Sportfogadás "tudományosan"

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában


Idézetet írta: Gold Rush Dátum július 09, 2014, 17:59:35
Na ez az ,amit nem szabad. Ha tudod/hiszel benne hogy 50+%-os a találati arányod, akkor végig kell nyomni ugyanolyan tétel, ami a bankroll max. 5%-a (ebbe beleférnek 4-5meccses rossz szériák).


Ez elvben nem rossz, de pl. én tavaly az egész MLB szezonon keresztül 55-60 %-on nyomtam, ami szép profitot hozott, ehhez képest ebben a hónapban 1-17-et sikerült összehozni...pedig ugyanazokkal a módszerekkel választok tippeket. Csakl most 13  fogadást buktam zsinórban...


Pozzatonak: Szerintem elbeszélünk egymás mellett. A statisztikák alapján történő fogadás nem szólhat 4-5 meccsről. Események százait kell összegezni és értékelni ahhoz, hogy valami trendet, törvényszerűséget ki lehessen mutatni. Azt hiszem, hogy az Obádovics-féle Matematika statisztikáról szóló fejezete az, ami úgy kezdődik, hogy levezeti: Egy statisztikus sosem fogja megmondani hogy EGY meccsnek mi lesz az eredménye. Ő azt fogja megmondani, hogy EZER meccsből hány fog mondjuk gól nélküli döntetlenre végződni. Vagyis, ha ilyesmivel próbálkozunk, akkor EZER fogadásról szól a történet. És akkor még ott van a hibahatár, a minta inhomogenitása, és a mindennnek a halála, a rossz sorozat.

Szerintem Knapp hozzászólásában leírta az egyik legfontosabb dolgot, alapvetően nem a bukmékerek ellen játszanak a fogadók, hanem egymás ellen. A bukiknak teljesen mindegy, hogy melyik csapat nyer, a legfontosabb dolog ami alapján meghatározzák a nyereményszorzókat az, hogy melyik kimenetelre mennyi tét érkezik be, tehát nyilván nem a valós esélyeknek megfelelő szorzókat kínálják. Gyakran hallom laikus emberektől, akik nem jártasak a sportfogadásban, hogy a bukmékereket úgysem lehet megverni, emiatt mindenki veszít hosszú távon aki fogad. Hát nem is a bukikat kell megverni, hanem a tájékozatlanabb fogadókat. Ha valakinek van egy jó stratégiája akkor ki tudja szűrni, hogy melyek azok a mérkőzések, ahol a fogadók többsége téves következtetések alapján "A" csapatra / játékosra fogad, emiatt "B" csapat / játékos szorzója az indokoltnál magasabb lesz.

A statisztikai, matematikai alapon történő fogadásról az a véleményem, hogy önmagában nem lesz nyereséges hosszútávon. Léteznek olyan szoftverek amik kiszámolják az előzetes eredmények alapján a fair oddsot, de ez csak egy kiegészítő eszközként használható, mivel csak az eredményeket veszi alapul, olyan tényezőket nem vesz figyelembe, hogy az adott mérkőzéseken miként alakult ki az adott végeredmény (pl lehet, hogy az egyik csapatnál sok sérült volt, vagy kikaptak de csak azért, mert nem volt szerencséjük, egyébként a játék képe alapján legalább egy döntetlent megérdemeltek volna, stb.). Tehát szerintem hasznos segédeszköz, de önmagában nagyon kevés, kivéve ha olyan zsenik készítik, mint a görög srác és a matematikus haverja, akiről szó volt az egyik hozzászólásban.

Idézetet írta: parczo Dátum július 08, 2014, 22:05:05
Nem tudom, hogy építő jellegű-e, de hozzászólás.  ;D

Én is a matematikai alapon történő sportfogadás felé kacsintgattam, elsősorban az események "valós oddsok" meghatározásával.

A 2 kimenetelű eseményeknél (baseball, kosárlabda, rugby, hoki) valós szorzót az egyes csapatokra úgy határozhatjuk meg (statisztikai alapon!), hogy megnézzük az eddigi összes meccsre vonatkoztatott mutatójukat.
Például:
Boston 0.431 (azaz a meccseiknek a 43%át nyerték meg)
Toronto 0.572 (azaz a meccseiknek a 57%át nyerték meg)

Ez alapján a valós szorzó, minden egyéb tényező figyelembe vétele nélkül:
Boston 1/0.431 = 2.32
Toronto 1/0.572 = 1.74

Tovább finomítva a dolgon, készítettem egy excel táblázatot (kép csatolva) amely nem csak a szezonbeli összmutató alapján számolja ki a "valós" oddsot, hanem egyéb tényezőket is figyelembe vesz: hazai/vendég mutató, utolsó 5 meccs (forma) mutató, egymás elleni mutató (összes, illetve hazai/vendég).

Az így kalkulált a szorzókat hasonlítom a fogadóirodák által ajánlott oddsokkal: ha a kínálatban a kalkuláltnál nagyobb szorzót találunk akkor - véleményem szerint - fogadásra ajánlott. 
Helló!
Hol találtad ezt a "valós" odds meghatározást?!

Idézetet írta: Karesz86 Dátum október 08, 2014, 02:24:21
Helló!
Hol találtad ezt a "valós" odds meghatározást?!

Ezt jobb, ha elfelejted.
Így nem lehet oddsot számolni, nagyon leegyszerűsíti a dolgokat.
Ha ilyen egyszerű lenne, akkor mindenki milliomos lenne.

Idézetet írta: Gold Rush Dátum október 10, 2014, 21:12:50
Ezt jobb, ha elfelejted.
Így nem lehet oddsot számolni, nagyon leegyszerűsíti a dolgokat.
Ha ilyen egyszerű lenne, akkor mindenki milliomos lenne.
Tudom:)

Sziasztok!
Valaki tudna segiteni abban, hogy EU oddshoz milyen képlet kell, ha UK oddsba akarom váltani?!
Pl:7.20-as EU oddsból, hogy lesz 31/5 UK odds?!

Laky Tibor A sportfogadás egy matematikai modellje
Írja be google be aki szeret matekozni majd jönn egy letöltheő pdf.
Nem engedte ide lineklin, sem csatolni mer nagy.
Idézetet írta: Karesz86 Dátum október 14, 2014, 13:36:50
Sziasztok!
Valaki tudna segiteni abban, hogy EU oddshoz milyen képlet kell, ha UK oddsba akarom váltani?!
Pl:7.20-as EU oddsból, hogy lesz 31/5 UK odds?!

oddsconverter.co.uk/

Idézetet írta: bendehal Dátum október 14, 2014, 14:04:55
Laky Tibor A sportfogadás egy matematikai modellje
Írja be google be aki szeret matekozni majd jönn egy letöltheő pdf.
Nem engedte ide lineklin, sem csatolni mer nagy.
oddsconverter.co.uk/
Köszi!
A fenti nekem meg van, míg a másikon ott lapult a megoldás:
EU odds-1

#23 január 11, 2015, 12:16:09, geratibi
Sziasztok!

Először is röviden bemutatkozom, Tibor  vagyok egy régi motoros a sportfogadásban:) A topicindító témához szorosan kapcsolódva megjegyezném, hogy aki matematikai alapon próbál  valós értéket kalkulálni az nagyon jó úton jár véleményem szerint.

Ami miatt írok, az nem  biztos, hogy idetartozik,de nem találtam rá megfelelőbb témakőrt,illetve részben az itt taglaltak állnak legközelebb ahhoz a kérdéshez amit szeretnék feltenni és megvitatni egy kicsit.A kérdésem az volna, hogy ki milyen pénzügyi managmentet alkalmaz egy kidolgozott stratégia esetén? Én személy szerint a  százalékos és naponta kalkulált LTCM rendszert használom (egyszerűen csak tőkekövetésnek hívom), viszont úgy gondolom, hogy az esetleges profit realizálása időszakonként szükségszerű. Aki tapasztalt már ebben a témakőrben az mit gondol erről a money managmentről, illetve kinek mi a gyakorlati tapasztalata a kérdésben?

Idézetet írta: geratibi Dátum január 11, 2015, 12:13:06
Sziasztok!

Először is röviden bemutatkozom, Tibor  vagyok egy régi motoros a sportfogadásban:) A topicindító témához szorosan kapcsolódva megjegyezném, hogy aki matematikai alapon próbál  valós értéket kalkulálni az nagyon jó úton jár véleményem szerint.

Ami miatt írok, az nem  biztos, hogy idetartozik,de nem találtam rá megfelelőbb témakőrt,illetve részben az itt taglaltak állnak legközelebb ahhoz a kérdéshez amit szeretnék feltenni és megvitatni egy kicsit.A kérdésem az volna, hogy ki milyen pénzügyi managmentet alkalmaz egy kidolgozott stratégia esetén? Én személy szerint a  százalékos és naponta kalkulált LTCM rendszert használom (egyszerűen csak tőkekövetésnek hívom), viszont úgy gondolom, hogy az esetleges profit realizálása időszakonként szükségszerű. Aki tapasztalt már ebben a témakőrben az mit gondol erről a money managmentről, illetve kinek mi a gyakorlati tapasztalata a kérdésben?

Szia!

Nagyszerű kérdés, mert sokan elsiklanak felette, holott ez az egyik legfontosabb dolog ebben a témakörben. Ha valaki "investing" szemlélettel tekint a sportfogadásra, tényleg nyerni szeretne hosszútávon és nem csak a játékszenvedély, hobbi miatt foglalkozik vele, akkor ezt a legfontosabb elsajátítania. Az első és legfontosabb dolog a tőke megvédése, hiszen tudjuk, hogy "tuti" meccs nem létezik, így egyfajta risk management szemlélet szükségeltetik hozzá. Úgy kell kezelni a bankrollt, mint a profi portfóliómenedzserek az ügyfelek portfólióját, különben a "vig" megöl hosszútávon.

Legegyszerűbb példa: HC-s fogadásnál 50% az esélye, hogy eltalálod a kimenetelt (1,91-es odds), ha feldobsz egy pénzérmét és úgy választod ki meccseket, amit ugye egy óvodás is könnyen megtehet. Pl. 100 fogadás estén 50-et nyer az ovis 50-et bukik, tehát hosszútávon bukó pozícióban ül, 100 meccs alatt elbukja tőkéjének 4,5 %-át (50 vesztes -50, 50 nyertes +45,5) – mindezt úgy, hogy minden meccsre 1 egységet kockáztatott.

Namost ide olyan emberek járnak, akik már hosszabb-rövidebb ideje foglalkoznak a témával és megérzés, hitbeli meggyőződés, statisztika vagy valamilyen szempontrendszer alapján kiválogatják a fogadásra érdemesnek tartott meccseket (kvázi feltételezhetjük azt, hogy meccskiválasztási szempontjaik meghaladják a fentebb említett pénzfeldobásos módszer eredményességét) –sok esetben viszont ez nem igaz, mert akár a pénzfeldobás is lehet hatékonyabb (ezt tapasztalatból írom, sokszor átéltem a múltban – marha nehéz 50%-ot is hozni, ezt azt hiszem többek nevében is írhatom). És ha ehhez párosul egy pocsék money management, akkor hamar a víz alatt találhatja magát az ember.

De tegyük fel, hogy valakinek van egy olyan módszere ahol 60%-ban tudja hozni a meccseket (60 nyertes - 40 vesztes és maradjunk az 1,91-es oddsnál). Én ezt személy szerint a 40-40-20-as szabálynak hívom. Van 100db esemény,ahol értéket vélek felfedezni és mindet megjátszom, akkor ez általában a következőképpen fut ki: 80% szerencsén múlik (40 az én javamra, 40 ellenem, míg 20-nál ténylegesen kijön a "value". Ugy így 60-at nyerek, 40-et bukok (ez azért már nem rossz) – pl én személy szerint "value"-nak hívok egy kosármeccsen 3-4 pontot a HC-hez képest (ez elég a 60%-hoz).

Fúú, de messzire kanyarodtam, de igazából erről még oldalakat tudnék írni. De itt jön el a pont, ahol tényleg számít a money management. HA valaki a fentieket nem tudja, akkor előbb utóbb ígyiy-úgyis elbukja a pénzét, tök mindegy milyen money menedzsmentet használ (bár hosszabb-rövidebb ideig lehet szerencséje).
Viszont ha valakinél megvan a nyerő meccskiválasztási rendszer, még az sem garantálja a hosszútávű sikert. Ha egy ilyen 60-40-es szisztémánál a fogadó elkezdi váltogatni a tétek nagyságát (pl. egyik meccsre 1 egységet tesz, a következőre 2 egységet, a harmadikra meg 3 egységet, akkor borul a statisztika, ponta a fentiek miatt) Mi garantálja, hogy nem azok a meccsek mennek el, amellyekre a nagyobb tétek mentek (egy bukó 3 egységes tétet – 3db 1 egységessel lehet visszahozni) – és a 80%-os szerencsfaktor mindig ott kísért – bármennyire is legyünk biztosak egy meccs végső kimenetelében. Igazán hosszú távon ekkor csak az számít, hogy a nagyobb téttel megjátsztott eseményeket milyne arányban találjuk el, a kisebb tétek háttérbe szorulnak. Így olyan helyzetet teremt magának a fogadó,, hogy a kis tétű esményeket nem is kellene megjátszania, mert hosszútávon nem befolyásolják a profitot.

Most nem írok a tétemeléses verziókról, kötésekről, előszeretettel alkalmazott all-in verziókról – mind, egytől-egyig bukásra vannak ítélve, pont amiatt, mert változik a tét nagysága és csak Fortuna asszony dönt arról, hogy agy időre a kegyébe fogad-e vagy sem.

Nem beszéltem még a cold streak-ekről sem, komolyan megtizedelheti a bankrollt, ha belefutunk egy komoly vesztő szériába, mert ugyan mi garantálja, hogy a példában megadott 40 vesztes eseményből mondjuk 10 nem egymás után következik? A fogadók többsége azonnal vissza akarja nyerni 3-4 vesztes tipp után a pénzét, ezért TÉT-et EMEL, nem bírja a sportfogadás pszichológiáját és még mélyebbre ássa magát. Ugyanez a helyzet a nyerő szériával is – enyém a világ, minden jön, aztán tétet emel és nem jön semmi, irány megint a gödör, (hangsúlyoznám ismét hogy Fortuna odállhat bárki mellé, de ez csak átmeneti és a szerencsének köszönhető).

Szóval szerintem a helyes money management: a bankroll 2-3%-a tétenként (ettől nem több) és ugyanaz a tét folyamatosan (legalábbis a kitűzött célig – majd ott akkor egy újrakalkuláció) – bukó szériában sem szabad tétet csökkenteni, nyertes szériában sem szabad tétet növelni.

Sportfogadásból mindenki pár nap alatt szeretne meggazdagodni, pedig a legjobbak is évekre visszamenőleg 5-6%-os ROI-t tudnak felmutatni. Egy induló bankrollt egy év alatt duplázni, nagyon jó esetben szerintem háromszorozni lehet. Persze itt komolyabb bankrollokról beszélek nem 20e Ft-os-ról mert azt mindenki bátran meri kockáztatni és szerencséje bárkinek lehet...

Sok mindent írnék még le szívesen, de így is több időt szántam rá mint terveztem (a jó iroda éppúgy fontos, hogy ne 1.9-ért játsszon valaki egy meccset, ha 1,96-ért is megteheti, illetve ponteltolásnak sem látom semmi értelmét profit szempontból, csupán a nyerési % nő...)

Szóval én így látom!

(Bocs a gépelési hibákért!)

Feel free to comment!

Good luck! :beerchug:

Gold Rush, szerintem sokunkat érdekelnének a meglátásaid, tapasztalataid, szóval ha van kedved/időd/energiád még írhatnál ezzel a témával kapcsolatban. :)

Jó kis topik ez egyébként, ma bukkantam rá, érdekes témát feszeget. Minél többen és többet írnak erről, annál többet tud tanulni az ember.
Régóta benne vagyok a sportfogadásban, de a bankroll-menedzsmentem mindig is pocsék volt. Ezen szeretnék idén változtatni. Régebben összevissza tétekkel fogadtam, aztán elhatároztam, hogy a tőkém max. negyedével tippenként, de azt is túl soknak találtam. Most a 10-20 %-on vacillálok. A 2-3 %-ot nagyon kevésnek tartom, pl. egy 20 ezres tőkénél is csak 400-600 forint. Ráadásul van olyan, aki ennél kevesebbet tud sportfogadásra szánni. Abban egyetértek veled, hogy a sportfogadás hosszútávú folyamat, de bizonyos rizikót azért be kell vállalnunk, hogy egyről a kettőre jussunk és a tőke nagyobb részével kell játszanunk, mint 2-3 %.  :)

Szerintem még a 2-3% is sok. De most komolyan. Nem kevés pénzt buktam ez miatt is.
Tavaly egy tartós negatív széria úgy mínusz 20 egységben tartott másfél hónapig kb 150 fogadás alatt ha jól emlékszem. Tehát egy fél millás rollnál 10000 ft a 2% ,ez bő egy hónap alatt leamortizálódott 300 ezerre. És pusztán nem csak arról volt szó hogy elment zsinórban 10 meccs, hanem ez kitartott tartósan, pedig elvileg nyerő tippsterek tippjeit tettem.
Viszont a másik oldalon is egy tippster is azt mondta hogy jól kezdett bele a dolgokba-szerencséje volt kezdetben,nem érte vesztő széria..stb- ezért is tart ott ahol, viszont ha egy hatalmas vesztővel kezdesz akkor az negatívan befolyásolja a későbbieket. Nálam is ez történt. Sajnos


Ha viszont lenne megélhetési szintű rollom, akkor csak is kizárólag havi néhány value betet kötnék. Ez kb havi 8-10 fogadás lenne. Megélhetési szintű roll 20M-30M forint


Más, ezt mondjuk a kérdezős témában is feltehettem volna, de mivel idevág itt érdeklődöm meg.
Alapból az érdekelne hogy egy bukinak mi a kiindulási pontja ha egy nyitó oddsot meg akar határozni.
Pl itt van a tegnapi Vallecano-cordoba spanyol bajnoki
PINNACLE Opening odds: H:1,82     D:3,69     V:5    ez egy órával a mérkőzés kezdete előtt természetesen mást mutatott.                       H:1,65     D:4,03     V:5,97   persze gondolom ilyenkor megmozdult a piac(nincs sok hétfői meccs, hazai csapat, hobbifogadók..stb) Így a hazai odds vesztett értékéből a vendég meg nőtt X százalékot.
Gondolom(javítsatok ki ha nem így van) itt érték a vendég sikerben van/volt nem pedig a hazaiban, leglábbis én így értelmezem, kaptunk értéket a "tömeg" fogadónak hála.
Azért is gondolom hogy az érték a vendég sikerben van mert volt olyan időszak ahol a Cordoba sikere 6,45-ös oddsot ért, Valamit olvastam hogy a Pinnacle nagyjából jól lövi be az oddsokat.
Visszakanyarodva a kérdésre egy buki mit/kit vesz alapul hogy meghatározza a kezdő oddsot. Mert gondolom tegyük fel egyszerre csak egy oddsot tud számolni, mondjuk ez estben megcsinálja/kiszámolja a HAZAI 1,82-t a többi meg csak ebből fakad vagyis az iroda saját hasznát bekalkulálva megalkotja(a már elkészített hazai odds figyelembe vételével és a 2-3% haszon bekalkulálásával) a vendég oddsot valamint a döntetlen oddsát is.
Ez kikerül és onnantól kezdve a piac alakítja a szorzókat.


Visszatérve a példa meccsre, tegnap mondom megnézem menet közben mik a szorzók.
Semmi, gondolom gól, majd néhány perc múlva nézem hogy Cordoba vezet, most meg látom hogy nyert 0-1re

Baszki, van aki 20 ezres bankrollról beszél, más szerint 20-30 millás a normális. (egyik se reális)
Amíg itt nem közelednek az álláspontok, be lehet zárni nyugodtan a topikot, mert semmi értelme ;D ;D ;D

teljesen mindeggy hogy 20ezer a roll és azt duplázod meg év alatt vagy 20M, a rendszer a lényeg.


Idézetet írta: betörő Dátum január 13, 2015, 14:03:14
teljesen mindeggy hogy 20ezer a roll és azt duplázod meg év alatt vagy 20M, a rendszer a lényeg.
Nagy tévedés. ::)