Nyugdíj Előtakarékosság ötletelés :)

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában


Ugyan még vagy 30 évet dolgozhatok, de úgy gondolom itt az ideje, hogy elkezdjek előtakarékoskodni. Elképzelhető, hogy valaki itt ezzel foglalkozik, de az egészen bizonyos, hogy többeknek van ilyen jellegű befektetésük.

Eddig ott járok, hogy ezt elolvastam: https://nyugdijmaskeppen.hu/nyugdij-elotakarekossag-utmutato/

A végén gratuláltak, ez tetszett ;D

"Gratulálunk, a fentiek elolvasásával már jelentősen többet tud a nyugdíj előtakarékossági megoldásokról, mint a hazai lakosság túlnyomó többsége!"

A nyugdíj előtakarékosságok három hivatalos típusa:
(ezekre a befizetett pénzünk után jár évente +20% nyugdíjcélú adóvisszatérítés közvetlenül a megtakarítási számlánkra!)

1. Önkéntes Nyugdíjpénztár (röviden: ÖNYP)
2. Nyugdíjbiztosítás
3. Nyugdíj Előtakarékossági Számla (röviden: NYESZ)


Így röviden nekem az jön le, hogy az első az ilyen 'tutista', a harmadik nem tűnt túl népszerűnek. Ellenben a másodikkal, melyre azt írta, hogy ez a típus a legfelkapottabb.

A 2. nagy előnye:
Az egyik legnagyobb előnye viszont az, hogy a megtakarítási szerződésben az elindításakor aktuális nyugdíjkorhatárhoz vagyunk kötve, így ha időközben emelnék a nyugdíjkorhatárt, akkor az minket nem fog érinteni, mi már a régi korhatár elérésekor megkapjuk pénzünket!

Hátrány:
Bonyolult, sok módozat, sok ajánlat, szakember nélkül ne vágjunk bele.

@Alk ajánlotta a Dan Ariely: A (túl)költekezés pszichológiája c. könyvet, amit azóta megvettem és elolvastam. Ez pedig csak tovább erősítette, hogy végre belevágjak az előtakarékoskodásba.

Majd még olvasgatok, keresgélek, valamint beszélek a témában jártasabb emberekkel, de remélem innen is érkezik hasznos meglátás, észrevétel :)


A nyugdíjpénztárakkal vigyázni!!!
Alig néhány éve volt, hogy a drágalátos kormányunk lenyúlta mindenki pénzét!!!

Idézetet írta: peshark Dátum november 21, 2021, 20:03:41
Egy szó: kripto! :D

Köszi, de nem drogozok :D

Amúgy meg nyilván nekem ez így kevés információ (gondolom kriptovaluta; álljak neki bányászni vagy mit csináljak? ;D); fejtsd ki ezt egyszer, azzal mindenki jól járhat :ok:

Idézetet írta: Latzka Dátum november 21, 2021, 20:44:29
Köszi, de nem drogozok :D

Amúgy meg nyilván nekem ez így kevés információ (gondolom kriptovaluta; álljak neki bányászni vagy mit csináljak? ;D); fejtsd ki ezt egyszer, azzal mindenki jól járhat :ok:

Bányászni elkezdeni most már nem érdemes, a Bitcoin-t (BTC) lehet még bányászni mert proof of work (PoW) mechanizmusú a lánca, de a második legnagyobb Ethereumon (ETH) jövőre jön a proof of stake (PoS), onnantól kezdve nem bányászható. A környezeti hatások miatt minden elment a PoS irányába, ezért most belekezdeni a bányászatba szerintem már nem éri meg. Egyszerűbb most megvenni pl. az említett ETH-t, berakni stake-elni és kapsz rajta egy 10-20 %-os éves yieldet. Nem nagyon ismerem ezeket az általad említett dolgokat, de nehezen tudom elképzelni, hogy jobb hozamuk legyen. Ráadásul az árfolyam is megy szépen felfelé, amivel nyilván magától nő a pénzed miután egyszer beletetted. Nem kell feltétlenül nagyon belemenni a kripto világába, mert rendkívül bonyolult és teljesen különleges műfaj, de ha csak a stabil nagyobb coinokba teszel megfelelő időben és nem nyúlsz hozzá néhány évig (hodl) szépen gyarapodhat a vagyonod. Nyilván mindenki magának dönti el mibe rak pénzt, az időbeli preferencia is számít de ha nyugdíj témában gondolkodsz, akkor nem rövid távra tervezel jelenleg, ami tökéletes megközelítés a nagyobb coinokhoz. De veled szívesen elbeszélgetek erről valamikor, van pár könyv amit érdemes elolvasni először (Bitcoin standard, Kriptopénz abc), ezeket kölcsön tudom adni, ha érdekel. A BTC standard azért nem mindig könnyen emészthető, kezdésnek a második említett könyv tökéletes, most jönnek ki Pinke Attilának is könyvei, amik az alapoktól elkalauzolnak. Mondjuk ha ez a két könyv megvan, utána elég is a könyvekből, annyira dinamikusan fejlődő terület, hogy mire kiadják, megváltozott. :D Youtube, telegram, twitter a fő irány, azonbelül is vannak emberek akiket érdemes követni nyilván, rengeteg scammer, csaló van, őket meg elkerülni. Rendkívül érdekes világ, könnyen bele lehet bonyolódni. (Nem befektetési tanácsadás..)

Ha komolyan érdekel, én őt ajánlom, emailben is ad tanácsot ingyen: https://hitelesandras.hu/

Ismerem személyesen, nagyon penge a fickó, nekem már többször is segített, gyakorlatilag a hitel, megtakarítás világában él non-stop, ismeri a bankok aktuális ajánlatait. Nyilván oka van az ingyenességnek, neki abból van pénze, ha tető alá hoz valamit azzal, akivel végül szerződsz. De nálam volt hogy nem lett semmi az ügyből, és akkor is végig számolt, keresgélte az ajánlatokat, lelkiismeretes szakember.

Ez persze csak egy tipp, érthető ha nem élsz vele :)

@zsivany20 kell ide, mint ahogy például a Nagymenők alatt kiderült :)

Politika témakör kapcsán magam nézetei és Pozzato meglátásai következtében is kattog az agyam mindenféléről, többek között az emberek előrelátásáról, pénzügyi helyzetéről, várható jövőbeli gazdasági helyzetről stb. és eszembe jutott, hogy anno én néztem a Youtube-on egy független pénzügyi szakértőnek az ingyenessé tett előadás-sorozatát, melynek a címe: Kiszámoló Akadémia.
Igazából nem is az összes videóra hívnám fel leginkább a figyelmet, hanem az 1. előadás 1. részére, ami kvázi egy bevezetőként aposztrofálható. A sorozatot 2017-ben tette a feltöltő mindenki számára elérhetővé, de maga a felvétel kb. 2015 körül készült. Érdemes az általam kiemelt előadást megnézni, hogy véleménye és tapasztalatai szerint milyen volt, vagy éppen milyen az átlagmagyar pénzügyi helyzete, ami szerintem majd 7 évvel később még rosszabb az akkori állapotoknál.
Szerintem elég érdekes videó, mégha némely állításával, tippjeivel vitatkoznék is, de általánosságban a közlendője döntő többségével totálisan egyetértek:


Ha korábban már feltűnt itt a fórumon ez a videó, akkor előre is elnézést elkerülte a figyelmemet!  :beerchug:

Meg is néztem az 1. részt, nagyon hasznos sorozatnak tűnik! :ok:  A héten majd letolom a többi részt, köszönjük @robmiller! :beerchug: 

Idézetet írta: Latzka Dátum január 16, 2022, 20:17:55Meg is néztem az 1. részt, nagyon hasznos sorozatnak tűnik! :ok:  A héten majd letolom a többi részt, köszönjük @robmiller! :beerchug: 

Örülök, ha tetszett! :beerchug:  Persze megjegyzem, hogy azért némely téren elvitatkoznék vele, de úgy 80%-ban adom a nézeteit. :)

Idézetet írta: robmiller Dátum január 16, 2022, 20:27:04Örülök, ha tetszett! :beerchug:  Persze megjegyzem, hogy azért némely téren elvitatkoznék vele, de úgy 80%-ban adom a nézeteit. :)

Mi volt a leglényegesebb, amivel nem értettél egyet? Vagy csak inkább kisebb dolgok?

Nekem az a meglátásom, hogy a tanult emberek tudják az elhangzottak nagy százalékát, de valamiért hajlamosak elfelejteni. Személy szerint próbálok tudatosabb pénzügyi döntéseket hozni, de tudom, hogy mégsem sikerül mindig a megfelelőt. Ezentúl a forintot, mint fizetőeszközt igyekszem elfelejteni és helyette megpróbálom az agyamat átállítani az IDŐ-re, mint 'fizetőeszköz'. Ezzel a felfogással szerintem 'sokat' meg lehet fogni.

IdézetMi volt a leglényegesebb, amivel nem értettél egyet? Vagy csak inkább kisebb dolgok?

Nekem az a meglátásom, hogy a tanult emberek tudják az elhangzottak nagy százalékát, de valamiért hajlamosak elfelejteni. Személy szerint próbálok tudatosabb pénzügyi döntéseket hozni, de tudom, hogy mégsem sikerül mindig a megfelelőt. Ezentúl a forintot, mint fizetőeszközt igyekszem elfelejteni és helyette megpróbálom az agyamat átállítani az IDŐ-re, mint 'fizetőeszköz'. Ezzel a felfogással szerintem 'sokat' meg lehet fogni.

Kissé lesarkitva szerintem olykor túlzásba viszi, hogy állandóan a jövőre gondolva takaréskodjunk, s közben meg ne éljünk. Hanem majd 50 évesen amikor már x millát félretettünk. A középút a helyes, de az tény, hogy minden téren addig kellene nyújtózkodni, amíg a takarónk ér.

Btw megmosolyogtatott az a rész, amikor azokról az emberekről beszélt, akik horroráron vesznek hiperszuper BMW-t például, hogy villogjon/pávázzon vele, közben meg a vételen túl alig tudja fenntartani. Pont van egy ilyen srác az utcában. Egy szakadt kéróban lakik, de bőrüléses kombi BMW az van. Két hónapja kb. megtörte az elejét a jobb első reflektor alatt annyira, hogy az elemet le kellett szedni. Azóta úgy közlekedik vele. Szánalom.hu az egész...és annyi de annyi ilyen idióta van...

Idézetet írta: robmiller Dátum január 16, 2022, 21:27:42Kissé lesarkitva szerintem olykor túlzásba viszi, hogy állandóan a jövőre gondolva takaréskodjunk, s közben meg ne éljünk. Hanem majd 50 évesen amikor már x millát félretettünk. A középút a helyes, de az tény, hogy minden téren addig kellene nyújtózkodni, amíg a takarónk ér.

Btw megmosolyogtatott az a rész, amikor azokról az emberekről beszélt, akik horroráron vesznek hiperszuper BMW-t például, hogy villogjon/pávázzon vele, közben meg a vételen túl alig tudja fenntartani. Pont van egy ilyen srác az utcában. Egy szakadt kéróban lakik, de bőrüléses kombi BMW az van. Két hónapja kb. megtörte az elejét a jobb első reflektor alatt annyira, hogy az elemet le kellett szedni. Azóta úgy közlekedik vele. Szánalom.hu az egész...és annyi de annyi ilyen idióta van...

S az megvan, amikor a kezdő ürge megveszi a hármas BMW-t, s nem jár vele, mert nincs pénze üzemanyagra (várja a havi fizetést)? Ilyent is láttam.

IdézetS az megvan, amikor a kezdő ürge megveszi a hármas BMW-t, s nem jár vele, mert nincs pénze üzemanyagra (várja a havi fizetést)? Ilyent is láttam.

Ilyenhez nekem még nem volt szerencsém. Mindenesetre szánalmasak ezek az emberek. Ez a srác is...eleinte naivan azt gondoltam, hogy lehet a szerelő nem vállalta neki év végén. Csak aztán van egy közös ismerősünk, akinél rákérdeztem, hogy mit csinált stb? Aztán kiderült, hogy eleve ő volt az ütközés okozója, így nem tudta rálőcsölni a másik félre a szervíz költségeit, sőt...aztán most a "bömös" szépen törötten, elülső elem nélkül gurulgat..xD Hülyéje...jobb szót nem tudok arra, aki ennyire próbál vagizni, közben meg rárohad a ház, olyan putriban él..