Otthon automatizálás

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában


Sziasztok!

Ahogy nézegettem itt a témákat, otthon automatizálást nem találtam.
Gondoltam megosztom veletek, hogy a saját lakásom esetén mit tudtam megvalósítani, mi volt az indíttatás és költségeket is hozok.

Az elmúlt évben tudatosan figyeltem, hogy olyan eszközöket vegyek, amelyeket telefonról, távolról is tudok vezérelni.
Főként xioami termékeket használok, viszont voltak olyan berendezések, amelyeket másképpen voltam kénytelen megoldani.
Ilyenek voltak a hőszivattyúk, amelyek Gree-k, az elektromos redőnyök és kapcsolók, amelyek pedig Ewelink-ek.

A történt ott vált zavaróvá, hogy az egyes alkalmazások nem átjárhatóak, tehát az automatizmusokat nem tudom hangolni, ha riasztót élesítek, akkor a klímák menjenek vissza egy bizonyos hőmérsékletre vagy éppen, hogy ne kelljen 3-4 különböző telefonos alkalmazást, biztosan valamelyiket elfelejtem stb.

Ez volt a motivációm, hogy keressek olyan lehetőség, amely ezeket az alkalmazásokat összetudja integrálni vagy hát legalább is nagy valószínűséggel megtudja oldani. Így találtam rá a HomeAssistantra. --> Következőkben csak (HA)

A konfigurációba egyenlőre nem nagyon akarok belemenni, mivel ez a bejegyzés inkább gondolatébresztő illetve, ha valakinek lenne valamilyen észrevétele vagy kérdése, akkor talán tudok segíteni.

Magyarul őt tudom ajánlani:
https://www.youtube.com/watch?v=mm2UoXhMCO0&list=PLCj2TZsNy9ssUB0T-LnfPt4BfCaW8lliq&ab_channel=Okos.otthon

Angol nyelvűek közül őket:
https://www.youtube.com/@KPeyanski/playlists
https://www.youtube.com/@EverythingSmartHome/playlists

1.) HA Install
A HA telepítése viszonylag elég egyszerű, ha valaki kicsit is jártas ebben akkor fogja és letölti a VirtualBox-ot és a HA oldaláról egy image-t letölt és indulhat a telepítés és indítás. Erre remek videók állnak rendelkezésre.

2.) Indulhat az integráció


a.) Gree klímák
- Szerencsére nagyon könnyen ment, megkerestem azt integrációt és fel is olvasta.
(Ezzel az integrációval sokkal több mindenre vagyok képes, mint a saját Gree applikációval.)

b.) Xiaomi eszközök
- Ez már bonyolultabb volt, mert a lakásban kamerák, mozgásérzékelők, hőmérők stb. állnak rendelkezésre.
Ahhoz, hogy ezek a lakás hálózatát ne fogják egy Xiaomi hub került beépítésre, amely ezeket összeszedi, pontosabban a hőmérőket és a mozgásérzékelőket. Így pedig egy IP kerül kiosztásra, nem pedig 8. (Csökkentve a router terhelést)
A beépített alap integráció nem segített, szükség volt a github-ról behúzni egy repót és úgy csatlakoztatni az eszközöket. --> Hurrá sikerült, vagyis majdnem minden sikerült.

Jelenleg ott tartunk, hogy a mozgásérzékelők, hőmérők és robot porszívó integrációja sikeres volt.
A kamerákat hetek óta nem sikerül innen vezérelni, pedig IP alapján látja őket. --> Talán később lesz javítás, ami ezt is megoldja.
De addig is némi vezérlés sajnos maradt a xioami appon.
Ha valaki mégjobban előre gondolkodik, akkor keressen rá, hogy melyik kamera integrálható azonnal.

c.) Redőny és kapcsolók
- Azt elektromos redőnyök esetén egy normál távirányítóval rendelkezem, ami RF 433 mhz-en kommunikál. Tehát szükségem volt egy RF bridge-re, ami szimulálni tudja ezeket gombnyomásokat. Ehhez Ewelink kompatibilis eszközt kerestem, amely a HA-val egyszerűen integrálható.
- Kapcsolók esetén is olyan eszközöket kerestem, amelyek wifi-n kommunikálnak és ewelink-el kompatibilisek. Így ezek is egyszerűen integrálhatók voltak.

3.) Automatizmusok
- Az automatizmusok terén innentől a határ a csillagos ég, hiszen egy felületen elérhető az összes eszköz, tehát például időzítéseket is tudunk megadni, hogy a redőnyök hétköznap vagy hétvégén mikor menjenek fel vagy le.
- Összekötni azt, hogyha a riasztó élesítem akkor a klímák milyen hőmérsékletre álljanak be.
- Ha a mozgásérzékelő érzékeli a mozgást a szobában akkor kapcsoljon villanyt, de mondjuk csak reggel 7-este 10 között. Mert éjjel le.
- stb.

Előnyök:
- Szinte az összes eszköz integrálható volt és automatizmus volt kialakítható rá.
- Otthonról és távolról is vezérelhető egy telefon alkalmazáson keresztül
- Biztonságosabb, mint 5 különböző gyártói alkalmazást használni
- Nem csak eszközöket lehet integrálni, hanem egy dashboard-ra lehet radarképet, hőmérsékleteket is helyezni

Hátrányok:
- Plusz költség egy eszköz, aminek 0-24-ben futni kell
(Nálam jelenleg egy kis fogyasztású gigabyte brix fut, de erről még írok)
- Ha kívülről is elérhetővé teszed, akkor növeled a biztonsági rést (Okosan csinálva a kockázat miniamlizálható)
- Nem biztos, hogy minden integrálható

Buktatók:
- Vodafone router esetén, ha távolról is elakarod érni majd a lakást, akkor az IPV6-ről, IPV4-re kell konfiguráltatni a wifi-t. De ezt a Voda 2 perc alatt elvégezi, csak kérni kell. (Hátrány, hogy valamikor visszaáll, akkor újra kell hívni őket)
- Router esetén fontos, hogy MAC address alapján fix IP állíts be az eszközöknek, mert időnként a router újat oszt ki és a HA konfigurációt változtatni
- Kapcsolók esetén NULL-ra szükség van, beruházás esetén érdemes ellenőrizni
- Egyes eszközök lehet nem integrálható a HA-val (ritka, de lehet)


Nézzük a költségek:

Bekerülési költségek:
Xiaomi eszközök:
- Jelenleg két kamera van beltéren (30e) -> Wifi kommunikáció a routerrel
- 4 db mozgásérzékelő (12e) -> Wifi kommunikáció a HUB-al
- 4 db hőmérő (10e) -> BLE kommunikáció a HUB-al
- Xioami hub (14e)

Egyéb eszközök:
- Egy RF bridge (18e) (Redőny)
- Gigabyte brix (15e) (Használtan)

Állandó költségek:
- RF bridge áram alatt (2 watt)
- Gigabyte brix (12 watt)
- Xiaomi hub (2 watt)

Valamikor picit több, tehát maximum mondjuk számolok 25 watt/h-val. Ami 25*24*30 = 18000 W => 18 KW/hónap


Kérdés, hogy megéri-e?!

Én azt gondolom, hogy hosszútávon megéri. Hiszen sok esetben a klímák éjjel véletlenül a nappaliban magasabb hőmérsékleten maradt vagy, amikor elmentem nem vettem le, csak a lakást riasztottam be.
Pár hónap után azt láttam, hogy a klímás fűtés 12 %-al lett alacsonyabb. Persze sok mindentől függ ez, hiszen a kültéri hőmérséklet is nagyban befolyásolja ezt, az itthon töltött idők stb.
Ez majd hosszútávon kiderül, de előzetesen azt prognosztizálom, hogy megérte.
Mindamellett, hogy kényelmesebb és egyszerűbb a kezelése.

No de jöjjön pár kép, hogyan is néz ki Tomka-home, HomeAssistanban.  :great:

Számodra nem elérhetőek a csatolmányok ebben a fórumban.
 

Hátha valaki másnak is adok inspriációt ehhez.  :cya:

Sziasztok!

Egy kis újabb infó. Azóta eltelt egy bő hónap és jöttek ki új frissítések.
Ez pedig azt jelenti, hogy a kamerákat is sikeresen integrálni tudtam a rendszerbe, így minden eszköz egy platformról vezérelhető. :great:

Heyhó!

Jönnék még további információkkal.
A lakásban még szereltem fel a konyhába és több szobába LED csíkokat, amelyeket az alábbi beszerzéssel:
https://mstore.hu/xiaomi-yeelight-led-lightstrip-1s-okos-led-szalag-2m-yldd05yl-2048
Ez is egyszerűen pillatok alatt felment a xioami eszközök közé és a home assistant programba. :)


Továbbá közben kaptam kérdéseket, ha esetleg valakinél nincs NULL, akkor megoldható anélkül is kapcsoló.
Pl.:
https://iotcentrum.hu/termek/smartwise-t41-uni-csak-fazis-vagy-fazis-nulla-feher-wifirf-tavvezerelheto-erintos-okos-villanykapcsolo/?gclid=Cj0KCQjw3a2iBhCFARIsAD4jQB2BECEr-fjtfhIMBxgyT3nM9TRLZh6J8Erz_7gZ4uYO8yUBoErJzBUaAvL2EALw_wcB

 :beerchug: