Hiába az Anadolu Efes back-to-back sikere az Euroligában, mégis kissé mostohán kezelik a török klubokat, hogy a görögökről már ne is beszéljünk. Amikor a végső favoritok szóba kerülnek, akkor elsősorban a két spanyol gigásszal foglalkoznak, esetleg még a Milanóval, de hol van a Fenerbahce vagy az Anadolu? Idén újabb csattanós választ kaphatunk erre a kérdésre?

Anadolu Efes: Nem kéne lebecsülni a címvédőt

A kétszeres címvédőről beszélünk, sőt, megkockáztatjuk, ha nincsen a világjárvány, akkor zsinórban háromszoros bajnok lenne az Anadolu Efes. A török csapatnál a fordulatot Ergin Ataman kinevezése mellett azt hozhatta el, hogy 2019-ben a végső győzelemre is esélyes Barcelonát kiejtették egy heroikus párharcban. Már abban az évben majdnem megnyerték a sorozatot, döntőben a CSZKA tudta őket megállítani, de következő évektől a legjobb csapata a sorozata. Ergin Ataman egy kiváló szakvezető, motivátor és a mezőny egyik legnagyobb taktikusa. Mindenre van válasza, képes meccsekbe és párharcokba belenyúlni, nem ismer lehetetlent. 

A külföldi szakértők között az is felmerült, hogy az Anadolu minden idők legjobb Euroliga csapata. A két sztár, Shane Larkin és Vasilje Micic a legjobb korban vannak, gyakorlatilag ezek prime éveik. Micic kapcsán idén nyáron is szárnyra kapott, hogy miért nem megy az NBA-be, hiszen ilyen formában könnyedén contender csapathoz kerülhetne? A fizetése minimum a duplájára, de valószínűleg inkább négy- vagy ötszörösére növekedne, azonban egy NBA csapat nem tudja azt garantálni, amit az Efes. Megosztott vezérszerep, Micic - Larkin duóra épülő csapat, illetve folyamatos sikerek.

Az sem mellékes, hogy Micic játékjoga az OKC-nél van, így hiába papíron szabadügynök, előbb a többi csapatnak az OKC-vel kell megállapodnia, ha a kétszeres MVP-t akarja leigazolni. Az OKC épp fiatalít, Micic nem jön szóba, így marad az Euroligában. Ha nem lenne önmagában elég a kontinens legjobb duója, akkor leigazolták nyáron Will Clyburnt, illetve lecserélték a komplett magasember szekciót. Ante Zizic, Amath M'Baye és Achille Polonara érkezett, maradt Bryant Dunston és Tibor Pleiß. Ez a keret sokkal erősebb, mint amivel az elmúlt két évben Euroligát nyertek!

Nincsen gyenge pontja a csapatnak, kellően mély, periméteren is a legerősebbek Európában, cserék között ott van Elijah Bryant és Rodrigue Beaubois. Azt is hozzá kell tenni, hogy a Larkin - Micic - Polonara - Zizic kezdő minden tagja 31 év alatt van, minimum még 2-3 évük van így együtt. A motiváció mindig kérdéses, de ha őszinték akarunk lenni, akkor ezek kapcsán tavaly is voltak kételyeink, majd a szezon második felére megérkezett a válasz. Ekkor új szintre lépett az Anadolu, valószínűleg idén is gyengébben kezdenek, nekik elég a rájátszásra formába jönni. Ez a csapat az Euroliga fő esélyese, megint!

Fenerbahce: Valami készül Isztambulban 

Utólag talán a nyár egyik fontos mozzanata is lehet az európai kosárlabda szempontjából, hogy a Fenerbahce a teljes újjáépülés mellett döntött. A fél keretet elengedték, köztük a Nando de Colo - Jan Vesely - Achille Polonara triót, helyükre pedig csináltak egy komoly bevásárlást, de emellett még az edzői poszton is változás történt! Kezdjük az utóbbival, hiszen Dimitrios Itoudis távozott Oroszországból, miután kiderült, hogy a CSZKA idén sem indulhat az Euroligában. Itoudis nem akarta elvesztegetni a karrierjét, így igent mondott a Fenerbahce hívására. Kétszeres Euroliga-győztes edzőről beszélünk, aki megkerülhetetlenné tette a moszkvai csapatot.

Az új játékosok között olyan neveket találhatunk, mint Nick Calathes, Nemanja Bjelica, Scottie Wilbekin, Tonye Jekiri és Johnathan Motley. A periméter rögtön elit szintre emelkedett, Calathes jobb fit a Fenerbe, mint a Barcelonába volt, Wilbekinből csinálhatnak egy megállíthatatlan scorert, de Bjelica is szórhatja Calathes mellett az open triplákat. Devin Bookerrel és Marko Guduriccsal kiegészülve, ez egy eléggé erős keret, ahol az Euroliga egyik legjobb edzőja irányít. Itt már önmagában az nem cél, hogy rájátszásba való jutás, hanem rögtön Final Four. 

A Fenerbahce az elmúlt években rosszul igazolt, kissé lesajnált csapat lett, de most ezt pillanatok alatt kozmetikázták, tényleg jó igazolásokat hajtottak végre, akikkel a végső győzelem sem irreális cél. Bjelica személyében egy NBA-bajnokot tudtak megszerezni, akinek átigazolása közel sem volt annyira előtérben, mint amikor Mirotic visszatért Európába, pedig lehetséges, hogy előbbi nagyobb fogás! Azért rögtön ne rohanjunk, hogy végső győztesnek tegyük meg őket, mert ez szó szerint egy teljes új csapatnak, aminek idő kell, míg összeszoknak. Lehetséges, hogy a szezon második felére találják meg azt a bizonyos fonalat. Itoudis amúgy is fáradt, hiszen az Eb-n is szerepelt, kevés sikerrel. 

Panathinaikos: Nem biztos, hogy ez a megfelelő irány

Ahogyan Fenerbahce, úgy a Panathinaikos is lecserélte a komplett csapatát a nyáron. A csapatkapitányt, Georgios "Big Papa" Papagiannist leszámítva, szinte mindenki új a keretben, egyelőre nem is nagyon látjuk, hogyan fog működni ez a csapat. A Fenerbahcénál volt koncepció, de itt nem láttuk ezt. Dejan Radonjic érkezett edzőnek, aki sem a Crvena, sem a Bayern trénereként nem váltotta meg a világot. Nate Wolterst hozta magával a szerbektől, illetve jött Mateusz Ponitka, Arturas Gudaitis és Marius Grigonis, de ez nem az a győztes kultúra, amit mondjuk Bjelica vagy Calathes hozott magával a Fenerhez. Nehéz megítélni, de egyelőre az is nagy szó lenne, ha a Panathinaikos a rájátszásba kerülne a szezon végén.

Olympiakos: A legenda visszavonult

Georgios Printezis visszavonult, kisebb megszakítással, de 20 éven át szolgálta a pireuszi csapatot. Tyler Dorsey is távozott, komoly érvágás a kiesése, helyére Isaiah Canaan érkezett, aki ugyan képes 10-15 pontos átlagra, de ez a periméter eléggé karcsú az Olympiakosnál. A magasabb posztokon viszont rendben vannak, Fall ellen nehéz lesz játszani, Vezenkov is kiemelkedő, szóval akkora gond nem lehet, hogy ne jussanak rájátszásba. Azt ugyanis nem szabad elfelejteni, hogy a pireuszi csapat az egyik legnagyobb küzdő a sorozatban. 

Sokszor leírják őket, de mindig viszonylag hamar felállnak a padlóról, aztán azt vesszük észre, hogy megint ott kopogtatnak a Final Four ajtaján. Dorsey kiváló játékos volt, de Canaan jobb fit lehet, ha szimplán csak triplázásra használják. A masszív védekezésükkel sok gondot megoldhatnak, illetve a Fall is leveheti a terhet a periméterről, ugyanis, ha hozzá bejátszák, akkor rá minimum két ember kell, így mindig valaki üresen marad triplán. Egyelőre nem látjuk, hogyan lenne jobb a Barcelona - Real Madrid - Anadolu Efes - Virtus Bologna - Fenerbahce ötösnél ez az Olympiakos, de ott lesz mögöttük szorosan, az biztos. 

  • Euroliga tipp

    Euroliga végső győztes: Anadolu Efes

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Shane Larkin (Fotó: kcube / Shutterstock.com)