Még egy hónap van hátra az év első háromhetes körversenyéig, a Giro d'Italiáig. A Tour de France csak június végén kezdődik, tehát majd három hónap múlva, viszont egy komoly bukás után április elején sokak komplett szezonja mehet a kukába, megváltoztak az erőviszonyok az év legnagyobb kerékpáros eseményén! A címvédés már közel sem biztos, sőt, akár egy történelmi dupla is összejöhet!

Veszélyes utakon

Az elmúlt hetekben több nagy bukás rázta meg a kerékpáros társadalmat, egyik ilyen Dwaars door Vlanderen egynaposon volt, ahol Wout van Aert, Mads Pedersen és még sokan mások estek, közülük Valter Attila csapattársa, Van Aert járt a legrosszabbul. Hét bordája, a jobb kulcscsontja és a szegycsontja is eltört, súlyos volt Wout van Aert állapota, nem meglepő, hogy előbb az összes tavaszi klasszikus egynapost, majd a Giro d'Italiát is lemondta, hiába volt másfél hónap a rajtig. Az orvosok véleménye szerint, majd két hónap kell, mire a mezőnyben újra tud tekerni, de ahhoz, hogy formába kerüljön, lehet akár 3-4 hónap is, legkorábban július-augusztus környékén lehet versenyképes. 

Az út nagyon göröngyös volt, mindannyian harcoltunk a pozícióért, és sajnos a mezőny egy kicsit túl gyorsan érkezett a kanyarhoz. Amikor az első versenyző bukott, a többiek csak követték. Egyszerűen balszerencsések voltak, itt a mezőnyből senki nem hibázott. 

nyilatkozta Mattias Skjelmose, aki átvette a szakaszt követően a sárga trikót a Baszk körversenyen.

A Giro d'Italia tehát elveszített egy klasszist, majd a Baszk körverseny 4. szakaszán egy ártalmatlannak tűnő kanyarban jött az újabb ijesztő bukás. A kanyar nem tűnt komplikáltnak, de arról a versenyzők is beszámoltak, hogy nem volt biztonságos és eléggé nagy tempóval vették be (mert elsőre ők is azt gondolták, könnyedén megoldható). Azonban kissé göröngyös volt, sokakat megdobott, nem tudták kontrollálni az eseményeket, így a fák között és az árokban kötöttek ki.

„Sok gyökér nyomta ott fel az aszfaltot, de elsőre nehéz kiszúrni őket. Nagy sebességénél viszont simán ki tudja verni a kezedből a kormányt, és már jön is a bukás.”

A legnagyobbat Jonas Vingegaard, Remco Evenepoel, Jay Vine és Steff Cras bukták, utóbbi egy betonfalnál kötött ki, mindkét tüdeje kilyukadt, illetve bordái is eltörtek. Jonas Vingegaard több bordája és kulcscsontja is eltört, hónapokba telik a felépülése. Remco Evenepoel sem járt jobban, eltört a jobb kulcscsontja és a jobb oldali lapockája is, heteket vagy akár hónapokat kell neki is kihagynia. Jay Vine három csigolyája (egy nyaki és két mellkasi gerinccsigolya) tört, szerencsére idegsérülés nélkül. Vine egyben Pogacar fontos segítője, de benne volt a bukásban Primoz Roglic is, aki megúszta horzsolásokkal, viszont két nap alatt kétszer is bukott, járása eléggé nehézkes volt. 

Bukások és sérülések az elmúlt hetekből:

  • David Gaudu (FDJ első számú embere): 2 hét kihagyás, bukás a Baszk körverseny 2. szakaszán
  • Lennard Kamna (Bora, Roglic segítője): 2 hónap kihagyás, edzés közben bukott
  • Arnaud De Lie (Lotto Soudal sprintere): 1-2 hónap kihagyás, Lyme-kór
  • Jasper Stuyven (Lidl-Trek, Mads Pedersen segítője): 1 hónap kihagymás, bukás a Dwaars door Vlaanderenen
  • Alex Kirsch (Lidl-Trek, Mads Pedersen segítője): 1 hónap kihagymás, bukás a Dwaars door Vlaanderenen

Tour de France esélyesek, miben változik az összkép?

Valter Attila csapatának, a Vismának szinte mindenben. Előbb Wout van Aert került ki a Giro d'Italia csapatból, míg most a Tour de France címvédőjét és egyben legnagyobb esélyesét veszítették el. Jonas Vingegaard tavaly utcahosszal nyerte a versenyt, de két hónapos kihagyás után, nem valószínű, hogy csúcsformában fog visszatérni, minden bizonnyal kihagyja majd a francia háromhetes körversenyt. A Jumbo vezére így Sepp Kuss lehet, aki tavaly Vuelta a Espanát nyert. Ez megváltoztatja a csapat taktikáját is, hiszen korábban Kuss segített Vingegaardnak a hegyekben, most viszont az amerikai minden bizonnyal magáért mehet. 

A szezon elején bejelentette Tadej Pogacar, hogy idén megpróbálkozik a duplával, azaz egyazon évben Giro d'Italiát és Tour de France-ot nyer. Ez utoljára 1998-ban Marco Pantaninak sikerült, de jól mutatja a nehézségét, hogy korábban ez hét bringásnak sikerült, de '98 óta senkinek sem, pedig olyanok próbálkoztak vele, mint Alberto Contador vagy Chris Froome. Pogacar mondhatni előre menekült, mert tisztában volt vele, hogy a TdF-et egy jól felkészült Vingegaard ellen nehéz megnyernie, de így előtte a Girón már szerezhet egy háromhetes győzelmet. 

Tour de France 2024
Fotó: rui vale sousa/Shutterstock

Azzal azonban Pogacar sem kalkulált, hogy szinte az összes rivális megsérül, ráadásul egy számára kedvező útvonalon reális esélye nyílik arra, hogy néhány hónap leforgása alatt mindkét versenyt megnyerje (Tour de France győzelem: 1.53). A két verseny között alig van ideje a regenerációra, ezért is nehéz megcsinálni a duplázást, hiszen a riválisok, míg Pogacar a Girón küzd a győzelemért, addig csak a Tour de France-ra összpontosítanak, sokkal kipihentebbek. Ez azonban most jelentősen megváltozik, Vingegaard mellett ugyanis a világbajnok és Vuelta a Espana-győztes Remco Evenepoel is hosszú pihenőre kényszerül sérülése miatt. 

Primoz Roglic, mint nevető harmadik?

A Baszk körversenyen két alkalommal bukott, de megúszta horzsolásokkal a szlovénok másik sztárja, Primoz Roglic. Ő az, akit korábban Tadej Pogacar legyőzött azon a legendás TdF-időfutamon, ahol megfordította a versenyt és megnyerte a sárga trikót. Roglic tehát vissza akar vágni, illetve bizonyítani is akar egykori csapatának, a Jumbónak. Vingegaard csapattársa volt, de nem kapta meg a kellő lehetőséget, utolsó csepp a pohárban az említett Sepp Kuss-féle Vuelta-siker volt, ahol Roglic úgy érezte, nyerhetett volna ő is. Ezek után távozott a Vismától, új csapat, új társak, sérülésekkel Pogacar mellett ő is jó helyzetbe került, nem véletlen lett második legnagyobb favorit (4.00).

Tour de France 2024: Útvonal, időpont, élő közvetítés

A párizsi olimpia miatt egy különleges versenyre számíthatunk, ugyanis a szokásos körözés Párizsban elmarad az utolsó etapon, helyette egy időfutammal zárul Nizzában a verseny! A nyolc hegyi etapból négy zárul hegyi befutóval, lesz egy murvás szakasz is, amolyan Strade Bianche stílusban, ahol sokak kerülhetnek kellemetlen helyzetben, szervezőket több kritika is érte, miszerint semmi szükség a Tour de France-on murvás etapra. Az első hét zsúfolt lesz, 25 km-es egyenkénti időfutammal, hegyi etapokkal, ráadásul jön a 2642 méter magas Galibier is!

Az útvonal nem kedvez Pogacarnak, hiszen már az elejétől résen kell lenni, nincs idő pihenni, ez egy kifejezetten kemény háromhetes lesz, nem olyan, amire egy Giróval rá lehet pihenni. A második héten sincsen sok szünet, két egymást követő napokon lesz majd hegyi befutó, két meredek és kellemetlen hosszú emelkedővel. A harmadik héten mikor már mindenki hulla fáradt, akkor olyan utolsó három etapot raktak be, ahol bármikor megfordítható az összetett, perceket lehet adni és kapni is. 

  • Időpont: június 29-én kezdődik és július 21-ig tart a Tour de France
  • Élő közvetítés: Eurosport és Eurosport player

Giro d'Italia esélyesek

Az év első nagy körversenye viszont továbbra is a Giro d'Italia, mely májusban kerül megrendezésre, itt óriási favorit Tadej Pogacar. A szlovén kétszeres TdF-győztes versenyzőnek ebben a mezőnyben nincsen igazán riválisa, ezt bizonyította idén is azon a néhány szakaszon, ahol rajthoz állt. A Katalán körversenyen percekkel verte a többieket, hegyekben esélye sem volt senkinek ellene, előfordult, hogy 6-8, de olykor 60 km-rel a vége előtt megindult és senki sem tudott rá reagálni. Az 1.33-as szorzó a győzelmére jól mutatja, milyen nagy a fölénye. 

Az idei Giróra szokatlanul gyenge mezőny jött össze, miután kiderült Pogacar indulása, minden bizonnyal még azok is elbizonytalanodtak, akik kacérkodtak a részvétellel. Három versenyző az, akinek talán némi esélye, egyikük Geraint Thomas, aki jó időfutamon, viszont hegyekben nem fogja tudni tartani a szlovén. A Vismából a kiemelt ember a 21 éves Cian Uijtdebroeks, aki 8. helyen végzett a Vueltán. A csapatban ott lesz segítőnek Valter Attila is, Uijtdebroeks viszont még nincs azon a szinten, hogy megszorongassa a Pogacart, ahogyan az AG2R kiemelt embere, Ben O'Connor sem. 

Utóbbi a dobogóra odaérhet, ha nem történik vele semmi, mert az utóbbi időben ilyen szempontból peches volt. O'Connor az a versenyző, aki, ha egészséges, akkor a legtovább bírhatja az emelkedőkön Pogacar mellett. Mindezek ellenére, óriási meglepetés lenne, ha Pogacar elveszítené az év első háromhetesét. Egyetlen gyenge pontja, hogy hegyi segítőnek csak Majka, Großschartner és Novak van a keretben, egyelőre. Ez így nem annyira erős, szüksége lesz még egy hegyi menőre, hogy minél kevesebb energiát kelljen elhasználni, mert akkor elég nehézkesen fogja megcsinálni a duplázást!

A cikkben közölt oddsok a(z) Unibet fogadóirodától származnak és a következő időpontban voltak érvényesek: 2024 április 5. 18:10 UTC.

Superbet üdvözlő bónusz

Akár 500 RON bónuszt kaphatsz új játékosként.

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: Bob Cullinan/Shutterstock, photofort 77/Shutterstock