F1 verseny előzetes: Spanyol Nagydíj

Karola 2022 máj 17. 11:13 Szólj hozzá!

Forma1 Max Verstappen Charles Leclerc Spanyol Nagydíj

A Barcelonától mintegy fél órányira található Circuit de Barcelona-Catalunya 32. alkalommal ad otthont a Spanyol Nagydíjnak, és ismét izgalmas hétvégének nézünk elébe.

Ha ez a szezon olyan lenne, mint az elmúlt öt szezon bármelyike, akkor szinte lehetetlen lenne Lewis Hamiltonon kívül bárkit is favoritnak tekinteni a spanyolországi futamgyőzelemre, de az idők változnak.

Legutóbb a száguldó cirkusz az Egyesült Államokban állomásozott, és bár a futam nagyrészt dráma nélkül ment le (ugyanakkor az idei szezon eddigi futamaihoz képest rengeteg előzés volt), a hétvége egészének hangulata igazán látványosra sikeredett. Akár szeretjük, akár utáljuk, a Miami Nagydíj még sokáig velünk marad!

A pole pozícióból Charles Leclerc indult, de nem tudta megvédeni az előnyét, amit a Red Bull-os Max Verstappen el is lopott tőle. A különbség a bajnokság élén 19 pontra csökkent  és döntő fontosságú, hogy ez csupán egyetlen futamgyőzelem alatt történt.

Itt a fejlesztések ideje!

Spanyolország hagyományosan az a hely, ahová a csapatok a szezon első nagyobb frissítéseit hozzák. Hat futam alatt már volt idejük megépíteni az új szárnyakat és padlót, valamint más áttervezett alkatrészeket, amelyekről úgy gondolják, hogy gyorsabbá teszik az autót. Barcelonában több csapattól is viszonylag nagy fejlesztéseket várunk, ha nem is mindegyiktől!

A Red Bull, a Ferrari és a Mercedes várhatóan mind nagy átalakításokat hoz, de nem lesznek egyedül: az Aston Martin egy úgynevezett "B-spec" autóval érkezik a versenyre. Úgy tűnik, hogy egyelőre csak egy ilyen autó áll rendelkezésükre, így várhatóan Lance Stroll, a csapat tulajdonosának fia kapja meg. Izgalmas lesz látni, hogy ez és a többi tervezési változtatás előrelépést jelent-e a csapat számára, amely eddig lemaradt a szezonban.

A méret valóban számít a Forma-1-ben, és úgy tűnik, a 2022-es autók súlya nagy probléma az idei szezonban, és néhány csapat drasztikus intézkedésekhez folyamodott, például a festéktől is megfosztotta autóit, hogy marginális előnyökhöz jusson.

Spanyolországban várhatóan még több ilyet láthatunk majd, a csapatok lefaragják az alkatrészeket, hogy a felesleges súly egy részétől szabaduljanak. Ne feledjük, hogy 1 kg körülbelül 0,3 másodpercet ér, így ha a csapatok komolyan tudnak nyerni olyan dolgokon, mint a szárnyak és a karosszéria, az megadhatja nekik a szükséges előnyt.

Ki nyeri a 2022-es Spanyol Nagydíjat?

Ez egy olyan pálya, amelyet a versenyzők kivételesen jól ismernek. A szezon előtt Barcelonában teszteltek, ami jó referenciapontot biztosít a csapatoknak az adatok tekintetében, különösen az újratervezettek esetében. A csapatoknak annyi történelmi adatuk van erről a pályáról, hogy valószínűleg edzésidő nélkül is elég jól be tudnák állítani az autóikat. Azonban ez lesz az első alkalom, hogy a csapatok ezeket a 2022-es autókat egy tényleges spanyolországi versenyre kalibrálják, így talán akad majd néhány meglepetés.

Verstappen 2016-ban a Spanyol Nagydíjon lett az F1 történetének legfiatalabb nagydíjgyőztese és ez volt az első versenye, miután a Torro Roso juniorcsapatától a Red Bullhoz került. Utólag visszatekintve nagyon okos húzás volt ez. Azóta nem nyert újabb Spanyol Nagydíjat, de vitathatatlanul nem is volt meg hozzá az autója.

Az idei év más, és a Red Bull jelenleg úgy tűnik, hogy a Ferrari előtt van a tempó tekintetében. A pletykák szerint a Ferrari teljesítménye a hétvégén növekedni fog, de várjuk meg, hogy a Red Bull hogyan kontrázza ezt.

A bajnokságot vezető Leclerc tavaly Barcelonában érte el legjobb versenyét, a negyedik helyre kvalifikálta magát, és a futamon a negyedik helyen végzett. Talán borítékolható, hogy idén ennél mindenképpen jobban teljesít majd.

A Ferrari jól teljesít a kanyarokban, a Red Bull pedig jobban megy az egyenes szakaszokon és az első két szektor hosszú, áramló vonalvezetése miatt ez Verstappen terepe lehet. A Ferrarinak a pálya harmadik és egyben utolsó szektoráig kellene várnia a szűk és kanyargós szakaszra, és lehet, hogy ez nem lesz elég ahhoz, hogy visszavegye az elvesztett előnyét.

Hamiltonnak hihetetlen rekordja van Spanyolországban, hiszen az elmúlt öt Spanyol Nagydíjat mind megnyerte. Ez nem semmi rekord. Utoljára 2012-ben, a kizárása után indult az első soron kívül máshonnan. A legutóbbi nyolc katalán futamból hatszor kezdett pole pozícióból, de nehéz azt gondolni, hogy ezen a hétvégén megismételheti akár a győzelmet, akár a pole-t, mivel a Mercedes egyszerűen túlságosan le van maradva a két élcsapattól.

Érdemes azonban megemlíteni, hogy az a tempó, amit George Russell a legutóbbi hétvége pénteki napján hozott, bepillantást enged abba, hogy mit lehetne elérni, ha a csapat ki tudja dolgozni, hogyan kezelje a W13-at.

Ki indul a pole pozícióból?

Ha Verstappen nem kerül be a rajtrács első sorába, az hatalmas meglepetés lesz mindenki számára. Bár még soha nem állt pole pozícióban Spanyolországban, még soha nem előzte meg csapattársa sem, és bár Sergio Perez csúcsformában van, nagyon sok kellene ahhoz, hogy megelőzze a hollandot szombaton.

Charles Leclerc sem indult még soha pole pozícióból Barcelonában, sőt, az eddigi legjobb kvalifikációs eredménye a negyedik hely volt itt. A jelenlegi rajtrácson csak Hamilton, Valtteri Bottas és Fernando Alonso volt már ebben a helyzetben és mindannyiuk esetében egyformán valószínűtlen, hogy szombaton ők lesznek a leggyorsabbak.

A Circuit de Barcelona-Catalunya versenypályán rendezett 31 futamból három kivételével az összeset az első sorból nyerték meg, míg a futamok 71%-át a pole pozícióból (23). Joggal mondhatjuk, hogy elvárás lesz, hogy aki a leggyorsabbnak kvalifikálja magát, az nyerje a futamot.

Előnyt jelenthet a hazai pálya?

Carlos Sainz a második Ferrarit hozta át a célvonalon a jól megérdemelt és jól megvédett harmadik helyért Miamiban, és remélhetőleg ez egy önbizalomnövelő eredmény lesz számára.

A spanyol 2015-ös első hazai futama óta mindig pontszerző helyen végzett Barcelonában. A legmagasabb rajtrács a P5 volt még 2015-ben, a legmagasabb helyezése pedig a P6 2016-ban és 2020-ban is. A hazai szurkolók egy erős hétvégét szeretnének látni honfitársuktól.

A szintén spanyol Alonso is egyfajta küldetésnek érzi a barcelonai futamot. A 2006-os és a 2013-as győzelmei óta (Alonso ekkor nyert utoljára F1-es futamot) hosszú idő telt el. Az Alpine autónak van néhány erőssége ebben a szezonban, és mivel a hétvégén talán frissítik az autót, az is megtörténhet, hogy újabb erős teljesítményt láthatunk a veterántól. Több ezren szurkolnak majd neki a pálya széléről, és még többen otthonukban.

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Betano regisztráció Részvételi feltételek

Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

• Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano útmutató
Betano regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org

Beszélgetés: F1 - Pit Stop

SPF Infó hozzászólt
2024 ápr 20. 07:54
Kínai Nagydíj 2024 (vasárnap, április 21, 16:00CET) - Megnövelt oddsok az Unibeten

A Ferrari pilótái az első 3 helyen végeznek 9.00

Fogadj te is megnövelt nyereményszorzón
SPF Előzetes hozzászólt
2024 ápr 18. 12:01
F1 verseny előzetes: 2024-es Kínai Nagydíj

A figyelem most Kínára és a Sanghai Nemzetközi Körpályára irányul, ahol 2019 óta először rendeznek Kínai Nagydíjat.