még én is szívből szurkoltam, de már nem tudom elképzelni, hogy ugyanígy megmozdítson egy klubcsapat.
Én néző vagyok, akit ki kell szolgálni és nem egy "szerelmes" szurkoló, akit hülyére lehet venni, mert úgyis mindig megbocsájtok, akárhányszor is csal meg a csapatom...

Mondjuk VI. kerületiként nehéz is lett volna helyi csapatot választanom, de ha azt vesszük, a 3300 magyar településre jut 12 nb1-es csapat (köztük olyan kisvárosok és falvak klubjai, ahol nincs se múltja, se jövője a top focinak), így elég sokan kénytelenek máshol nézelődni kedvencek után.

Akiket ismerek elkötelezett szurkolókat, azoknak az jut, hogy rohadt sokat idegeskednek és bosszankodnak a kedvenceik miatt, miközben aránylag kevés örömet lelnek abban, hogy kitartanak a csapatuk mellett.
Kinek hiányzik ez?   :)

A cikkben szereplő állítással is vitatkoznék, mely szerint a 80-as évek második felében torpant meg a magyar foci fejlődése. Végh Antal írt elgondolkodtató könyveket a 70-es, 80-as évek focijáról, hát már akkor sem a teljesítményről szóltak a dolgok.
De melyik korszakban nem látszanak a hanyatlás jelei? Puskásék és Alberték lényegében bármit megengedhettek maguknak, alkalmatlan káderek voltak a klubvezetők, központilag döntöttek az átigazolásokról és néha csapatok sorsáról is.

Csak akkoriban még kisebb volt a konkurencia és így önmagában a tehetség különösebb szorgalom és alázat nélkül is többre volt elég.
Gondoljatok bele, hogy a Szovjetunió, Csehszlovákia és Jugoszlávia helyett hány riválist kaptunk (oké, Németországból meg eggyel kevesebb lett), miközben Görögország, Albánia, Izland vagy Norvégia sem lehetett volna pár évtizede komoly ellenfél.

A 6 éves kisfiam nagyon szeret focizni, de azt sem tudja, ki a Ronaldo vagy a Messi, egyelőre még engem tart jó játékosnak. Majd beszámolok róla, hogy mi alapján és kit nézett ki magának példaképnek, én is nagyon kíváncsi vagyok rá, ám azt nem fogom katasztrófának tartani, ha a világ legjobbjai közül választ majd valakit, akit követni vagy másolni próbál.

Szerintem sincs azzal semmi baj ha a mai gyerekek a legjobb játékosokat tartják példaképnek mindaddig amíg ez ösztönzi és elhivatottá, alázatossá teszi őket a játék iránt! De ha csak "megélhetési focistákat" tudunk felmutatni akkor elvesztünk!
CR elhivatottsága, alázata, futball szeretete példa értékű!! A korosztályos edzői is elmondták róla, hogy már akkor kitűnt a többiek közül és hát Bölöni se tévedett amikor tizenévesen a Sporting felnőtt csapatához vette! Az aki elsőként megy ki az edzésre és utolsóként hagyja el a pályát, céltudatosan és rengeteget dolgozik az megérdemel minden elismerést! Bárcsak itthon is lennének ilyen fiatalok akikből egyszer TOP játékos válik! :great: Persze mindehhez szerencse is kell! Remélem egyszer eljön még az idő a honi labdarúgásban amikor nem csak zsoldosok és megélhetési játékosok kergetik a labdát hanem elhivatott, játékot szerető focisták! Kell a "klubhűség", az akarat, a profi hozzá állás, hogy mindig a maximumot teljesítsd és kellenek a lokálpatrióta játékosok, szurkolók!!  :)

Ha jól emlékszem, a La Ligában, a spanyol foci szövetség pénzbírságra bünteti azt a csapatot, amelyik 2 egymást követő hazai mérkőzésén nincs meg a min 70%-os nézőszám. Így érik el, hogy a csapatok igenis "mozgassák meg" a szurkolóikat.
Mo.-on nincs teljesítmény kényszer, hiszen az adófizetők pénzéből épülnek stadionok, stb.. A külföldi sztárcsapatoknak muszáj eredményt elérniük, mert azok nem az államtól kapják a pénzt, hanem maguknak kell előteremteniük. Amikor van jó eredmény, jönnek a szponzorok, nézők, jegyeladások, tv közvetítések, ajándéktárgyak stb eladása és így rengeteg pénz, amiből lehet stadiont építeni, bővíteni, jobb játékosokat képezni, vásárolni.
Szerintem, ha az elmúlt évek elszórt és ellopott 100milliárdjait az utánpótlásba fektették volna (nemcsak foci), sportorvosi ellátás, tehetség kutatás, fejlesztés, módszerek, eszközök stb., akkor kb 5-10 év múlva Mo sportnagyhatalommá válhatott volna. Jönnének a jó eredmények, a nézők és a pénz. Úgy érzem, mintha a tetőnél kezdték volna el építeni a házat, mert a felső néhány ember most akar milliárdos lenni, nem később. A hatalmon lévőket az érdekli, hogy minél több pénz legyen a zsebükben és nem foglalkoznak semmi mással.

Idézetet írta: Knapp Dátum október 25, 2017, 00:57:18
Más megközelítésben az egyfajta nyitottság, hogy nem a saját településed csapatának szurkolsz hanem kiválasztasz a szélesebb palettáról egy csapatot. Valójában a településed csapatában játszókhoz sincs semmi közöd, hisz a játékosok többsége is csak pár szezont tölt a csapatban.
A csapatválasztás mindenképpen érzelmi alapú. Lehet, hogy apád vitt ki a kedvenc csapata meccsére, vagy neked tetszett meg egy-két játékos a tv-t nézve, de az biztos, hogy tömegeket nem lehet már szar focit játszó helyi csapatokhoz visszacsábítani. Túl sok minőségi csapat közül lehet már választani.
Nem érzem magam szűk látókörünek csak azért mert a csapat településen csapata mindig is közelebb e
áll majd a szívemhez mint más csapatok.  valójában pedig a saját település csapatában játszókhoz lehet több közöd, akik ott élnek közötteted és akár veled együtt nőttek fel. róluk könnyebb infókat szerezni, találkozni és értük kimenni szurkolni. Most nem azokról beszélek akik zsoldosok lettek, az általad is említett 1-2-3 szezont egy csapatban töltő akár magyar akár külföldi futballkrvákról. Épp az ő jelenségük is a golbalizációnak köszönhető.  Biztos vagyok benne hogy nem volt olyan sok Bajzát régebben mint a mai korban.

Amit én érzek Vác meccsekre járva az hasonló, mint Márkó megfogalmazott. Jellemző, hogy a váci nevelésű játékosok szívüket-lelküket kiteszik, s tényleg többeket ismerünk is, és látszik rajtuk, hogy mennyit számít ha név szerint biztatjuk őket. Ez pedig motiválóan hat a többi "nem" vácira is. Most a hétvégén a Gyirmótot vertük meg 2:1-re 0:1-ről fordítva, s tisztán lehetett látni, hogy a közönség volt a 12. játékos. 1:1-nél érezni lehetett, hogy megzavarodott a Gyirmót...zengett a lelátó folyamatosan a Hajrá Váctól, s a srácok ettől is szárnyakat kaptak....eltértem a témától. De nagyon jó élmény volt, hogy nem a tévé előtt nézek egy Barca meccset...s ilyen milliőben még egy laikus számára tévén keresztül unalmas NB2-es meccs is élvezhető. Tény, hogy mostanság kifejezetten szépen játszunk. :)

Na most van az a pillanat, hogy nekem is hozzá kell tennem a magamét a témához.  :)

Nem árulok el vele nagy titkot, hogy magának a cikk megszületésének az ötletét a tegnap lejátszott Kisvárda-Ferencváros MK mérkőzés szolgáltatta. Azaz nem is maga a mérkőzés, hanem annak az előzményei. Történt volt ugyanis, hogy amikor napvilágra került a párosítás, akkor nagyon sok kisvárdai születésű kisvárdai szurkoló kijelentette, hogy irány a vendégszektor. Hogyan lehetséges ez? Mi ennek a jelenségnek az oka kicsiben, nagyban? Ezt próbálta meg elemezni a cikkben robmiller barátunk a saját szemszögéből.  :ok:

Maga a jelenség egy létező dolog, mellyel speciel én együtt tudok élni, csak nem tudok vele azonosulni. Jelen helyzetben is minden rossz érzés nélkül el tudtam fogadni ferencvárosi szurkolótársaim döntését, de például bennem egy pillanatig sem merült fel a gondolat, hogy közöttük lenne a helyem, pedig szerénytelenség nélkül kijelenthetem sokuknál sokkal, de sokkal nagyobb Fradi szurkoló vagyok-voltam-leszek. Viszont azt a szintű érzelmi kötődést, amit a Kisvárda iránt érzek, azt még egy Ferencváros sem tudja überelni, holott nem győzöm hangsúlyozni, hogy városszerte híres-hírhedt Fradi szurkoló vagyok.
Most sokan gondolhatják, hogy persze könnyen beszél a Várda, mert most jó a csapat, meg sikerek vannak, meg miegymás. Nos azoknak elárulom, hogy születésem óta Kisvárda szurkoló is vagyok. Az egyik legemlékezetesebb alakításom az volt, amikor meccsnapon, a 80'-as években, mikor szezonokon keresztül a mennyeiben tengődtünk, harmadmagammal bementünk a telt házas nagyecsedi kocsmába és elénekeltük az akkor divatos "Elverjük mi Ecsedet, mint buzi a f@szát!" kezdetű szurkolói nótát. Na ez volt az igazi X-faktor, nem a mostani bohóckodás. Innen egyből az élő show-ba kerültél az biztos.

Na, de elkanyarodtunk az eredeti témától. Hogy szerintem mi kellene, hogy a mostani generáció is visszakanyarodjon a saját kis közegének az imádatához? Számomra egyértelmű, hogy érzelmi kötődés. Ezt hogy lehet elérni? Ez egy összetett, szép kérdés, de leginkább jó foci kell hozzá. A többi majd utána kialakul.


#14 október 25, 2017, 21:00:39, robmiller
Idézetet írta: Várda64 Dátum október 25, 2017, 20:53:26
Az egyik legemlékezetesebb alakításom az volt, amikor meccsnapon, a 80'-as években, mikor szezonokon keresztül a mennyeiben tengődtünk, harmadmagammal bementünk a telt házas nagyecsedi kocsmába és elénekeltük az akkor divatos "Elverjük mi Ecsedet, mint buzi a f@szát!" kezdetű szurkolói nótát.

Istenem...szakadok  ;D ;D ;D Ez hatalmas! Na ezt a feelinget nem adja vissza sosem a külföldi foci. Ezek örök történetek, amit barátokkal éltek át, s jópár év múlva hozza a nosztalgiát. Véleményem szerint ezt külföldi csapat esetében nem lehet olyan szinten elérni, mert jó ha kijutsz évente 2-3-szor, márha van aki kijut.

Erre is próbáltam utalni, hogy nem tagja az illető annak az etnikumnak, közösségnek, identitásnak...és itt most nem feltétlenül a huligaznizmust kell érteni ezalatt...mindenesetre megnéztem volna ezt az akciótokat Pisti!  ;D