A mai napon kezdetét veszi a jégkorong világbajnokság Minszkben. Egy város, két aréna. A csapatok és a szurkolók szempontjából is előnyös, hogy nem kell költözködniük és utazgatniuk majd a kieséses szakaszban. Mindig érdekes az, ha a téli olimpia évében rendeznek vb-t. Felmerül bennem a kérdés, lehet-e két nagy tornát rendezni három hónapon belül színvonal és érdeklődésvesztés nélkül. Szerény véleményem szerint nem, mivel kevesebb sztár lesz a csapatokban, ráadásul nincsen akkora presztízse a vb-nek, mint az olimpiai tornának. Sok játékos tehetné, hogy eljön, de inkább pihen, ez főként a tengerentúlon játszókra jellemző. Attól tartok, hogy az arénák foghíjas lelátói és ezzel együtt a mérkőzések hangulata is csökkenti majd a vb élvezeti értékét. Talán még a legelvakultabb szurkolók se vállalkoznak két keleti túrára.

Szocsi-2014-hockey-077

Fotó: Laszlo Szirtesi/Shutterstock.com

16 csapat, 2 csoport

Tizenhat válogatott lép jégre, két csoportba sorolva. Az „A” csoportban Svédország, Csehország, Kanada, Szlovákia, Norvégia, Dánia, Franciaország és Olaszország küzd majd, míg a „B” csoportban Finnország, Oroszország, Egyesültállamok, Svájc, Németország, Lettország, Fehéroroszország és Kazahsztán. A mezőnyben kevés olyan csapat van, aki nem „állandó” résztvevője a világbajnokságoknak. Ha a papírformát vennénk alapul, akkor a kazahok már tervezhetnék a jövő évi divizió 1-es fellépésüket, míg a franciák az olaszokkal játszanának bennmaradási rangadót, de a sport nem ilyen lineáris.
A torna lebonyolítása egyszerű, mindkét csoportból a legjobb 4 jut az egyenes kieséses szakaszba és a csoport utolsók búcsúznak az elittől. Itt nem lesz idő számolgatni, minden meccset nyerni kell.

Változtak a körülmények

Ha az olimpiai torna végeredményéből indulunk ki, akkor a világbajnokságon nem lenne ellenfele Kanadának, de nem tehetjük, mert nagy mértékben változtak a keretek, s változtak a körülmények. Az olimpia idején a nemzeti bajnokságok többsége féltávnál járt, a játékosok közel csúcsformában voltak, míg mára az NHL-t kivéve minden releváns bajnokságban befejeződtek a küzdelmek. Örök vitatéma, hogy a bajnokságból frissen kiesett, de játékban lévő, csalódott hokis tud-e jobban felpörögni vagy egy 1-2 hónapja pihenő játékos tud többet hozzá tenni csapata teljesítményéhez egy ilyen tornán. Erre a kérdésre soha nem fogunk egyértelmű választ kapni, de szerintem a második verzió hasznosabb a csapatnak.

Elsők a svédek

Svéd_hoki_öröm

A címvédő és világranglista vezető Svédország álljon itt első helyen. A csapat csalódott az olimpián, hiába menetelt magabiztosan a döntőig, ott emlékezetes meccsen lemosta őt Kanada. A kerete teljesen kicserélődött, csak Nyquist maradt a szocsi csapatból és mindössze nyolc játékos jött a tengerentúlról. Talán a legfiatalabb csapat lesz a mezőnyben, kiegészülve néhány rutinos játékossal (Ekhof, Gustavsson, Backlund), amely így egy jó egyveleget alkothat a világbajnokságon.

Örök riválisok a finnek

Finnország az örök rivális. Nagy fricska volt a számára, hogy a svédekkel ellentétben, ő nem tudta megnyerni a hazai rendezésű világbajnokságot. Nem tudom a finn válogatottat szeretni, annak ellenére, hogy nagyon kombinatív és látványos hokit játszik. A finn játékosoknak sikerült jó szájízzel távozniuk az olimpiáról, a sok rutinos játékossal a soraiban felállhatott a dobogóra. Egy 10-15 évvel fiatalabb csapattal vág neki ennek a tornának. A két „öreg róka”, Pekka Rinne és Olli Jokkinen neve csenghet ismerősen a csapat keretéből.

Tíz újoncot avathatnak a csehek

A cseh válogatott világranglista 2. helye számomra rejtély, egyáltalán nem tetszik a játéka, ráadásul elég egysíkú, így könnyedén zavarba hozható. A csapatkapitánya és ikonikus alakja, Jaromir Jagr is a keret tagja (még négyen maradtak Szocsiból, köztük a két kapus). Lassan ideje lenne elengedni és teret adni az új generációnak. Az új szövetségi kapitány is efelé tart. A csapatot az a Vladimir Ruzicka fogja irányítani, aki 2005-ben és 2010-ben már nyert aranyat hazája válogatottjával. Tíz vb-újonccal utazott Minszkbe: Hertl, Sobotka és Hudler beválogatása sokat lendíthet a csapat támadójátékán.

Hiányozni fognak a sztárok

A tengerentúli válogatottakra mindig is jellemző volt, hogy átjönnek, buliznak egy jót a játékosok, és ha nyernek, akkor egy aranymedállal gazdagabban térnek haza. A kanadai válogatott motiváltsága nagy rejtély mindenkinek. Az idei év egyik pozitívuma Scrivens teljesítménye volt a Buffalo kapujában, feltételezhetően ő lesz az első számú kapus, ami az ellenfelek számára rossz hír. Nehéz lesz betalálni a juharfaleveleseknek. A csapatból hiányozni fognak az igazi sztárok.

Ismeretlenek és kiszámíthatatlanok

Enyhe túlzással, számomra ismeretlen játékosokkal érkezik az Egyesült Államok, híre-hamva sincs az olimpiai csapatnak. Nem tudom, mit várhatunk tőlük. De a legfurább a keretben, a kapusposztra beválogatott játékosok: a veterán, 38 éves Tim Thomas és a két alsóbb ligából behívott David Leggio, valamint a még csak 21 éves Hellebuyck. Érdekes lesz látni, hogy a motiváció elég lesz a csapatnak a jó eredményhez.

Pofára estek az olimpián

Így nem kapnak gólt

Így biztosan nem kapnak gólt az oroszok.

A hazai rendezésű olimpia nagy pofára esés volt az orosz válogatottnak, papíron a legjobb, legerősebb kerettel állt ki, de nem tudott csapatként működni. Hiába volt ott Ovecskin, Kovalcsuk, Malkin, Datsyuk és a többi galaktikus, nem sikerült a tudásuk legjavát nyújtani. 2009 óta tartó világelsőségét vesztette el a csapat tavaly. Rögtön 2 helyet zuhant a világranglistán, az idei olimpiai szereplés is jól mutatja, hogy valami nincs rendben a csapatnál. Azt nem lehet mondani, hogy elfogytak a tehetségek, több csapatnyit fel lehetne sorolni. Lehet inkább a szakvezetés háza táján kell keresni a visszaesés okát. Meglátásom szerint a csapat összetételét kellene újragondolni, itt is igaz lehet a kevesebb néha több (egy csapatnak nincs szüksége minden sorban, minden poszton sztárra, inkább több csapatember kell). Talán most csapatjátékosokkal kiegészülve tényleg a torna egyik esélyese lesz.

Nem lesz veszélyben a bennmaradás

Északi szomszédunknak szerencséje volt, hogy az olimpián nincsenek kieső csapatok, megérdemelné, hogy velünk egy osztályban küzdjön a jövő évi világbajnokságon. A szocsi teljesítménye enyhén szólva volt szánalmas (4 mérkőzés 4 vereség). A vb-n nem lesz veszélyben a bennmaradása, de 1-2 meglepetés eredmény fog születni ellene. A válogatott fiatalításon megy át, ami nem megy zökkenésmentesen. Szlovákia is egy ikonikus alakkal, név szerint Satannal próbál „szuper erőt” adni a csapatnak.

Beférkőzik a legjobbak közé

Az „érinthetetlen” hetek közé lassan beférkőzik Svájc. A tavalyi vb-n is kiemelkedőt nyújtott és az olimpián se vallott szégyent, bár a sok 1 gólos meccs miatt nem egy szerethető csapat van a Milka hazájában. Általában sok semleges jégkorong szurkolót tud maga mellé állítani egy kiscsapat egy jó szerepléssel, de a helvétek meglátásom szerint nem ez a kategória. Unalmasak a meccsei, csak a küzdelem megy, a látványos játék hiányzik. A világbajnoki kerettel nem fog tudni bunker hokit játszani, ha meccseket akar nyerni a támadásra is legalább akkora hangsúlyt kell fektetnie, mint a védekezésre.

Körbeverhetik egymást

Mindkét csoportban az első három helyezett csapat nem kérdéses, a még negyeddöntőt érő negyedik helyért nagy verseny lesz. Az „A” csoportban a Szlovákia, Norvégia, Dánia, Franciaország négyes körbeverések sorozatát mutathatja be. Ha tippelnem kellene, a norvégokat tenném továbbjutó helyre. A „B” csoportban is négyen küzdenek a negyedik helyért, a világranglista helyezések és az utóbbi két tornán mutatott teljesítmény alapján Svájcnak nem lehetne ellenfele Németország, Lettország és a házigazda Fehéroroszország. Valamennyi elfogultságot várok a bírók részéről a házigazdák felé, így egy-egy szorosabb meccsen könnyen helyzetbe hozhatják őt és dőlhet el a meccs a javára.

Felturbózták a kazahokat

Kazahsztán vagy nevezhetném „felturbózott Barys Astanának”, a hazai kirakatcsapatra épít, a válogatott nagy előnye az összeszokottsága lesz, de ez is kevés lehet, hogy elkerülje a kiesést. A KHL-ben küzdő Astana jó teljesítményt nyújtva a nyugati csoport második helyén zárta. Spiridonov, Dallman és Strachenko, akiktől várhatjuk, hogy húzó emberei lesznek a csapatnak.

Kieshetnek az olaszok

A Papp László Sportarénában 3-4-re elvesztett meccs óta szeretném, ha visszavághatna a magyar válogatott Olaszországnak. Meglátásom szerint erre jövőre lehetőségünk lesz, mivel nagy valószínűséggel visszatér a divízió 1 világába az „A” csoportban leggyengébbnek tartott alakulat. A csapatot fele-fele arányban alkotják majd Európában játszó légiósok és hazai bajnokságban edződők.

Nem lesz könnyű jól tippelni

A topcsapatok alternatív kerettel állnak ki a tornán. Kicsi az átfedés az olimpiai és a világbajnoki keretben. Talán nem is baj, sokkal jobb motivált játékosokat látni, mint egy rakás sztárt, akik csak le akarja tudni az egészet. Sportfogadás szempontjából viszont így nehéz dolgunk lesz, az erőviszony nehezen megmondható. Én a svédek címvédését látnám szívesen, de a háromkoronásokkal szemben elfogult vagyok. Objektíven nézve a dolgokat, az oroszoknak most reális esélye van a tornagyőzelemre, Kanada és Finnország is odaérhet. Az USA és a csehek nem fognak elődöntőt játszani. A topcsapatok közé közvetlenül nem sorolható válogatottak, mint Svájc, Németország okozhatnak meglepetést, a norvég csapatnak meg a negyeddöntő lehet a maximális siker. A többiek meg a futottak még kategóriába tartoznak majd.

  • VB 2014 tippek

    Norvégia - Olaszország, Norvégia szerez előbb 3 gólt
  • Csehország - Szlovákia, Csehország -1,0 HC

Superliga 23+24 bónusz

24 RON ingyenes fogadást kapsz szakaszonként, amennyiben 23 RON értékben fogadsz a román Superligára!

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Forrás: flickr/RicLaf