A koronavírus és hatásai

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában


Idézetet írta: Knapp Dátum március 16, 2020, 08:10:51
Az iskolában meg évek óta "könyörgök", hogy ne fárasszanak ebédbefizetéses sárga csekkek küldésével, mert úgyis utalni fogunk, de hatástalan.
(az összeg jöhetne emailben is)

Az ebédlemondást viszont lehet emailben is intézni!
Az iskola gmail-es és freemail-es címe közül választhatsz, amit csak akkor nem olvasnak, ha beteg az iskolatitkár.

Röhejes, tipikus magyar ügyintézés, tényleg a '90-es éveket idézi.

Kíváncsi vagyok hogyan megy majd az első otthoni tanítási nap a kisKnappokkal. 1. óra - bónuszforgatás, 2. óra - surebet :) Mondjuk ezekhez matek is kell, szorzás gyakorlásra egész jó.

Idézetet írta: TiB Dátum március 16, 2020, 09:54:30
Röhejes, tipikus magyar ügyintézés, tényleg a '90-es éveket idézi.

Kíváncsi vagyok hogyan megy majd az első otthoni tanítási nap a kisKnappokkal. 1. óra - bónuszforgatás, 2. óra - surebet :) Mondjuk ezekhez matek is kell, szorzás gyakorlásra egész jó.

Most éppen olvasnak.
Addig legalább csend van és tudok nyugodtan csetelni...

Az iskola oldalán és az e-napló rendszerben megjelent már egy tájékoztató, melyben arra kérik a szülőket, hogy haladéktalanul jelezzenek vissza három dologgal kapcsolatban:
- kérnek-e iskolai felügyeletet
- kérnek-e étkezést
- rendelkeznek-e otthoni nettel a családok

Aki nem jelez vissza - mert mondjuk nincs otthon net és így nem látta ezt a felhívást - arról automatikusan azt feltételezik, hogy igen.  :)

A nethasználat nyilván alap lenne, de aligha megoldott a legszegényebbeknél. Ráadásul a pedagógusok között is van olyan, aki a saját osztályának facebook csoportjában sincs benne, "mert nem használ olyat" és az e-naplót sem használja rendszereses az általam ismert tanárok többsége, pedig elvileg már kötelező nekik.

Szóval a koronavírus hatása lehet a tudásbeli szakadék növekedése is a társadalmon belül...

#62 március 18, 2020, 20:48:43, gavrilo14
Az iskolabezárásról és a szigorú lezárásokról is eltérő vélemények vannak. Hogy melyik volt a jó döntés, az nehéz megmondani, ám a skandinávok mindent megtesznek, hogy "az utólag könnyű okosnak lenni" versenyben ne kelljen sokat kutakodni. Jelenleg Dánia, Norvégia és Svédország is 1000-1300 fertőzött között van és 3-10 halálos áldozat között, azonban az utóbbi napokban eltérően reagáltak a történesekre.

Dánia és Norvégia szigorúan lépett fel (iskola- és boltbezárás, határok lezárása), míg a svédek éppen ellenkezőleg. Az utóbbi országban csak egy 5000 fős középiskolát zártak be, nem lehet 500 fő feletti rendezvény és javasolják a home office-t. Nincsen határ-, repülőtérlezárás, illetve bolt vagy éttermi korlátozás. A mai nyilatkozat alapján ezt így indokolják: "Évente 1500 ember hal meg influenzában, míg eddig 6 halálos áldozatunk van a koronavírus miatt. Ha most bezárnánk az iskolákat, azzal nagyobb károkat okoznánk, mivel a munkavállalók egy jelentős részének haza kellene mennie. Felkészültünk a legrosszabb forgatókönyvre, azonban még nem vagyunk abban a fázisban. A fertőzöttek 90-95%-a nem fogja súlyosan érzékelni a megbetegedést."

Nem ma, nem holnap fog kiderülni, hogy melyik ország döntött jól, azonban az összehasonlítás érdekes lehet mondjuk 1-2 hónap múlva. Mekkora lesz a fertőzöttségbeli különbség az országokban? Milyen gazdasági hatása lesz a korai iskolabezárásoknak?

A mai adatok a fertőzöttség terén az említett országokban (halottak száma):
Norvégia: 1169 (3)
Svédország: 1042 (6)
Dánia: 960 (4)
- ezt frissítettem WHO számok alapján

Idézetet írta: gavrilo14 Dátum március 16, 2020, 19:54:10
Az iskolabezárásról és a szigorú lezárásokról is eltérő vélemények vannak. Hogy melyik volt a jó döntés, az nehéz megmondani, ám a skandinávok mindent megtesznek, hogy "az utólag könnyű okosnak lenni" versenyben ne kelljen sokat kutakodni. Jelenleg Dánia, Norvégia és Svédország is 1000-1300 fertőzött között van és 3-10 halálos áldozat között, azonban az utóbbi napokban eltérően reagáltak a történesekre.

Dánia és Norvégia szigorúan lépett fel (iskola- és boltbezárás, határok lezárása), míg a svédek éppen ellenkezőleg. Az utóbbi országban csak egy 5000 fős középiskolát zártak be, nem lehet 500 fő feletti rendezvény és javasolják a home office-t. Nincsen határ-, repülőtérlezárás, illetve bolt vagy éttermi korlátozás. A mai nyilatkozat alapján ezt így indokolják: "Évente 1500 ember hal meg influenzában, míg eddig 6 halálos áldozatunk van a koronavírus miatt. Ha most bezárnánk az iskolákat, azzal nagyobb károkat okoznánk, mivel a munkavállalók egy jelentős részének haza kellene mennie. Felkészültünk a legrosszabb forgatókönyvre, azonban még nem vagyunk abban a fázisban. A fertőzöttek 90-95%-a nem fogja súlyosan érzékelni a megbetegedést."

Nem ma, nem holnap fog kiderülni, hogy melyik ország döntött jól, azonban az összehasonlítás érdekes lehet mondjuk 1-2 hónap múlva. Mekkora lesz a fertőzöttségbeli különbség az országokban? Milyen gazdasági hatása lesz a korai iskolabezárásoknak?

A mai adatok a fertőzöttség terén az említett országokban (halottak száma):
Norvégia: 1169 (3)
Svédország: 1042 (6)

Dánia: 800 felett (?) - egy nappal korábban

Influenzát lehet kezelni ezt nem... És igen számít 1 tucat áldozat is... Vagy az emberi élet semmit nem ér ott?

A tüdőrákot sem lehet kezelni, mégis árulnak cigit, nincs karantén miatta. Magyarországon közel 9000 ember hal meg ebben a betegségben évente, ami napi szinten 24 halál. Nem zárnak be például iskolákat a TBC miatt, pedig az kifejezetten "szeret" gyermekre támadni, 2017-ben világszinten 1,6 millióan haltak meg TBC-ben, köztük 230 ezer gyerek volt.

Nem a koronavírus-járványt elbagatelizálva, de van olyan 10-20 betegség a világon, amire nincs gyógymód, és már rég elterjedt a világban, és nincs rá gyógymód, csak a korai felfedezés esetén jó esélyek a gyógyulásra. Szerintem sok múlik azon, hogy mit tálal a média az embernek, és hogyan. Nekem például felfoghatatlan, hogy hatalmas BMW-vel pakolja a 20-30 kiló lisztet a kocsiba a koronavírus-járványtól tartva, miközben szívja a cigit. Őszintén nem értem, fél a koronavírustól, de a cigivel a szájában egy rakás betegségnek hívószót küldd, pedig a cigisdobozra ráírják hogy halálos.

Idézetet írta: TiB Dátum március 16, 2020, 22:05:21
A tüdőrákot sem lehet kezelni, mégis árulnak cigit, nincs karantén miatta. Magyarországon közel 9000 ember hal meg ebben a betegségben évente, ami napi szinten 24 halál. Nem zárnak be például iskolákat a TBC miatt, pedig az kifejezetten "szeret" gyermekre támadni, 2017-ben világszinten 1,6 millióan haltak meg TBC-ben, köztük 230 ezer gyerek volt.

Nem a koronavírus-járványt elbagatelizálva, de van olyan 10-20 betegség a világon, amire nincs gyógymód, és már rég elterjedt a világban, és nincs rá gyógymód, csak a korai felfedezés esetén jó esélyek a gyógyulásra. Szerintem sok múlik azon, hogy mit tálal a média az embernek, és hogyan. Nekem például felfoghatatlan, hogy hatalmas BMW-vel pakolja a 20-30 kiló lisztet a kocsiba a koronavírus-járványtól tartva, miközben szívja a cigit. Őszintén nem értem, fél a koronavírustól, de a cigivel a szájában egy rakás betegségnek hívószót küldd, pedig a cigisdobozra ráírják hogy halálos.

Senki nem kötelezi hogy szívja szerintem. És hiába rakják a dobozra a fekete tüdőt meg a különböző ronda hatásait nem fogja érdekelni :)

Igazad van, nem fogja érdekelni, én is inkább a pánik mivoltára akartam utalni. Tudjuk valamiről hogy halálos, nem pánikolunk tőle, hanem akár fizetünk is érte. Eközben ha úgy tálalnak egy betegséget, totál besz*runk.

Hepatitis B vírus, csendes gyilkos, kb nincs tünete és már letarolta a világot, a Föld népességének 30%-a fertőzött. Több millió emberben ott van a betegség, de nem tud róla, aztán egyszer meghal benne, májrák, májzsugor és a többi következmény okán. Van rá védőoltás, a magyarok jelentős része viszont nem kapta meg. Évente a világon 6 millió ember hal meg a hepatitis B miatt, ami napi szinten 16 438 haláleset évek óta. Pánik van miatta? Én nem úgy látom. Szóval erre akartam kilyukadni, hogy lenne több olyan betegség, amivel hasonló pánikot lehetne kelteni, ha a médiumok azt szeretnék.

Egy érdekesség:
Ok, hogy karantén. Mindenki otthon ül, otthonról dolgozik (ha van erre lehetőség), vagy nem, de feltételezzük, hogy 1-2 hónap valahogy eltelik, s még mondjuk a kaja is elegendő, de hány meg hány ember él/élt egyik hónapról a másikra. A pénz/kaja elfogy és a vírus meg mondjuk továbbra is tombol.. S akkor mi lesz?

Tényleg szemünkkel láthatjuk, hogy mekkora állat az ember, amikor hétvégén készítenél valami finomat, de nincs élesztő a boltokban...

Idézetet írta: SPF Admin Dátum március 17, 2020, 05:53:26
Egy érdekesség:
Ok, hogy karantén. Mindenki otthon ül, otthonról dolgozik (ha van erre lehetőség), vagy nem, de feltételezzük, hogy 1-2 hónap valahogy eltelik, s még mondjuk a kaja is elegendő, de hány meg hány ember él/élt egyik hónapról a másikra. A pénz/kaja elfogy és a vírus meg mondjuk továbbra is tombol.. S akkor mi lesz?

Tényleg szemünkkel láthatjuk, hogy mekkora állat az ember, amikor hétvégén készítenél valami finomat, de nincs élesztő a boltokban...

Rengeteg kérdés felvetődik, igen. Pl. az is hogy itt több ezer, de inkább tízezer embernek semmi tartaléka valószínűleg és akik azokban a szektorokban dolgoznak ahol most elbocsájtások, fizetés nélküli szabadságolások lesznek, ha nincs családtag, szülő stb. aki segít nekik akkor 2-3 hónap múlva mi lesz?
Nem kevés emberről van szó szerintem, a vírus a légiközlekedést, szállodaipart, vendéglátást teljesen haza fogja vágni.
Az lehet hogy egy pilótának mondjuk ha munka nélkül is marad lesz miből megélni egy évig is, de egy étteremben a mosogatónak, pincérnek, a bezárt ruhaboltban az eladónak, a szállodai takarítónak stb. nem biztos.
Tegnap pl. megkérdeztem a gyerek óvónőjét, hogy tudnak valamit hogy fizetést egyáltalán kapnak most hogy nem lesz ovi, azt mondta semmit nem tud egyelőre.
Most még ezzel nem nagyon foglalkoznak, de egy hónapon belül szerintem tele lesz az index meg a többi hírportál ilyen sztorikkal hogy ki hogy próbálja átvészelni az egészet, meg ki milyen helyzetbe került.

Idézetet írta: firgabácsi Dátum március 17, 2020, 09:48:48
Rengeteg kérdés felvetődik, igen. Pl. az is hogy itt több ezer, de inkább tízezer embernek semmi tartaléka valószínűleg és akik azokban a szektorokban dolgoznak ahol most elbocsájtások, fizetés nélküli szabadságolások lesznek, ha nincs családtag, szülő stb. aki segít nekik akkor 2-3 hónap múlva mi lesz?
Nem kevés emberről van szó szerintem, a vírus a légiközlekedést, szállodaipart, vendéglátást teljesen haza fogja vágni.
Az lehet hogy egy pilótának mondjuk ha munka nélkül is marad lesz miből megélni egy évig is, de egy étteremben a mosogatónak, pincérnek, a bezárt ruhaboltban az eladónak, a szállodai takarítónak stb. nem biztos.
Tegnap pl. megkérdeztem a gyerek óvónőjét, hogy tudnak valamit hogy fizetést egyáltalán kapnak most hogy nem lesz ovi, azt mondta semmit nem tud egyelőre.
Most még ezzel nem nagyon foglalkoznak, de egy hónapon belül szerintem tele lesz az index meg a többi hírportál ilyen sztorikkal hogy ki hogy próbálja átvészelni az egészet, meg ki milyen helyzetbe került.

A tanárok/óvónők állami alkalmazottak. Nekik jár a fizetés.
Inkább a magánszektorban lesznek a gondok.

Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem a 'home office' kifejezéstől hányingerem van, szinte jobban feldühít, mint maga a helyzet  ;D Olyan érzésem van, hogy egyszerre minden egyes interjúban, hírben minimum egyszer, de inkább többször szerepel így angolul  ;D

Persze lehet, hogy ez csak engem idegel fel, de nekem nagyon úgy tűnik, mintha egy csapásra mindenki perfekt angollal bírna  ;D


A vendéglátásban tömeges elbocsátások vannak, jobb esetben fizetés nélküli szabadságra küldenek, jelezve, hogy visszavárnak.
Az óvónőkre, tanárokra egyrészt egyből szükség lesz az újranyitáskor (a vendéglátósok felére nem...), másrészt az állam nem sokat spórol rajta, ha most bérfizetés helyett táppénzt vagy munkanélküli segélyt ad nekik két hónapon keresztül...

Orbán múlt pénteken beszaratta a tanárokat, mikor azt mondta, hogy az iskolabezárások elbocsátásokat jelentenek, de akkor még arra készültek, hogy az ellenzékre fogják az iskolabezárásos kampányt.

Egyébként ebben a helyzetben nincs jó döntés, de ha a járvány ellen lépünk fel, akkor drasztikusnak kell lenni pár hétig és ebben a bezárások és a kijárási tilalom is benne van.
Persze én is inkább elmentem még tegnap egy búcsúkocsmázásra...

A halálos áldozatok száma és a veszélyeztetett célcsoportok (idősek, betegek) miatt én sem látom annyira indokoltnak a pánikot, viszont az teljesen jogos érv, hogy ha a járvány hirtelen robban és lesz több tízezer fertőzött, akkor azt nem bírja el az egészségügy és olyanok is belehalnak majd, akik egy lassabb lefolyású járványnál megkapnák a megfelelő kezelést.

Mondjuk mi szokás szerint sunnyogunk:
- alig tesztelünk és indokolt esetben sem tesszük meg
- inkább nem tesztelünk a reptéren sem
- irániakra fogjuk
- migránsokra fogjuk
- nem közöljük a gócpontokat

Ilyenkor azért hiányzik egy egészségügyi- vagy egy oktatási miniszter illetve szakember, aki az ágazata helyzetét átlátja és azt képviseli, mert az azért nem nyugtat meg, ha faszságokat beszélő politikusok diktálnak ilyenkor is.

#72 március 17, 2020, 11:09:16, Punter
Számomra az érdekes, hogy a gócpontok nem feltétlen a nagy városok. Olaszország nagyon jó példa. Róma tele van turistákkal egész évben és sok a lakos is (2,5 millió) , ehhez képest Lazio tartományban 500 alatt van összesen a fertőzettek száma. Míg északon, Lombardiában van az esetek több mint fele, már közel 14 ezer.

A feleségem óvónő. Tegnap 4 gyermek volt a csoportjában. Olyanok voltak, akik nem tudták megoldani (katonák, orvosok gyermekei). Voltak olyan szülők, akik összeálltak és felváltva mennek szabadságra. Feleségem a többi óvónővel együtt összeállított egy távoktatási tematikát és javaslatcsomagot, melyet elküldenek a szülőknek. Van benne memoriter, mesenézés- a mesével kapcsolatos beszélgetés, játékos számtan feladványok. Valószínű, hogy nem mindegyik szülő fog ezzel foglalkozni, de lehetőség.
Ezzel, csak arra akartam utalni, hogy nem csak a politikusoktól kell várni a megoldást, hanem mindenkinek egy kicsit kreatívabbnak kell lenni.

Idézetet írta: Punter Dátum március 17, 2020, 11:06:40
Számomra az érdekes, hogy a gócpontok nem feltétlen a nagy városok. Olaszország nagyon jó példa. Róma tele van turistákkal egész évben és sok a lakos is (2,5 millió) , ehhez képest Lazio tartományban 500 alatt van összesen a fertőzettek száma. Míg északon, Lombardiában van az esetek több mint fele, már közel 14 ezer.
Azért Olaszország északi része eléggé felkapott hely, sokan nem is Rómába mennek már, hanem Milánó környékére, mivel a repjegy olcsóbb, Bergamó szép, ahogyan a Comói-tó környéke is. Télen ráadásul ott vannak a síelési lehetőségek is. Szerintem az év ezen időszakában inkább ez a régió van tele turistákkal, de könnyedén benne van, hogy vakon vagyok. Az ismerőseimből kiindulva, nem sokaknál láttam, hogy Rómába menne, ellenben Milánó és az északi részekről eléggé nagy arányban jöttek a bejegyzések az elmúlt időszakban (is).