Az 52. New York Maraton kerül megrendezésre november első hétvégéjén. A nőknél az utóbbi évek egyik legjobb mezőnyét sikerült összehozni - annak ellenére, hogy Sifan Hassan nem indul -, míg a férfiak viadala eléggé vérszegénynek tűnik, akár még komoly meglepetés is születhet, annyira nincs egyértelmű favorit.

Nők: Rendkívül erős mezőny

Az olimpiai bajnok, tavalyi New York, illetve az idei Boston Maraton győztese ott lesz a mezőnyben. Az őszi maratonok eddig kiemelkedő versenyeket hoztak, Tigst Assefa óriási világcsúcsot futott, minden bizonnyal New Yorkban a pályacsúcs fog megdőlni (világrekord nem), hiszen annyira erős négy női futó vesz részt a viadalon, hogy garantált a kiváló csata, belehajszolhatják egymást egy kiemelkedő eredménybe. Brigid Kosgei, Letesenbet Gidey, Peres Jepchirchir és Hellen Obiri mind a sportág sztárjai, hozzájuk még csapódik a regnáló bajnok Sharon Lokedi és a Edna Kiplagat.

• Brigid Kosgei: A valaha volt harmadik legjobb idő birtokosa (korábbi világcsúcstartó), ötszörös World Marathon Majors-győztes, olimpiai ezüstérmes
  • Letesenbet Gidey: Világbajnok 10 ezer méteren és korábbi világcsúcstartó
  • Peres Jepchirchir: Olimpiai bajnok, New York és Boston Maraton győztese
  • Hellen Obiri: 5000 méteren világbajnok, Boston Maraton idei győztese
  • Sharon Lokedi: A New York Maraton címvédője, első indulásra megnyerte a versenyt
  • Edna Kiplagat: A New York Maraton korábbi győztese, kétszeres maratoni vb-győztes, Boston Maraton kétszeres győztese

Nem véletlen ilyen névsor után, hogy a verseny szervezője, Sam Grotewold nagyon büszke. Visszatérve az esélyekre, Kiplagat a 2010-es évek vége felé volt kiemelkedő, míg utána Kosgei dominált, majd Jepchirchir ért el komoly sikereket 2021-ben és 2022-ben. Azonban a tavalyi év vége sok dologban változtatott az erőviszonyokon, hiszen épp New Yorkban sérült meg Jepchirchir. Idén viszont berobbant Sifan Hassan, aki egyből első két versenyét megnyerte, míg Tigs Assefa világcsúcsot futott.

A női mezőnynek nincs egyértelmű királynője, ez a verseny arra is szolgál, hogy ki lehet az, aki majd jövőre felveszi a versenyt Assefával és Hassannal, lesz olyan versenyzőknek visszaút, mint Kosgei, aki majd két éve nem fejezett be maratont? Van azonban valami, amit nem árt tudni: Jepchirchir sérülése óta nem a régi, míg Kosgei nem nyert olyan típusú versenyt soha, mint a New York Maraton.

Ezek alapján pedig négy versenyzőre szűkülne az esélyesek sora. Lokedi tavalyi sikere szerintünk egy véletlen műve, míg Kiplagat már nem olyan szinten domináns, mint 5-6 évvel ezelőtt. Ez a verseny szerintünk Obiri és Gidey között dőlhet el, erre mutatnak a szorzók is. A Boston Maraton hasonlóan nehéz, mint a New York-i verseny, azt Obiri nyerte, plafonját még nem ismerjük, mint ahogyan Gideynek sem. A félmaratoni világrekordja annyival a többiek eredménye előtt volt, hogy azok alapján az sem lenne meglepő, ha jövőre világrekordot döntene a teljes távon. Ha valaki szeretne profitálni és kockázatot vállal, akkor a két futó győzelmét játssza meg a szorzók miatt.

Obiri nyer - 2.75 Gidey nyer - 2.87

Férfi mezőny: Van némi hiányérzetünk

Az igazán nagy sztárok kihagyják a férfi versenyt, viszont ott lesz a világbajnok, Tamirat Tola. Az etióp versenyzőről viszont nem árt tudni, hogy nem nyert még World Marathon Majors eseményt. Kétségtelen, hogy folyamatosan fejlődik, de hiába indul évek óta, mindig elfogy a végére. A mezőny jelentősen gyengült, hiszen Geoffrey Kamworor kétszeres győztes nem lesz ott, Albert Korir pedig hiába nyert 2021-ben, nem mutat meggyőző formát manapság. Fogadás szempontjából sincs érték a férfi versenyben, teljesen kiszámíthatatlan.

Duplázd meg nyereményed akár 100$ értékig

A Stake.com-on a legrangosabb európai focira fogadva megkétszerezheted nyereményed.

Stake regisztráció Részvételi feltételek

Borítókép: A győztes etióp Gudaf Tsegay és honfitársai, a második helyezett Letesenbet Gidey és a harmadik Ejgayehu Taye a női 10000 méteres síkfutás döntőjében 2023. augusztus 19-én. Fotó: MTI/Derencsényi István