Az Austin-i Grand Prix remek versenyzést hozott, azonban több pályán kívüli esemény is zavarta a motorosokat. A világbajnokság 3. futamára közvetlenül az amerikai futam után kerül sor.

Portugál ponteső

A Honda Amerikában kisajátította a dobogót. A futamot a pole pozícióból induló Kent nyerte, Quartararo és a hatodik sorból rajtoló Efren Vazquez előtt. A KTM-es az 5. Brad Binder lett; a Husqvarnánál Vinales a katari 6. után most 9. helyezést szállított. A hétvége legnagyobb vesztesei a Mahindrások voltak, akik közül Bagnaia és Guevara idő előtt fejezte be a futamot; a legjobbjuk Ferrari lett, aki megismételte a 2013-as Amerika GP-n elért 15. helyezését.

Az Austin-i különbségek már szűk egy hét elteltével a feledés homályába merültek. Az 1. tréningen kizárólag Antonelli-Kent-Vinales hármasa tudott 1:52 alá menni, de Oliveira vezette 9-es boly is egy másodpercen belül volt a győztes taljánhoz képest. A pénteki 2. edzésen a nagyobb aszfalthőmérséklet, a kisebb páratartalom, illetve a jobb beállítások folytán lényegesen gyorsultak. Kent - kivételesen nem pályacsúccsal - nyert a holtversenyben záró belga-cseh kettőssel szemben, az élmezőnyt Quartararo zárja, míg a második csoportot Antonelli nyitja, a vonat vége egyelőre beláthatatlan, mert 1-1 tized lemaradással követik egymást a pilóták.

Az időmérőt megelőzően Kentnek csak sikerült pályacsúccsal is szabadedzést nyerni, azonban az időmérőn hiába javított az idején és sokáig volt a végsőkig a legjobb köridő tulajdonosa Oliveira nyerte a kvalifikációt. A lélektani 1:49 alá rajtuk kívül még hárman kerültek be: Antonelli-Vazquez-Vinales sorrendben. A többiek lemaradása rendkívül minimális, pár századmásodperccel záporoznak egymást követve. A hétvége kulcsszereplői közül Kent 41 ponttal éllovas, Vazquez 29 egységet gyűjtött, míg a portugál - átmenetileg - pont nélkül áll. Az összetett 2. és 3. helyezettje pedig csak a középmezőnyből startol.

Nem-Tudom-Ki-MotoGP-001

A pénteki meglepetésember szombatra lefőtt.

Fotó: RW Racing/Flickr

A sajtószobában találkozunk

Amerikában Marc Marquez továbbra is legyőzhetetlen. A spanyol címvédőt semmilyen közjáték nem tudja kizökkenteni: szombaton az időmérő hajrájában motorcserére kényszerült, a vasárnapi rajt előtt - mikor már mindenki a felvezető kört várta - pedig egy vízátfolyás felszárítása miatt 37 perccel később indult el a nagydíj. A Hondás mögött Pedrosa hiányában a Ducati-Yamaha párharc döntetlennel zárult, Dovizioso otthagyta a doktort, míg Lorenzo feltartóztatta a középmezőnyből érkező Iannonét.

Az első szabadedzés sorjázott a meglepetésektől, a 2. etap azonban már tisztább képet ad a pillanatnyi erőviszonyokról. Aoyama a mezőny utolsó traktusában vetélkedik, e hétvégén is a pontszerzés lehet a reális célkitűzés. A lehetséges Q1-ből indulók közül egy Pramac megint jó eséllyel pályázik a legjobb 12-be, a fennmaradó szabad helyért a pénteki nap alapján Vinales és Smith fog csatázni. A legjobbaknál Aleix egyedüliként benézett 1:39 alá, mögötte a megszokott ötösön felül: a kiélezett szituációkban rendre hibázó Crutchlow, a fivér, valamint a fekete bukósisakos Redding következik.

Nem múlik el gyakorlás a címvédő győzelme nélkül, a 3. tréning végén Marc Marquez neve szerepelt a lista élén. Mögötte a potenciális ellenfelek kiléte nem, csupán a sorrend változott: Cal C, a két Ducati-s, Aleix, és Lorenzo-Rossi következett. A negatív szenzációt a Q1-be kényszerült Pol Espargaro és Smith kettőse keltette.

A Q1-t Smith nyerte, mögötte a csapattárs és a privát Ducatis kolumbiai helyett Barbera zárt. A Q2-es negyedórában a tartalékmotorosok jártak a legjobban, Marc Marquez fél másodpercnél is többet vert a mezőnyre, Aleix második helyre hozta a Suzukit. Iannone nüansznyival előzte meg az azonos idővel zárt Cal C, Lorenzo párost. A nagyobb nevek közül Andrea Dovizioso 6., Valentino Rossi 8. pozícióban zárt.

A versenyre prognosztizálható sorrenden a Yamaha szokásos módon (legutóbb Rossi Marquezzel azonos gumikeveréken motorozott) eltérő gumistratégiával tud előnyt szerezni. A lemaradás a Hondáktól jelentős, és a múlt heti km-es egyenessel tarkított futamon megmutatkozott, hogy motorerőben lehetetlen felvenni a Ducatival a versenyt. Crutchlow és Aleix jelenléte sem segít Lorenzon és Valentinon.

Tripla P, azaz profit Pozzato-i precizitással! - Klikk!

A korábbi nyertesek

A katari versenyhelyszínnel ellentétben az argentin aszfaltcsík egész évben használatban van. A WTCC és a helyi túrakocsis futamok után a kétkerekeseké a főszerep. A MotoGP mezőnye tavaly debütált de Rio Hondo-n, mely pálya kevesebb mint 5 km hosszú, csupán 5 bal és 9 jobb kanyar alkotja. Egy kört a legkisebb géposztályban is vígan 2 perc alatt teljesítenek. A múlt heti versenyhez hasonlóan itt is jó ómen a pole pozíció, a tavalyi futamot a Moto2-ben és a királykategóriában is az időmérő győztese húzta be.