A keleti zóna rájátszását négy ország csapatai uralták az elmúlt években, néha azonban betéved a legjobb nyolc közé egy kisebb csapat. Ők idén nem más, mint a Muangthong United. Vajon mire lesz képes japán ellenfele ellen a kis thaiföldi csapat?

Muangthong United

Thaiföld négy év után újra képviselteti magát az egyenes kieséses szakaszban. Akkor a Buriram United végül a negyeddöntőig jutott. Nem mellesleges a Buriram a Muangthong legnagyobb ellenfele a thaiföldi bajnokságban. Egy igazi sikersztori a csapat története, hiszen harmadosztályból indultak 2007-ben (1989-ben hozták létre a klubot, de ilyen néven csak 10 éve létezik) és a harmadik évben már az első osztály bajnokai voltak. A gárda talán onnan lehet pár embernek ismerős, hogy 2011-ben Robbie Fowler ide igazolt levezetni, utána pedig rögtön Slavisa Jokanovic lett a csapat edzője. Az igazi sikerek azonban 2016-ban kezdődtek, hiszen a bajnoki cím után a Bajnokok Ligájában is remekeltek. Mindez azért is érdekes, mert a csapat magját thai játékosok adják, kiegészítve pár külföldön is ismert játékossal, de a keret értéke így is elenyésző a többi kínai, japán vagy épp dél-kóreai csapatéhoz képest.

A kulcspozíciókban külföldi játékosok vannak, hiszen a védelem az Aoyama-Célio párosra épül, elől pedig a Newcastleből vagy Deporból ismert Xisco a csatár. A csapat igazi ereje a hazai pályában rejlik. Az átlag nézőszám a meccseikben 10-11 ezer néző körül van és fantasztikus a hangulat. Ezt a BL-ben ki is használták, hiszen mindhárom hazai meccsüket megnyerték. Stabilan védekeztek a csoportkörben, jól működött a már fentebb emlegetett Aoyama-Célio duó, támadásban pedig mindig sikerült begyötörni egy-egy gólt. Xisco mellett az egyik legfontosabb játékosuk Teerasil Dangda, aki az elmúlt időszakban sorra rugdosta a gólokat.

Kawasaki Frontale

Nem kezdte túl fényesen a szezont a Kawasaki. Közrejátszott ebben a sok sérült is, hiszen a védelemből valaki mindig hiányzott, illetve a támadószekció is nagyon akadozott. Megérezték Okubo távozását. A vezetőedző Onikinek ez az első csapata, ahol edzősködik, de úgy néz ki, hogy kezdi elkapni a fonalat. A kezdeti gyengélkedés után a Frontale ugyanis elkezdett nyerni. A brazil támadó Rhayner eddig nem váltja meg a világot, de Kobayashi támadóposzton hozza a tőle elvárt gólokat és színvonalat. Mint említettem, a Kawasaki elkezdett nyerni, ez azt is jelentette, hogy a Guangzhou előtt megnyerték a csoportjukat és a bajnokság is már a negyedikek. Védelem szép fokozatosan összeszokott, Taniguchi stabil pont hátul, mellette pedig többségében Nara kezd, akivel jó párost alkotnak. Elmúlt négy meccsen négy győzelem és egy 12-0-ás gólkülönbség mutatja jó formájukat.

Ki is a favorit?

Első ránézésre a tehetősebb és jobb erőkből álló Kawasaki lenne az, hiszen egy erős csoportot nyertek meg. Azonban a thai csapat nagyon erős otthon, viszont van egy fontos hiányzójuk: Xisco. Sérülés miatt nem tudott pályára lépni az elmúlt időben és nem sikerült felgyógyulnia az odavágóra sem a spanyol támadónak. Ennek is betudható, hogy a hazaiak szorzója 2.60-ról 3.40-re emelkedett, illetve a rossz formának. Ugyan kiválóan játszottak az év elején (főleg hazai környezetben), de mivel van egy masszív alapcsapatuk, ezért kevés volt a rotálás a szezon első felében.

Yu Kobayashi Kawasaki Frontale 001

Yu Kobayashi. Fotó: feelphoto/Shutterstock.com

A játékosok kezdtek fáradni és ezek vereségekhez és sérülésekhez vezettek. A maródiak miatt kényszerből rotálni kellett a védelmet, így jöttek a bekapott gólok és a vereségek, amiből zsinórban négynél tartanak. A Muangthong most van a legrosszabb formában idén, míg a japánok most kapták el a fonalat. Adja magát egy vendég győzelem (2.10), de továbbra sem nagy téttel, mivel a hazai pálya még mindig nagy faktor a Muangthongnál. Ilyenkor mintha teljesen megváltozna a csapat. Jó hír számukra, hogy elvileg a legerősebb védelemmel léphetnek pályára és a középpálya is masszív lesz, egyedül Xisco hiányzik majd előlről. A Kawasaki egy fontos rangadót nyert hétvégén, ráadásul felforgatott csapattal, ami lökést adhat a cseréknek is. A frissebb és mélyebb keret miatt el tudom képzelni, hogy az első félidőben a hazai pálya és a lendület viszi majd a thai csapatot, de a második játékrészt megnyeri a fittebb japán csapat (2.50). Érdemes még a mérkőzés kapcsán megemlíteni, hogy a katari Khamis Al Marri fújja a mérkőzést, aki nem egy nagy laposztogató (átlagban megáll 3-4 sárgánál), szóval ha élőben lesz egy 4,5 lap alatti határ, arra érdemes befizetni. A vendégek nem éppen durvásugról híresek, így a thai csapat egymaga lehoz majd 2-3 lapot, de összességében ülhet ez a tipp.