A hét utolsó napján többnyire az írek aktívak, de ezúttal Goodwood is szolgáltat még Group versenyt.

Előszó

Szombaton mondhatni, hogy tökéletes nap lett. Platitude sokáig hátul versenyzett, de kb. 100 méter alatt átgázolt a mezőnyön, 1-2 furlonggal a vége előtt már vezetett, és a célig 5 hosszra növelte az előnyét. Simán nyert. A Gr2 futamon Lightining Spear-t elég szépen vitték, amit meg is hálált, 1 ¾ hosszal szerezte meg a trófeát. Mögötte a Gr3 győzelem után másodikként ért célba, ezzel a helyet hozta Zonderland, míg a favorit Thikriyaat utolsó lett.

Curragh 16:50 Snow Fairy Fillies Stakes – Group3

Nem sok információt találtam a futamról, de gyanítom, hogy a neve miatt, amit nemrég kaphatott, ugyanis Snow Fairy 2013-ban vonult vissza. A névadó kétévesen mindössze egy futamot nyert a hatból, de háromévesen begyűjtötte mindkét Oaks trófeáját, és végül 6 Gr1 győzelemmel nyugdíjazták. A futamra hároméves vagy öregebb kancák nevezhettek, garantált nyereményalapja 65.000 euró, távja pedig 9 furlong.

Curragh-002

Curragh. Fotó: Judi Gowing/Flickr

Indulók

A tízfős mezőnyben némi meglepetésre csak egy O Brien ló van, de persze ő rögtön favorit is. Somehow eddig hat versenyen indult, amikből kettőt nyert meg (maiden, Listed). Epsomban az Oakson Minding mögött komoly hátránnyal lett a negyedik. Indult az Irish Oaks-on is, ahol ötödik lett, majd három hete egy Gr3 futamon másodikként ért célba. Skiffle a Godolphin istállótól Goodwoodban nyert Listedet, és Somehow mögött végzett az Oakson, de csak fejjel lemaradva tőle. Jó esélyt adnak a bukik a formában lévő Adoolnak, Hamdan al Maktoum háromévesének, aki két és fél hete egy 14 fős Listed futamon diadalmaskodott.

Elemzés és tippek

Dolce Strega és Epsom Icon is nyert már idén Gr3 futamot, épp ezért mindkettő büntetéssel fut, nem is kezelik őket esélyesként. Adool és Planchart Listedeket nyertek, de egyikük győzelmét sem érzem olyan erősnek, hogy egyel feljebb is megállják a helyüket. Skiffle (4,00) már érdekesebb, a favorittal, Somehowal (3,25) egyetemben. Az Oakson mindketten ott voltak, hajszálra azonos eredményt produkálva. A Godolphin háromévesét viszont nem állították már rajtgépbe, és szerintem a versenytapasztalat hiányozni fog neki. Somehow azóta kétszer is versenyzett, jót ment az Irish Oaks-on, és a hónap elején istállótársával, Best In The World-el meccselt nagyot, majd lett fejjel második Gr3 futamon. Az Irish Oaks-on ezen a pályán is futott már, tíz furlongon nyert maident hasonló körülmények között, szóval sem a pálya, sem a talaj nem okozhat neki gondot, szemben Skifflevel, akinek ez lesz első írországi versenye. Tippem: Somehow – EW (3,25 Bet365).

Goodwood 17:20 Supreme Stakes – Group3

1981-ben alapították, Listed státusszal, amit 1987-ben emeltek Gr3-ra. Eredetileg kb. egy hónappal később futották, de 2007-ben előrehozták ezt a hét furlongos, 60.000 fontos futamot, ahol hároméves, vagy öregebb lovak indulhatnak.

Glorious-Goodwood-003

Goodwood. Fotó: Zoe Shuttleworth/Flickr

Indulók

Tavaly So Beloved nyert itt, aki most is a mezőny tagja, sőt, az egyik legnagyobb esélyese a futamnak. Ez mellett a Gr3 sikere mellett van még egy Listed győzelme, amit idén első futásán ért el. Azóta három Gr3 indulásán második, harmadik és negyedik helyeket tud felmutatni, illetve elindult egy Gr1 futamon is, ahol hetedik lett. Sir Michael Stoute négyévesére, Conveyra is hasonló oddsot adnak. Gr2-n Newburyben utolsó lett (6/6), de előtte júliusban volt egy magabiztos Listed elsősége. Ez mellett idei legjobbja neki is egy Gr3 második hely. Coulsty Gr3 és kétszeres Listed győztes, egy hónapja egy négyfős kondíciós futamot húzott be. Breton Rock a maga hat évével már rangidősnek számít itt. Ha jól számoltam, az elmúlt 12 futamán csak Group versenyeken állt rajtgépbe, és a szépszámú helyezés mellett van egy Gr2, és egy Gr3 trófeája is. Ez utóbbit utolsó futásán, június végén, Newmarketban gyűjtötte be.

Sokszor láttam már olyat, hogy egy ló a szezonban formán kívül volt, de egy adott futamon, amit egy évvel korábban megnyert, újra összekapta magát, és duplázott. Itt és most ráadásul még arról sincs szó, hogy So Beloved (2,62) gyenge teljesítményt nyújtott volna az idei évben, sőt, a mezőny egyik legjobbja, így nem véletlen, hogy ő a favorit. Idén nyert Listedet, kétszer volt második Gr3 versenyen, egyszer negyedik, de ott heavy talajon futottak, egyszer pedig hetedik Gr1 futamon, ahol teljesen esélytelenként kezelték, így az a 4,5 hossz lemaradás nem is volt vészes. Szóval azt kell mondjam, nincs rossz éve, de Coulsty visszalépésével csökkent rá a szorzó, és most már nagyon határeset. Conveyra (4,00) érdemes odafigyelni, ő tűnik a legveszélyesebb ellenfelének, ő van a legmagasabbra is értékelve, amit egy sima Listed győzelemmel hozott össze. Gr2 futamon csalódás volt, de a két kategória között egy helyezésre bőven jó lehet. Tippem a favoritra megy, de sajnos nem egy igazán jó érték, így itt csak téten kívül: So Beloved – EW (2,62 Bet365).