A koronavírus és hatásai

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában


Szerda délelőtt regisztráltam oltásra, de ahol meg lehet nézni, hogy elfogadta-e a reg-et, még mindig azt írja, hogy NEM.

Kérdésem az, hogy aki már korábban regisztrált, mennyi ennek az átfutási ideje, hogy átvizsgálják. Mert ott a regisztrációnál elrontani kb. semmit nem lehet, aki picit is értelmes. Meg mutteréket is én regisztráltam, mondjuk akkor még nem is lehetett megnézni, hogy sikeres-e, talán nekik levelet küldtek utána valamikor.

Idézetet írta: oakland23 Dátum április 16, 2021, 09:15:44
Szerda délelőtt regisztráltam oltásra, de ahol meg lehet nézni, hogy elfogadta-e a reg-et, még mindig azt írja, hogy NEM.

Kérdésem az, hogy aki már korábban regisztrált, mennyi ennek az átfutási ideje, hogy átvizsgálják. Mert ott a regisztrációnál elrontani kb. semmit nem lehet, aki picit is értelmes. Meg mutteréket is én regisztráltam, mondjuk akkor még nem is lehetett megnézni, hogy sikeres-e, talán nekik levelet küldtek utána valamikor.

Szia oak! Hét nap az átfutási idő akkor lesz fent az ember a listán.

Saját példám: múlt héten szerdán regisztráltam; pénteken csekkoltam és nekem is NEM-et írt. Ezen a héten hétfőn már oké volt a regisztrációm.

En is igy voltam vele, hogy regisztraltam, de se a bejovo, se a spam mappaban nem volt semmi. Utana visszaleptem a reg oldalra, s lattam, hogy itt muveszet elrontani barmit is, ezert felmentem a reg napjan, illetve masnapjan az ellenorzo oldalra, ahol NEM fogadott, de irta, hogy folyamatos a feldolgozas. Ma szoba kerult, s mar lattam, hogy feldolgoztak, ugyhogy elvileg innentol barmikor hivhatnak, de nem dolok a kardomba, ha csak majus vege lesz.

Korabban mar beolthattak volna (nem eltem vele, de az EB az EB), meg azota a csaladtagok/ismerosok kozul is tobben kaptak oltast.




@Latzka @oakland23
Miért pont most döntöttetek úgy, hogy regisztráltok?
Eddig miért nem, és most mégis miért?
Persze csak ha nem indiszkrét, akkor válaszoljatok!

-Azért kérdezem mert mi is épp most regeltünk, de nem tudjuk eldönteni mi lenne a helyes.
Beadatni, nem beadatni... A gyerek mindenesetre nem megy oviba hétfőtől továbbra sem.
Én sokáig bíztam benne, hogy ha mindenki beoltatja magát, akkor nekünk végül nem kell.
Illetve még eddig amúgy sem kerültünk volna sorra, azért mindegy is volt.

(Az EB jegyekkel se tudom mi legyen, csütörtökig lehet visszaadni)

Idézetet írta: csacsi1899 Dátum április 16, 2021, 21:28:26
@Latzka @oakland23
Miért pont most döntöttetek úgy, hogy regisztráltok?
Eddig miért nem, és most mégis miért?
Persze csak ha nem indiszkrét, akkor válaszoljatok!

-Azért kérdezem mert mi is épp most regeltünk, de nem tudjuk eldönteni mi lenne a helyes.
Beadatni, nem beadatni... A gyerek mindenesetre nem megy oviba hétfőtől továbbra sem.
Én sokáig bíztam benne, hogy ha mindenki beoltatja magát, akkor nekünk végül nem kell.
Illetve még eddig amúgy sem kerültünk volna sorra, azért mindegy is volt.

(Az EB jegyekkel se tudom mi legyen, csütörtökig lehet visszaadni)

'Kórelőzményem': 30-as éveim közepén járok; hobbi szinten sportoglatok (foci, tenisz, biciklizés) és még a covid előtt 2 hónappal a cigit is letettem (2020.01.04.). Nincs semmilyen alapbetegségem, úgy gondolom az átlagtól bőven egészségesebben élek.

2020-as év: magamat tekintve nem volt semmi félelem érzetem a vírus kapcsán, mivel azt lehetett hallani (és ezt is tapasztaltam) hogy ez 'csak' az idősebbekre veszélyes.

2020 vége, 2021-es év: jönnek a mutánsok, a veszélyeztetett korosztály egyre jobban közelít hozzám. Munkatársaim közül egyre többen elkapják, volt aki hetekre kórházba került. Láttam az arcukat mikor már gyógyulófélben voltak (covid megszűnt, de 'utótünetek' még jelen), sokkoló látvány volt a beteg, meggyötört, megöregedett, falfehér arcuk..

Itt éppen megszólható lehetnék, hogy a sok halott ugyan miért nem hatott meg (ennyire)? De igen, az is meghatott; viszont amit a közvetlen környezetünkben tapasztalunk az szerintem fokozottabban hat az emberre. És voltak/vannak olyan közeli ismerőseim, akik vakcina ellenesek; akik csak azt szajkózzák, hogy csak erős immunrendszer kell és nem lesz itt semmi betegség. (Talán én is ezt vallottam egy jó darabig) Ebbe mélyebben ne menjünk bele, szerintem mindenkinek vannak ilyen ismerősei.

Ja és úgy gondoltam kapkodnom sem kell a regisztrációval, mert úgy is csak sokára kerülnék sorra. Hústvét nagypénteken viszont elkapott valami gyengeség, alig bírtam kikelni az ágyból, aludtam volna egésznap. Ilyen még nem volt; azt hittem elkaptam. Szar érzés volt lelkileg, hogy talán bennem van az, amiről annyit hallunk, beszélünk; kiszolgáltatottnak éreztem magam....
Harmadnapra jobban lettem; és azóta elvégzett teszt szerint (ki tudja persze mennyit ér) még nem voltam covidos; tehát nem az volt. És ezek után nem vártam tovább, regisztráltam.

#908 április 17, 2021, 10:02:32, oakland23
@csacsi1899

Én sokáig fateréket féltettem, apám minden szempontból veszélyeztetett, szíve szar, elhízott cigizett sokáig, tüdeje sem lehet épp a legjobb, igaz azt évek óta letette, mondjuk azóta hízott meg...

Aztán elkezdtem magam is félteni.

Én az elején úgy voltam vele, hogy belém aztán senki nem nyom semmi szart, viszont ahogy egyre többen beadatták, és nagyjából senkinek semmi komolyabb baja (már rövid távon) az oltástól, így változott a véleményem. Már korábban is akartam regisztrálni, csak ugye még úgy két-három hete úgy tűnt, hogy mire mi fiatalabbak sorra kerülünk, addig ősz lesz, hova siessek. Viszont most már a mi korosztályunkat is oltják, jön most orosz, kínai, phizer is, és mivel én úgy döntöttem, hogy ezek közül nekem mind jó, így regisztráltam.
Most hogy orosz vagy kínai, kis kölyök meg csecsemő korunkban sem tudtuk, mit nyomnak belénk, aztán még itt vagyunk. Ezeket a vérrögöt okozókat visszautasítom, hisz nincs kedvem azon idegeskedni, hogy covid ellen védett vagyok, közben lehet más bajom. Eddig féltem a covid miatt, most a vérrögök miatt, hát azt nem akarom. Nekem jó orosz, kínai és a phizer is, aztán ha most mondjuk április végén megkapom az elsőt, június végére már védett is leszek elméletileg  ;D Aztán bízom benne, hogy az a védettség elég lesz az 5. hullám kibekkelésére, mert szerintem ezek az oltások kb max 6-8 hónapot védenek, de ez már csak találgatás részemről, jövőre majd újra lehet menni szúratni

Meg ezt a nyájimmunitás dolgot sosem értettem igazán. Ha én mint egyén nem vagyok védett, simán elkaphatom. Ok, járvány nem lesz, de leszarom én a járványt, ha senki nem kapja el, én meg igen...

Amit viszont megint nem értek, hogy kb élen járunk oltásban elvileg, aztán mégsem csökkennek a számok... Meg én, mint egy porszem a gépezetben kb annyit tehetek, hogy szúratom magam, aztán ennyi. Lehet itt keménykedni, hogy így nem kell a szuri, meg úgy nem kell, de tudom magamról, hogy előbb-utóbb úgyis beadatnám, akkor meg már jobb előbb

A nyajimmunitasnak az a lényege hogy ha 80%vedett,akkor nem tud terjedni. Így a maradék 20%sem kapja el, mert nincs kitől. Persze lehet arra gondolni hogy hat az a 20%egymastol elkaphatna, de a vírusok nem orokeletuek, "hamar" elhalnak pl szabad levegon ha nem találnak gazdatestet. És mivel  majdnem mindenki védett, igy el is hal a terjedés.

Idézetet írta: MessiÁs Dátum április 17, 2021, 11:04:47
A nyajimmunitasnak az a lényege hogy ha 80%vedett,akkor nem tud terjedni. Így a maradék 20%sem kapja el, mert nincs kitől. Persze lehet arra gondolni hogy hat az a 20%egymastol elkaphatna, de a vírusok nem orokeletuek, "hamar" elhalnak pl szabad levegon ha nem találnak gazdatestet. És mivel  majdnem mindenki védett, igy el is hal a terjedés.
Ez így nem igaz jelen helyzetben. A nyájíimmunitás során is terjed a betegség, csak nem annyira kontrollálatlanul. Akik be vannak oltva, ugyanúgy terjeszthetik a betegséget (és terjesztik is), csak a lakosság bizonyos százaléka immunis lesz rá. Hiába kap x millió ember oltást, azok fertőznek ugyanúgy, de náluk kevesebb eséllyel alakul ki súlyos állapot (és szövődmény). A nyájimmunitás egyetlen komoly előnye, hogy a gazdaság tovább pöröghet, ez itt is a mozgatórúgó.

Próbálták több országban is a ezt a módszert, de teljesen hatástalan volt, majd most Magyarország megmutatja, hogyan kell profin csinálni.

Idézetet írta: oakland23 Dátum április 17, 2021, 09:49:01
Amit viszont megint nem értek, hogy kb élen járunk oltásban elvileg, aztán mégsem csökkennek a számok...

Teljesen logikus rá a magyarázat: azért mert nem mondták el, hogy hiába kapja meg valaki az első adag oltást, ez érdemben még nem alakít ki komolyabb védettséget. Ismerőseim beoltatták magukat, másnap már mentek házibulizni és berúgni, mert védettek. Ahhoz, hogy ez tényleg hatékony legyen, akkor kell nyitni, amikor beoltanak 5-6 millió embert a második vakcinával is, majd onnantól számítva még várnak 1-2 hetet, illetve megnézik, hogy pontosan hány embernél is alakult ki védettség. Lehetne ezt profin is csinálni, de jobb a kapokdás, jön a meccsek és az Eb! Jelenleg beoltott második vakcinával: 1,3 millió ember, amiből saccra olyan 700 és 900 ezer ember környékére tenném a valóban védett személyek számát. A többieknél vagy nem alakult ki immunitás, vagy szimplán még nem telt el annyi idő. A veszélyes ebben az, hogy az emberek lazítanak, sokan azért fekszenek a kórházakban, mert megkapták az első adag vakcinát és elengedték magukat.

#911 április 17, 2021, 11:57:41, MessiÁs
Ahogy én sem, te sem vagy virologus Pozzato. Na most ezt csak azért írtam, hogy mindketten nagyon okosnak akarunk tűnni, de igazából kurvara laikusok vagyunk.

Ott a jóval durvább fekete himlo, ahol szintén nem volt 100%os beoltottsag a világon, ugye ilyen nem is létezik, hisz sokan nem kaphatnak oltast. Aztan mégis eltűnt a betegség, teljesen. Van az az oltott, immunizalt arany, ahol a betegség terjedése megszunik. Mint említettem a legjobb példa erre a fekete himlő.


Az mas kérdés, hogy az emberek ostobasága miatt, az alhirek miatt, a még kérdéses vakcina hatékonyság miatt nem fogjuk ezt az arányt soha elerni. Pedig ennyi elég lenne hogy minden visszaalljon a régi kerékvágásba. Ennél súlyosabb jarvanyokat is tulelt az emberiség. Csak akkoriban nem volt jellemző a betegsegtagadas, oltasellenesseg

Engem még az elején érdekelt ez az egész, de manapság annyira érdekel ez a Covid téma, hogy védekezek ahogy tudok, meg benyomatom magamba az oltást. Ennyi, s nem több. Hála az égnek, itt bővebb család is megúszta még mindenki, remélem, így is marad.

Úgy gondolom, hogy az elmúlt egy év bebizonyította, irreleváns, hogy valaki virológus-e vagy sem. Mióta a pandémia tart, több virológus is felszólalt, elvétve találták el a dolgokat. Voltak rajtuk kívül is orvosok (például Merkely), aki az elmúlt egy év során többször is tévedett. Az, hogy mit mond egy orvos, vagy adott esetben egy tényleges járványszakértő, sajnos nem vehetjük készpénznek. Azért nem, mert ők is sötétben tapogatóznak. Nem kell magunkat lealacsonyítani (te se alacsonyítsd le magad, mert ugyanúgy mindenkinek lehet jó meglátása, amit az orvos adott esetben észre sem vesz), azért mert az adott illetőnek van mondjuk orvosi diplomája. Szlávik Jánosnak is van, mégsem hiteles személy. Vannak hiteles orvosok és szakértők, vannak kevésbé azok, ennyi. Olyan ez, mint a foci, lehet Korsós Gyurinak nem hinnéd el a meccs végi elemzést, míg Carlo Ancelottinak igen. Nekünk a frontvonalban több Carlóra lenne szükségünk. Nekem például két volt barátnőm is súlyosan beteg gyerekekkel foglalkozik, de míg az egyikük folyamatosan tanult, hivatása az orvoslás, fejleszti magát, előadásokat tart, addig a másik csak tengődik, nem fejleszti magát, megelégszik annyival, amit megtanult és nagy nehézségek árán megszerzett. Nekem például édesapám sclerosisos volt, mégis a végére annyira beleásta magát a család a témába, hogy többet tudtunk, mint az orvosok. Minden csak elhivatottság kérdése, szóval, ha te most elkezdesz foglalkozni a járvánnyal, érdekel, olvasol, lehet jobban érted majd az összefüggéseket, mint Merkely vagy Szlávik.

Teljesen jól írod, voltak ennél durvább járványok, amikor kialakult immunitás, itt nem. Annyiféle variáns van, hogy egyszerűen nem tud kialakulni nyájimmunitás. Ezért is írtam ezt:
Idézetet írta: Pozzato Dátum április 17, 2021, 11:29:11
Ez így nem igaz jelen helyzetben.


Számomra elkeserítő az egészben, hogy szimpla matekkal levezethető, hogy mennyi védett személy van, mindezek ellenére teljesen más megy a sajtóban (kormánypárti, ellenzéki, teljesen mindegy).
Az 1,3 millió emberből, április 6-án még csak 922 ezer ember volt 2. vakcinával beoltva. Ez azt jelenti, hogy a maradék 400 ezerből, legjobb esetben is 60-80 embernek lehet meg a teljes védettsége. A 922 ezer emberből viszont 80%-os hatékonsággal számolva (különböző vakcinák, különböző hatékonyság a brit és más egyéb mutánsokkal szemben, de egy kedvező adatot vettem), összességében 737 ezer jelent, aki teljes védettséggel rendelkezik. Ehhez jön az előbb említett 60-80 ezer ember, saccra 800 ezer védett embert mondanék, ami a teljes 8,8%-a, de legyünk nagylelkűek, legyen 10%. Lehet nem ártana még várni a dolgokkal, de ez csak az én véleményem. Az orosz vakcina kapcsán például tényleg csak találgatni lehet, mennyi is a valódi védettség, ugye a Kreml lenyilatkozta pár hónappal ezelőtt, hogy 100%, majd 90-95%-ra módosítottak, majd mikor Argentínában az elnök megfertőződött (illetve jó pár ember, akik már réges-régen megkapták a második vakcinát is), akkor annyit mondtak, ez benne van, ők nem mondták, hogy mindenki védett lesz a vírus ellen és nem kerül kórházba.

Ahogyan @curpy82 is írta, kellett volna pár hét teljes lezárás, utána pedig a határok megfelelő ellenőrzése, lehetséges, hogy már régen átestünk volna ezen az egészen, nem lenne ez a topic sem, de ez nem így történt. Curpy is papíron laikus, ahogyan itt mindenki az oldalon, mégis az ötletével lehet megelőzhető lett volna ez az egész. Lehet, ha a fórum összeült volna, csomó jó ötlet kialakul, hatékonyabbak lettünk volna, mint a különböző országok vezetői (ergo az SPF-nek kell kormányon lennie!).

Én megértem azt is, aki oltásellenes, azt is, aki az oltást választja. Az első szempontból azért, mert sem a rövid, sem a hosszabb hatásról nem tudunk semmit (kire hogyan hat), míg a másodiknál a félelmet a kiszolgáltatottság miatt, hogy inkább az oltást választja. Teljesen logikus.

Idézetet írta: Pozzato Dátum április 17, 2021, 12:18:44
Én megértem azt is, aki oltásellenes, azt is, aki az oltást választja. Az első szempontból azért, mert sem a rövid, sem a hosszabb hatásról nem tudunk semmit (kire hogyan hat), míg a másodiknál a félelmet a kiszolgáltatottság miatt, hogy inkább az oltást választja. Teljesen logikus.

És neked mi az álláspontod? Lehet félreértelmezem ezt a mondatot, de ez inkább nemet sejtet.
Az oltás oka nem az, mert azzal zárulhat le előbb-utóbb a vírus? Vagy máshogyan is megtörténhet ez? (bocsi a laikus kérdésekért; még annyira sem vagyok virológus, mint ti ;D)