Elérkeztünk a Bajnokok Ligája utolsó fázisába, ahol már a legjobb négy csapat maradt csak versenyben. A másik ágon Bayern München - Real Madrid párharcot rendeznek a döntőbe kerülésért - mely akár előrehozott döntőnek is tekinthető -, míg a Borussia Dortmund a PSG-vel játszik. A szezon kezdetén egyik csapatot sem várták a legjobb négybe, meglepetés tehát, hogy eddig eljutottak.

máj 1. 21:00
Tipp: PSG DNB-vel
1.77
Tipp: Marcel Sabitzer 0,5 kaput eltaláló lövés felett
1.74

Borussia Dortmund: Edin Terzicék mindenkit megszivatnak?

Ennek a csapatnak már rég ki kellett volna esnie, de a Borussia Dortmund nem foglalkozik az esélyekkel, aktuális formával, leginkább semmivel sem, csak csinálják a dolgukat. A BL-elődöntőt megelőző német bajnoki fordulóban Leipzig - Borussia Dortmund mérkőzést rendeztek. A hazaiak nagy hajrát nyitottak meg a top4-ért, míg a Dortmund már leginkább a számára fontos PSG elleni párharcra készült. A BVB-től Emre Can és Ian Maatsen eltiltott volt, illetve Marcel Sabitzer a padon kezdte a mérkőzést.

Edin Terzic azonban igyekezett a lehető legjobb kezdőjét a pályára küldeni, nem tartalékoltak, ami végül vissza is ütött. Hiába kezdtek jól és szereztek vezetést a 20. percben, utána fordult a kocka. A Dortmundnál volt ugyan többet a labda, már a 10. percben Niclas Fullkrug fejese komoly helyzet volt, de Gulácsi Péter nagy bravúrral védett. A BVB tényleg komolyan gondolta ezt a bajnokit, ami nem biztos, hogy jó döntés volt.

Borussia Dortmund PSG
Niclas Füllkrug (Fotó: Vitalii Vitleo/Shutterstock.com)

Jadon Sancho góljától ugyanis feltámadtak a hazaiak, Xavi Simons ment el remekül a szélen, majd Gregor Kobel hibája is kellett Lois Openda góljához. A Leipzig támadásban maradt, Simons rúgott nagy kapufát, Openda pedig a kipattanót nem tudta a hálóba juttatni. A félidő vége előtt megint egy remek távoli lövés jött a lipcseiektől, Kobel ugyan bravúrral védett, de Benjamin Sesko belőtte a kipattanót.

Ez egy fontos momentum volt, hogy még félidő vége előtt fordított a Leipzig. A hazaiak úgy jöttek ki a második félidőre, hogy hamar lezárják a meccset, szó szerint lerohanták a fennragadó vendég védelmet, hiába futottak vissza a Dortmund játékosai, Leipzig létszámfölényes helyzetből már alig egy perccel a második félidő kezdete után gólt szerzett. Terzic fiai próbáltak volna gyorsan válaszolni, de Ryerson szépen kidolgozott helyzete kimaradt, ez pedig megszabta a mérkőzés későbbi irányát.

PSG: Megint egy bajnoki cím

A párizsi sztárcsapat 1995-ig mindössze 2 bajnoki címet tudott felmutatni. Ekkor még kevesen gondolták, hogy 2024-re egyértelműen vezetik majd a vonatkozó rangsort a bajnoki elsőségeket tekintve. A PSG hétvégén megnyerte a 12. bajnoki serlegét, ezzel most már egyértelmű fölényt kiharcolva (Marseille és Saint-Étienne 10-10 elsőséggel rendelkeznek). Az utóbbi 12 szezonból 10 alkalommal ők örülhettek a végén, mindezt úgy, hogy sokszor nem is koncentráltak a francia pontvadászatérvénra, idén is bőven akadt gyengébb periódus, de így sem szorongatta meg őket senki.

Mindezt a sikert egy Le Havre elleni 3-3-as döntetlennek köszönhetik. Luis Enrique egy erősen rotált kezdővel küldte pályára az övéit, gondolván a következő heti BL-párharcra. Kylian Mbappé, Fabián Ruiz, Lucas Hernández, Gianluigi Donnarrumma is pihenőt kapott, de Milan Skriniar és Nuno Mendes játékával sem kockáztatott a spanyol szakvezető. Félidőben még 2-1-re égett otthon a PSG, de a mostanság remek formának örvendő Goncalo Ramos révén fordítottak a párizsiak. Az utóbbi hetekben már nagyon érezhető volt, hogy Luis Enrique csapata csak le akarja tudni valahogy a Ligue 1 küzdelmeit, minden erejüket a BL-re tartalékolják.

Könnyű ágról még a végső győzelem sem elképzelhetetlen

Amikor a Bajnokok Ligája negyeddöntőjét és a további mérkőzéseket sorsolták, akkor látszott, hogy a Manchester City - Arsenal - Real Madrid - Bayern München fémjelezte ág lesz a nehezebb. Egy PSG - Barcelona sem hangzott rosszul, de azért jelen helyzetben egyik klub sem volt kiemelkedő. Ezzel viszont, hogy a franciák mellett a Borussia Dortmund is eljutott a legjobb négybe, akár meglepetés is lehet a fináléban.

Ki nyeri a Bajnokok Ligája 2023/24-es kiírását?

Érdemes megfigyelni, hogy a szezon során mennyi sérüléssel bajlódott a Real Madrid és a Bayern München kerete, nehezebb volt a rotáció Carlo Ancelotti és Thomas Tuchel számára. Addig Luis Enrique beépített a kezdőcsapatba, illetve meghatározó játékossá tett egy Bradley Barcolát, egész keret kipihent a tavaszi periódusra. Ezek olyan tényezők lehetnek, amik a végső sikert is befolyásolhatják.

Bradley Barcola: Az Olympique Lyon nevelése, aki a 2022/23-as szezonban 5 góljával és 9 gólpasszával hívta fel magára a figyelmet. A támadóként szereplő 21 éves francia játékos elsősorban sebességének és cselezési készségének köszönheti a sikereket, rendkívül gyors, emiatt csapataiban főként szélsőként alkalmazzák. Tavaly decembertől kapott egyre több szerepet a PSG-ben, fontos találkozókat döntött el egymaga.

Borussia Dortmund - PSG tipp

A Mbappé - Dembélé párostól várja a megoldást szinte mindenki, illetve ők jelenthetik a különbséget, de valójában ebben a szezonban, amikor éles helyzet volt (BL-párharcok, esetleg a Lyon elleni derbi), akkor Barcola volt a megoldás kulcsa. A két csapat a csoportmeccsekről jól ismeri egymást, Párizsban 2-0-ra nyertek a franciák, míg Dortmundban 1-1-re végeztek a felek. Mindkét mérkőzést a PSG uralta, Terzic nem igazán talált fogást a franciákon.

A németeknek valami hasonlót kell lépnie, mint az Atlético Madrid elleni visszavágón. Ott bátran játszottak, nem hagyták, hogy a spanyolok érvényesítsék a fölényüket. A PSG támadósora brutális, sokkal jobb, mint a spanyoloké, így nem fér bele ellenük olyan hiba, mint a negyeddöntő első mérkőzésén. Nem tudjuk, hogy mennyi energiájuk maradt a Leipzig elleni találkozó után egy olyan rohamra, mint amit az Atlético Madriddal szemben csináltak, de ennek ellenére is a vendégek sikerében látunk értéket.

Julian Ryerson - Borussia Dortmund 003
Julian Ryerson (Fotó: Vitalii Vitleo/Shutterstock.com)

A Dortmund védekezése egész szezonban gyengébb volt, könnyen zavarba lehetett hozni őket. A franciáknál lesz minimum 3-4 csel- és futógép, akikkel ez a hátsó alakzat a BVB részéről nem tudja felvenni a versenyt. A DNB megoldásban látunk értéket, gólok piacán bizonytalan, hogy mennyire lesz ez overes mérkőzés, ráadásul a határt 3,5 találatnál húzták meg.

A másik tippünk egy játékosra vonatkozik, akit külön a BL-párharcra tartogattak. Marcel Sabitzer döntő faktor volt az Atlético Madrid ellen is, utóbbi hetekben rendre jól látszott, szinte minden meccsen lövéseivel kaput talált, gólokat szerzett. A hétvégi német bajnokin pályára sem küldte Edin Terzic, minden bizonnyal abban bízott, hogy Sabitzer jelentheti majd a különbséget a BL-odavágón.

Borussia Dortmund - PSG élő közvetítés

Hol nézhető a Borussia Dortmund - PSG mérkőzés? Magyar kommentárral az M4 Sport felületén szerdán 21:00-től.

• Élő közvetítés: M4 Sport