Háború ez az összecsapás. A szó legnemesebb értelmében háború. Bár nem biztos, hogy ebben az esetben érdemes említeni a „nemes” szót. Ugyanis az Ajax-Feyenoord rangadó azon kevés összecsapások közé tartozik, amelyek már követeltek halálos áldozatot. Mivel a párharc egyik résztvevője a labdarúgás nevű sportágban mérföldkőnek számító „totális futball” legnevesebb művelője, nagyon valószínű, hogy a „totális háború” szókapcsolattal is lehet illetni ezt a sporteseményt.

holland-foci-012

Fotó: Shutterstock.com

Nem leányálom

Ha létezne olyan rangsor, amelyik kizárólag a szurkolók egymás iránti gyűlöletét venné alapul, minden bizonnyal toronymagasan lenne 1. helyezett az Ajax-Feyenoord focimérkőzés. Sem hirtelenjében, sem pedig hosszas gondolkodás után nem tudok említeni egyetlen olyan rivalizálást sem, amelyik az Ajax és a Feyenoord szimpatizánsai közötti vad és engesztelhetetlen gyűlöletre emlékeztet. Talán csak az olaszországi AS Roma-Lazio és a törökországi Galatasaray-Fenerbahce párharcok hasonlíthatók valamicskét a németalföldi háborúskodásra. A hangulatos fiesztákat (Schalke-Dortmund, Betis-Sevilla, Partizan-Crvena Zvezda, Olimpiakosz-Panathanaikosz, Milan-Inter, Raja-Wydad, stb.) ezúttal nem érdemes említenem, hiszen azokat elsősorban nem a gyűlölet, hanem a foci ünnepe jellemzi.

Mindkét gárda nyert Bajnokok Ligáját

Természetesen az utóbbiakhoz is hasonlíthatna az Ajax-Feyenoord mérkőzés, hiszen nagyon eredményes és nagyon sok focirajongó által szeretett klubokról van szó. Megemlítek néhányat. Mindkét gárda nyert már korábban Bajnokok Ligáját (Bajnokcsapatok Európa Kupája) és mindkettő tagja a németalföldi nagy hármasnak (Ajax, PSV, Feyenoord). A holland rangadó egyik résztvevőjében (Ajax) a világfoci valaha létezett egyik legsikeresebb együttesét lehet köszönteni: a rengeteg trófea mellett azzal is büszkélkedhet az amszterdami klub, hogy egyike azon 5 csapatnak (Real Madrid, AC Milan, Liverpool, Bayern, Ajax), amelyiknek játékosai viselhetik Bajnokok Ligája többszörös győztese jelvényt. Ez a gárda az úgynevezett triplázóknak is tagja (ugyanazon idényben nyerte meg BEK/Bajnokok Ligáját, a nemzeti bajnokságot és a kupát), valamint egyike azon kevés egyesületnek, amelyik megnyerte az európai fociszövetség három legrangosabb klubserlegét (BEK/BL, UEFA Kupa, KEK). Lehetne mesélni a rotterdamiakról is, de ebben az írásban elegendőnek tűnik arról megemlékezni, hogy hat magyar labdarúgója és három magyar származású edzője volt eddig a csapatnak (Ladinszky Attila, Róth Antal, Kiprich József, Petry Zsolt, Babos Gábor és Simon Krisztián, illetve Molnár Ferenc, Dombi Richárd és Höfling Norbert).

Engesztelhetetlen gyűlölet

Gyűlöletet említettem korábban. Nos, az a helyzet, hogy a gyűlölet nélküli hangulat miatt is a világ legnagyobbjai közé tartozik az Ajax-Feyenoord. Például a neves World Soccer magazin az előkelő 5. helyre rangsorolja a rangadót, mely elé csak az El Clasico (Real Madrid-Barcelona), a Superclasico (Boca Juniors-River Plate), az Old Firm (Celtic-Rangers) és a török szuperrangadó (Galatasaray-Fenerbahce) került. Viszont az is igaz, hogy a két klub szurkolói közötti gyűlölet nem ismer határokat és szörnyű esetekkel terhelt történelme van a De Klassiekernek. Ez a mérkőzés más, mint különböző kultúrák párharca. Egymástól teljes mértékben különböző világnézetek képviselői foglalnak helyet a lelátón.

Az egyik oldalon: Amszterdam, a multikulturális, művészi és színes metropolisz, a kirándulók egyik fő célpontja és a szexturisták kedvenc úti célja, Hollandia kulturális és történelmi központja. A másik oldalon: Rotterdam, a dokkmunkásokkal teli és az irgalmatlanul nagy kikötőt – valamint egyéb ipari létesítményeket - működtető város. Ezen a mérkőzésen csap össze a zsidó hagyomány, valamint a baloldali és a liberális szellemiség az antiszemitizmussal terhelt, bevándorlásellenes szélsőjobboldali világnézettel. Szerintem nem szükséges különösebb jóstehetség arra tippelni, hogy soha és semmikor nem lesz béke és szeretet az Ajax és a Feyenoord szurkolói között. Nem csak a mérhetetlen gyűlölködés jellemző, hanem halálos áldozata is van az ultrák csatájának: 1997-ben, a „beverwijki csata” néven elhíresült összecsapáson történt, hogy egy amszterdami szurkoló életét vesztette a huligánok háborújában.

Clasie-Jordy-Feyenoord-005

Jordy Clasie. Fotó: AGIF/Shutterstock.com

Ajax Amszterdam

Alapítás éve: 1900. Klubszínek: piros–fehér. Bajnoki cím: 33. Kupagyőztes: 18. Holland Szuperkupa: 8. BEK/BL: 4. KEK: 1. UEFA Kupa: 1. UEFA Szuperkupa győztes: 3. Világkupa (korábban Interkontinentális Kupa, jelenleg klub-vb): 2. UEFA Intertotó Kupa: 1.

Feyenoord Rotterdam

Alapítás éve: 1908. Klubszínek: piros-fehér-fekete. Bajnoki cím: 14. Kupagyőztes: 11. Holland Szuperkupa: 2. BEK/BL : 1. UEFA Kupa: 2. Világkupa (korábban Interkontinentális Kupa, jelenleg klub-vb): 1. UEFA Intertotó Kupa: 3.

Mi várható?

Az egymás elleni eredmények tekintetében jobban áll az amszterdami csapat (176 mérkőzésen 79 Ajax-győzelem, 42 döntetlen, 55 Feyenoord-győzelem, valamint 375-281-es gólarány az Ajax javára). Azt is érdemes megjegyezni, hogy jelentős Ajax-fölény van Amszterdamban, míg Rotterdamban teljesen kiegyenlített a párharc. Ezúttal Amszterdam lesz a helyszín. Nem csak ez ösztönöz a hazaiakra való tippelésre (2.10), hanem az is, hogy jó formában van az Ajax. Van még egy tippem: mivel hatalmas indulatokat kiváltó rangadóról van szó, valószínűsítem, hogy mindkét csapat szerez gólt (1.61).

  • Hollandia - Eredivisie tippek

    Ajax - Feyenoord (győz az Ajax)
  • Ajax - Feyenoord (mindkét csapat szerez gólt)

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: Flickr