Utolsó helyen áll a rekordbajnok és címvédő Rosenborg, ami az előző évek egyeduralkodása után nem kicsit meglepő. Jelen írásban megnézzük, hogy mi lehet ennek az oka, illetve ránézünk a következő párosításukra is, amely során a tavaly menetelő Sarpsborgot fogadják.

Egy rosszul sikerült váltás következményei

A korábbi írásokból valószínűleg sokan tudjátok, hogy a Rosenborg csapatát 2014 és 2018 között Kare Ingebrigtsen mester vezette, aki minden évében megnyerte a bajnokságot és 2017-ben bejutott az Európa Liga csoportkörébe is, ahol harmadik helyen zártak. Ugyanebben az évben azonban a vezetőség elkezdte kritizálni, miután nem látták a csapaton fejlődés jeleit és úgy érezték az akkori játékoskeretben több van. Azonban egy sikeres szezon végén nem lehetett elküldeni a trondheimi edzőt, így várt a vezetőség egy jobb alkalomra. Ez 2018 júliusában jött el, amikor is a Rosenborg versenyben volt a bajnoki címért (bár nem volt első helyen), álltak a hazai kupában, míg a Bajnokok Ligája-selejtezőjében az izlandi bajnokot csak nagy nehézségek ellenére tudták kiejteni. Ezzel egyidőben a játékosokat behívták egy fizikai felmérésre, ami megállaptította, hogy bizony nincsenek a legjobb erőállapotban és kevesebbet bírnak futni, mint korábban. Ingebrigtsennek nem volt maradása, hiába vették a játékosok a védelmükbe, akik szerint alábecsülték  a munkáját. Ingebrigtsen később lenyilatkozta, hogy szerinte – az RBK financiális lehetőségeit figyelembe véve – nem tudnak nála jobb edzőt szerezni. Igaza lett.

Kåre Ingebrigtsen. Visszasírják? A játékosok biztosan.
Fotó: Stortorsken/Wikipédia

Helyét az akadémia igazgatója, a holland Rini Coolen vette át, akivel gyorsan kiestek a BL-selejtezőkből, viszont a kedvező sorsolásnak köszönhetően elérték az Európa Liga csoportkörét. Ott teljesen sansztalanok voltak, viszont tegyük hozzá, hogy nehéz csoportba kerültek  (a két Red bull csapat és az őket az utóbbi években folyamatosan megfricskázó Celtic ellen esélyük sem volt). Emellett Coolen vezetésével dupláztak otthon, vagyis behúzták a bajnokságot és a norvég kupát, azonban az évvégén visszaküldték a hollandot az akadémia élére és folytatódott a nyár óta tartó edzőkeresés. Ketten kerültek igen közel a télen a kispadhoz: a Nordsjaellandot vezető Kasper Hjulmand, illetve az FK Haugesundot edző Eirik Horneland. Az előbbi azonban inkább egy menedzseri pozíciót vállalt volna el a klubnál és ebbe a vezetők nem mentek bele, így maradt Horneland, akit a télen el is csábítottak az FKH kispadjáról.

Horneland mellett a legerősebb érv a fizikai felkészítés fontossága volt. Az FK Haugesundben főleg helyi játékosokkal dolgozott és belőlük kihozott egy Európa Liga-selejtező indulást a remek fizikai felkészülés eredményeként, akkor mire lehet képes egy jobb képességekkel bíró csapattal?  Az viszont kisebb problémákat okozott már (és erre utalt Ingebrigtsen is korábban), hogy játékosvásárlásra most nem futotta a büdzséből. Így hiába akarta Kristoffer Zachariassent a Sarpsborgból és a 2018-as gólkirály Franck Boli a Stabaekből, egyikük se érkezhetett. Egyedül Gjermund Asennel sikerült növelni a minőségét a keretnek. Annak a keretnek, amely viszont nem volt hozzászokva ahhoz a fizikai alapozásnak, amit Horneland akart meghonosítani a felkészülési szezonban. Nem jöttek már akkor sem az eredmények, míg többen sérültet jelentettek a szezon kezdete előtt. Ettől függetlenül katasztrofális eddig a szezon, miután a bajnokságban utolsó helyen állnak két döntetlennel és három vereséggel, 2-9-es gólkülönbséggel.  Ki a felelős a történtekért? Érdekes, több cikk is megjelent ezzel kapcsolatban és a norvég szakírók többsége az RBK vezetését kritizálja Horneland mester helyett. Az edző azt hozta, amiért szerződtették. Azt már a vezetőknek kellett volna észrevennie, hogy ezzel a kicsit öregedő, az utóbbi években igencsak „jóllakott” kerethez nem illeszkedik ez az új filozófia és bizony nincs meg az az összhang, ami Ingebrigtsen idejében megvolt.

A Lerkendal idén nem számít bevehetetlen erődnek.
Fotó: Mark Freeman/Wikipédia

A következő erőpróba sem egyszerű

A hétközben mindkét csapat továbbjutott az alacsonyabb osztályból érkező ellenfelével szemben, így Horneland megnyerte első tétmeccsét az RBK élén. A problémák viszont továbbra is adottak. Egy héttel ezelőtt a Molde átgyalogolt az RBK-n, miután az első félóra végére már 3-0-val vezettek. Én azt gondoltam, hogy ezután a vereség után menesztik is Hornelandot, viszont nem így történt. Más kérdés, hogy az öltözőben lévő vezérek mit szeretnének és van-e edzőbuktatás a levegőben. Mindenesetre eddig nem sokat nyújtott a Rosenborg és furcsa lenne, ha most a Sarpsborg ellen jönne el a feltámadás ideje. A bukik azonban továbbra is az RBK győzelmét predesztinálják és a mostani 2.08 minden, csak nem megtehető. A támadójáték nem elég átütő, míg összesen egy meccset hoztak le a szezonban kapott gól nélkül - pedig ezt a részleget még sérülések se hátráltatják.

Ahogy a Rosenborg még nyeretlen, úgy a Sarpsborg (3.70) még veretlen. Igaz, az első öt fordulóban csak egyszer tudtak győzni, viszont játszottak már a nemzetközi kupaindulók közül a Haugesunddel és a Moldéval is. Geir Bakkénak továbbra is egy elég hajtós csapata van, viszont a télen távozó Patrick Mortensent nem igazán sikerült pótolni az átigazolási szezonban, ezért a góllövéssel vannak problémáik. A Rosenborg ráadásul az a csapat, akit mindenki el akar kapni, ezért túlságosan nem kell motiválni a sarpsborgiakat. Szerintem ezúttal is helyt fognak állni és komoly esélyük van a pontszerzésre is (1.76).

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Rosenborg. Fotó: CosminIftode/Shutterstock.com