Csak egy kis politika...

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában


@Sound:

Az esetleges EU-kilépésről annyit érdemes tudni, hogy "szabad a gazda" és lényegében ki-ki saját maga dönti el, hogy mi a kilépés feltétele. A kilépés lehetőségéről az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkelye rendelkezik, amely kimondja, hogy minden országnak lehetősége van a kilépésre. Ennyi.
Vagyis: ha akar, akkor bárki szabadon mehet arra, amerre lát.

A kérdésedre pontosan válaszolva:
Igen, igaz, hogy az Európai Uniós kilépéshez nem szükséges már Magyarországon referendumot összehívni, hanem egyszerű többséggel határozhat erről az országgyűlés.

A britek népszavazással léptek ki (Brexit), de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy Magyarországnak is így kellene cselekednie.
Nagyon gyorsan meg is nyugtatlak azzal, hogy szerintem nulla esélye van annak, hogy Magyarország kilépjen az EU-ból. Teljes mértékben kizárható ez a dolog. Rengeteg-nagyon-nagyon sok ok szól az EU-ban maradás mellett. Nem részletezném ezeket, csak kiemelek kettőt:
- 1.) Nagyon sok magyarországi diák tanul külföldön, főleg egyetemisták, de különböző ösztöndíjnak és egyéb oktatási programoknak köszönhetően sok gimnazista is 3-6-12-24 hónapon át az EU-ban tanul. Nos, ha Magyarország kilépne az EU-ból, akkor ez a nagyon sok magyar diák azonnal a senki földjén találná magát és őket a kinti oktatási intézmények bármikor gondtalanul elzavarhatnák. Szerintem bármennyire is fideszes a család, viszonylag kevesen örülnének annak, hogy a gyereknek idő előtt haza kell jönnie Németországból, Hollandiából, Ausztriából, Fraciaországból vagy bárhonnan az EU-ból.
- 2.) Néhány százezer magyar ember dolgozik az Európai Unió országaiban. Ha Magyarország kilépne az EU-ból, akkor ez a nagyon sok magyar munkásember azonnal a senki földjén találná magát és őket a kinti munkáltatók bármikor gondtalanul elzavarhatnák. Elegendő csak abba belegondolni, hogy Nyugat-Magyarországon (Sopron, Szombathely környékén. stb.) van pár tízezer magyar ember, akik naponta ingáznak Ausztriába és ott dolgoznak. Ha nem vállalhatnak munkát, például nem kapnak munkavállalási engedélyt, akkor simán "repülnek", hiszen a munkáltatónak egyszerűbb és könnyebb lesz az EU-tag Szlovákiából, az EU-tag Szlovéniából vagy az EU-tag Horvátországból importált munkaerővel helyettesíteni őket.  Szerintem bármennyire is fideszes a család, viszonylag kevesen örülnek annak, hogy pénz nélkül és jól fizető munkahely nélkül maradtak és idő előtt haza kell jönniük Németországból, Hollandiából, Ausztriából, Fraciaországból vagy bárhonnan az EU-ból.

Elképzelhetőnek tartom, hogy annyira hatalmas lenne a népharag, hogy elzavarná azt a kormányt, amelyik megkérdezésük nélkül és akaratuk nélkül dönt Magyarország EU-ból való kilépéséről.

Ráadásul az EU-ból való kilépési folyamat 2 évig tart és bármikor lehet úgy dönteni, hogy nem, mégsem.
Vagyis a népharag elzavarja a francba a kormányt, majd pedig külföldről hazaküldött emberek-diákok nyomására az új kormány úgy dönt, hogy Magyarország marad az Európai Unióban.

Ennyi. És kész, vége.

Talán még annyi, hogy nem lesz az oroszok által megtámadott másik ország. Nem lesz, hiszen egyre jobban lehet látni, hogy Oroszország még a legalább 10-szeres emberhátrányban levő Ukrajnával sem képes megbirkózni.
Ám annyira nagyon hatékony volt az utóbbi évtizedek orosz-szovjet propagandája, hogy nagyon sokan még nem tudják vagy nem akarják felfogni, hogy óriási szakadék van az általuk elképzelt virtuális Vörös Hadsereg és a valódi Vörös Hadsereg között. El kell telnie több évnek míg sokan szembesülnek azzal, hogy az általuk rettenthetetlennek és legyőzhetetlennek hitt orosz hadsereg jobbára csak arra képes, hogy folyton rálépjen a gereblyére és pofán csapja saját magát és porig alázza saját magát. Majd pedig dühös és megbántott homokozósként viselkedve bosszúból a nukleáris fegyvereivel a teljes világot rettegésben tartja. Hátha megszánja valaki és ad neki egy bilit.

A Moldovai Köztársaság pedig lényegében a romániai Moldova keleti része.
Olyasmi, mintha Magyarországon nem lenne Észak-Dunántúl és Dél-Dunántúl, hanem csak Észak-Dunántúl lenne. Mert Dél-Dunántúl nem tartozik Magyarországhoz, hanem régebben Jugoszlávia tagja volt, s most pedig Dél-Dunántúli Köztársaság néven Magyarországtól független állam.

Idézetet írta: csabax Dátum március 18, 2022, 19:53:58A Moldovai Köztársaság pedig lényegében a romániai Moldova keleti része.
Olyasmi, mintha Magyarországon nem lenne Észak-Dunántúl és Dél-Dunántúl, hanem csak Észak-Dunántúl lenne. Mert Dél-Dunántúl nem tartozik Magyarországhoz, hanem régebben Jugoszlávia tagja volt, s most pedig Dél-Dunántúli Köztársaság néven Magyarországtól független állam.

 :laugh:

Itt kb. azt mondtad, hogy a Partium a magyarországi Észak-Alföld keleti része.

Nem Moldova az Moldova. Különálló állam!
https://hu.wikipedia.org/wiki/Moldova

Nem összetéveszteni Moldvával ami Románia keleti része (régiója).
https://hu.wikipedia.org/wiki/Moldva_(r%C3%A9gi%C3%B3)

Moldávia szerencsétlen geopolitikai helyzete, beékelődve Románia és Ukrajna közé.
Se nem Nato tag, se nincs jelentős haderő. Ha Ukrajná pipa és Putyin menne tovább ott az orosz haderő a határon és egy könnyű préda. S ha Ukrajnát veszni hagyta a nyugat Moldáviát is engedi.
Feltételezve a hódító háború sorozat szándékát.

#993 március 18, 2022, 22:58:05, csabax
Idézetet írta: Milán Dátum március 18, 2022, 21:30:10:laugh:

Itt kb. azt mondtad, hogy a Partium a magyarországi Észak-Alföld keleti része.

Nem Moldova az Moldova. Különálló állam!
https://hu.wikipedia.org/wiki/Moldova

Nem összetéveszteni Moldvával ami Románia keleti része (régiója).
https://hu.wikipedia.org/wiki/Moldva_(r%C3%A9gi%C3%B3)
Igen, kb. olyasmit mondtam. És nagyon jól tudom, hogy mit mondtam. Természetesen tudom, hogy jelenleg Moldova különálló állam. Igen, az, Moldova különálló állam.
Nem tévesztem össze Moldvával, amelyik régió Románia keleti része. Én éppen azt tettem hozzá, hogy Moldova Moldva keleti része. Vagyis: a Moldovai Köztársaság lényegében a romániai Moldva keleti része.
Éppen ezért is van a nagyon hasonlatos elnevezés: Moldova és Moldva.
És a megkülönböztetés miatt nevezik még Moldovát Moldáviának vagy Moldovai Köztársaságnak. Gyakran Besszarábia néven emlegetik.
Moldova régebben a Moldvai Fejedelemség része volt. Éppen ugyanúgy, mint ahogyan a Partium is a Magyar Királyság része volt.

Erre a különálló állam Moldovai Köztársaságra volt összehasonlítás a virtuális különálló állam Dél-Dunántúli Köztársaság.
Ahol - teszem most hozzá - Pécs lehetne a főváros és Mohács az egyik nagyobb város.

Idézetet írta: Sound Dátum március 18, 2022, 21:59:33Moldávia szerencsétlen geopolitikai helyzete, beékelődve Románia és Ukrajna közé.
Se nem Nato tag, se nincs jelentős haderő. Ha Ukrajná pipa és Putyin menne tovább ott az orosz haderő a határon és egy könnyű préda. S ha Ukrajnát veszni hagyta a nyugat Moldáviát is engedi.
Feltételezve a hódító háború sorozat szándékát.
Ja.
Moldáviánál nem csak a geopolitikai helyzet szerencsétlen, hanem nagyon szegény ország is. Nem NATO-tag és jelentéktelen a hadereje. Mint kés a vajban.

#995 március 19, 2022, 08:19:47, Milán
Idézetet írta: csabax Dátum március 18, 2022, 22:47:02Igen, kb. olyasmit mondtam. És nagyon jól tudom, hogy mit mondtam. Természetesen tudom, hogy jelenleg Moldova különálló állam. Igen, az, Moldova különálló állam.
Nem tévesztem össze Moldvával, amelyik régió Románia keleti része. Én éppen azt tettem hozzá, hogy Moldova Moldva keleti része. Vagyis: a Moldovai Köztársaság lényegében a romániai Moldva keleti része.
Éppen ezért is van a nagyon hasonlatos elnevezés: Moldova és Moldva.
És a megkülönböztetés miatt nevezik még Moldovát Moldáviának vagy Moldovai Köztársaságnak. Gyakran Besszarábia néven emlegetik.
Moldova régebben a Moldvai Fejedelemség része volt. Éppen ugyanúgy, mint ahogyan a Partium is a Magyar Királyság része volt.

Erre a különálló állam Moldovai Köztársaságra volt összehasonlítás a virtuális különálló állam Dél-Dunántúli Köztársaság.
Ahol - teszem most hozzá - Pécs lehetne a főváros és Mohács az egyik nagyobb város.


Ebben biztos vagy? Román ultranacionalisták kedvenc sztorija ez a "Besszarábia román föld", de ugyanúgy Erdély is mindig a románoké volt (legalábbis az ők világukban), sőt még a rómaiakat is szopatták rendesen. De nagyon elkanyarodtunk.  ;)

1864-ban amikor Moldva egyesült Romániával (azóta is bánják egyébként):



Pontosítás: Igen, Moldova keleti részének nevezhetnénk, de Besszarábia hol volt, hol nem volt Moldova része. Osztrák-magyar monarchia is hol volt, hol nem volt.

Ott most hogy van? Cirill betűkkel írnak románul?

Idézetet írta: Wonder68 Dátum március 19, 2022, 08:39:07Ott most hogy van? Cirill betűkkel írnak románul?

A románok? Vagy a moldovaiak?

Én csak szőrmentén említettem, de ma egy cikkben Ungváry Krisztián történész bővebben kifejtette ezeket, akit érdekel a történelem részletesebben, azoknak olvasmány itt:
https://telex.hu/tudomany/2022/03/19/az-agresszor-marketingje

Idézetet írta: Pozzato Dátum március 18, 2022, 12:58:51Ahogyan pontosan a Molotov–Ribbentrop-paktumot sem tanították megfelelően és a II. világháború kezdetét sem. Ha ez megtörtént volna, máshogy alakul a világunk sorsa.

A mostani orosz vezetés abban a korszakban nőtt fel, ahol Brezsnyev a Nyugat ellen hangolta őket, gyakorlatilag fasiszták egyenértékűek voltak az oroszellenesekkel. Putyin és Lavrov 20-25 éves fejjel ezeket a mantrákat hallgatta. Régebben azt gondoltam, hogy a szélsőjobbos nézet eltűnik, de rá kellett jönnöm, ez nem így van. Mindig lesz rá igény, társadalom jelentős része (10-30%-a) fogékony rá. Olyanok, akik szeretnének valahova tartozni, akik kellően szeretik a hazát, de ennél csak egy dolgot szeretnek jobban: utálni valamit/valakit, gyűlölködni. Megfigyelhető volt, ezen eszmék vezetői mind-mind sértett emberek és a múltban élnek.

A hasonlóság megdöbbentő: Hitler, aki újra nagy Német Birodalmat akart, nem tudta elviselni az I. világháborút lezáró békéket, ahogyan Sztálin is sértett grúz ember volt, míg Putyin az általa imádott Szovjetunió széthullását nem tudta megemészteni. Ezen politikai csoportok propagandái tökéletesek, gyakorlatilag úgy alakítják, ahogyan nem szégyellik, mondok egy példát: Sztálin a '30-as évek derekán a fasiszták és a nácik ellen volt, majd jött a Hitler által felajánlott paktum a háború előtt. Ennek értelmében már hirtelen "jó arcok" voltak a nácik (hiszen Sztálinék kaptak "dolgokat"), gyakorlatilag 1939 tavaszán még utálták a nácikat, majd szeptembertől Moszkvában minden olyan embert börtönbe kellett zárni (vagy elvinni "megnevelni"), aki szidta a nácikat. Teljes képzavar volt akkor a szovjeteknél.


Továbbá, lefújták Áder János utolsó útját, ami egyben eléggé fontos találkozó lett volna (lengyel-magyar barátság napja), korábbi nagy szövetségesünkkel. A lengyelek számára már inkább szekunder szégyen a magyar politikai elittel való kapcsolat: "az egyik fő ok az volt, hogy oroszbarát magyar álláspont miatt Andrzej Duda nem akart magyar kollégájával mutatkozni nyilvánosan egy ilyen protokoll eseményen."
Forrás: https://24.hu/kulfold/2022/03/18/ader-janos-lengyelorszag-latogatas-lefujtak-toroltek/

Amit korábban említettünk, Magyarország elszigetelődik. Lehet nem teljesen emiatt, de szinte rögtön elutazott régi-új szövetségeséhez Orbán Viktor, az oroszbarát Vucichoz Szerbiába, gyorsan kis szünetet kellett tartani a határmenti tevékenységekbe: https://24.hu/belfold/2022/03/18/orban-viktor-szerbia-utazas/



Idézetet írta: Milán Dátum március 19, 2022, 08:11:14Ebben biztos vagy? Román ultranacionalisták kedvenc sztorija ez a "Besszarábia román föld", de ugyanúgy Erdély is mindig a románoké volt (legalábbis az ők világukban), sőt még a rómaiakat is szopatták rendesen. De nagyon elkanyarodtunk.  ;)

1864-ban amikor Moldva egyesült Romániával (azóta is bánják egyébként):



Pontosítás: Igen, Moldova keleti részének nevezhetnénk, de Besszarábia hol volt, hol nem volt Moldova része. Osztrák-magyar monarchia is hol volt, hol nem volt.

szimpatikus térkép

Idézetet írta: Milán Dátum március 19, 2022, 12:57:32Én úgy tudom cirill.
A wiki szerint:

1989-ben, a még nem független Moldovában törvényt fogadtak el a nyelvek használatáról. Ez kimondta, hogy az állam nyelve a latin ábécével írt moldáv nyelv, és ugyanakkor megállapítota a román és a moldáv nyelv közötti ,,valóban létező" nyelvészeti azonosságot.[15]

A mai Moldovai Köztársaság 1991-ben lett független, és függetlenségi nyilatkozata a románt nevezte meg az állam nyelveként.[16]

Ugyanabban az évben Transznisztria elszakadt Moldovától, és ott a cirill ábécével írt ,,moldáv" az egyik hivatalos nyelv lett az orosz és az ukrán mellett.[17] A gyakorlatban keveset használják, bár van sajtó ezen a nyelven.

Idézetet írta: LosGabos Dátum március 19, 2022, 21:56:01A wiki szerint:

1989-ben, a még nem független Moldovában törvényt fogadtak el a nyelvek használatáról. Ez kimondta, hogy az állam nyelve a latin ábécével írt moldáv nyelv, és ugyanakkor megállapítota a román és a moldáv nyelv közötti ,,valóban létező" nyelvészeti azonosságot.[15]

A mai Moldovai Köztársaság 1991-ben lett független, és függetlenségi nyilatkozata a románt nevezte meg az állam nyelveként.[16]

Ugyanabban az évben Transznisztria elszakadt Moldovától, és ott a cirill ábécével írt ,,moldáv" az egyik hivatalos nyelv lett az orosz és az ukrán mellett.[17] A gyakorlatban keveset használják, bár van sajtó ezen a nyelven.

Legközelebbi bortúrán pontosan fogok tudni válaszolni erre a kérdésre, Wiki nélkül.  ;)