Elérkeztünk a negyeddöntőkhoz a madridi Masters tornán. Az elmúlt években megszokhattuk, hogy azért egy-két meglepetés akad a nyolc versenyző között, idén sincs ez másképp. Most viszont a fiatalok előretörése egyre jobban látszik. Három darab 24 év alatti versenyző került a nyolcaddöntőbe. Egy ilyen új generációs meccsel foglalkozunk majd.

Borna Coric

A horvát fiatal nagy reményekkel robbant be az ATP-mezőnyébe pár évvel ezelőtt. 17 évesen már játszotta az ATP-meccseket, sőt negyeddöntőig menetelt a hazai umagi tornán. Ekkor kezdtek rá jobban felfigyelni, majd nem sokkal 18 éves kora előtt verte Nadalt két szettben Baselben. Utána következő év elején Murray ellen is kettőben nyert és sokan már azt gondolták, hogy itt egy óriáis tehetség, aki mindjárt top10-es lesz. Aztán jöttek a hullámvölgyek, sokszor teljesen széthullott fejben a srác. 2016 a fellendülés éve volt, két ATP-döntő, de talán idén szakadhatott át nála a gát. Marrakechben végre megnyerte élete első ATP-tornáját, mondjuk jó is, hogy Kochlschreiber ellen döntőzött, mert ő Németországon kívül máshol nem igazán jó a tornák végjátékaiban. Év elején még sokszor döcögött a szekér, talán Bedene és Mannarino elleni vereség mutatta meg, hogy azért fejben most is képes szétesni.

Borna-Coric-fekvo-tenisz-005

Borna Coric. Fotó: mr3002/Shutterstock.com

Aztán jött a pesti torna, ahol Vesely ellen kezdett. Jött megint az erőlködés, és újra a "régi" Coricot láthattuk, aki nem képes befejezni egy meccset. Isztambulban jött tőle a bunda, majd a madridi selejtezőben megint. Aztán született egy írás még az első fordulókról, ahol kiemeltük, hogy lehet pont így tervezte Coric ezt a dolgot. Lucky Loserként főtáblás lett, ahol Zvevev és Herbert ellen könnyed győzelmet aratott. Jött a Murray elleni nyolcaddöntő. A brit ugye sérülésből tért vissza, a könyöke idén nem igazán volt rendben, ez meg is látszik az adogató játékainál. Közel sem olyan magabiztos, mint tavaly. A hosszú labdameneteknél nem volt problémája, mert az erőnléte rendben van. Meglepődtem én is, hogy Coric mennyire simán verte a világelsőt. Alapvonalról jó volt Murray, de mikor bejött a hálóhoz, akkor voltak problémák. Coric pontos volt szinte végig, most a nagy koncentráció nem ment át erőlködésbe. Jöttek a nagy szervák és tenyeresek is. Okosan rövidített ha arra volt szükség, és a hálónál sem jött zavarba.

Dominic Thiem

Az osztrák karrierje szépen fel van építve. Most már top10-es játékos, lehet nemsokára már az első három környékén kopogtat. Salakon parádés, Rioban Carreno-Busta ellen nyerte a döntőt. Ott is hihetetlenül spanolta magát (sokszor magával ordított), hatalmasat küzdött. Aztán jött egy újabb 500-as salakos döntő Barcelonában, amit viszont elbukott Nadal ellen. Ettő függetlenül kiváló formában van. Madridban a második körben csatlakozott nyolcadik kiemeltként, Donaldsont vertek két szettben, majd utána Grigor Dimitrov következett számára. Eléggé nagy meccs kerekedett ki ebből, pedig előzetesen nem erre lehetett számítani. Dimitrov nagyon felpörgette magát az első szettben a gyengébb kezdés után, parádés labdamenetek voltak. 5-4-es Dimitrov vezetésnél aztán újra megingott Thiem adogatójátéka.

Dominic Thiem 001

Dominic Thiem (Fotó: Cylonphoto / Shutterstock.com)

Ezen a meccsen már nem először. Hiába vezetett 40-15-re, először egy csúnya elütéssel lett 40-30, majd utána jött a szenvedés. Hiába került sokszor előnybe Thiem, nem tudta befejezni a játékot. Egyrészt a bolgár jól védekezett alapvonalról, másrészről Thiem sokszor hibázott. Hol outokat ütött, hol hálóba verte a tiszta tenyerest. Aztán végül egy Thiem hibából megnyerte a szettet Dimitrov. A másodikban összekapta magát az osztrák és jött is az egyenlítés. A harmadik szett tie-breakig ment. Ahol kezdetben Dimitrov kerekedett felül, pazar fonákot ütött 4-3-nál és meccslabdái is voltak. Szám szerint öt, amit nem tudott kihasználni. Thiem összeszedte magát és hárítva őket megnyerte a találkozót.

Konklúzió

Coric jól játszott Murray ellen, fekszik neki ez a kicsivel gyorsabb salak. A hatalmas tenyeresei itt jobban érvényesülnek, ahogyan a szervái is. Eléggé magabiztos volt, ez által pedig fejben sem esett szét. Amit megfigyeltem a horvátnál, hogy egy nagyobb siker után nem mindig tud fejben felpörögni és a következő meccsén rendre nehéz találkozóba bonyolódik. Azért Thiem ellen nem lesz neki egy sétagalopp meccs. Az osztrák fejben nagyon erős, mutatja ezt, hogy felállt 0-1-ről egy jól játszó Dimitrov ellen. Tie-breakben is hárította a meccspontokat, szóval fejben azért nagyon erős Thiem. Viszont egy szettre jó lehet Coric (1.91), kijöhet a nagy szerva ereje, ha olyan koncentrált lesz, mint Murray ellen a horvát, akkor ez simán lehet egy három szettes találkozó. Minden Corictól és az alapvonali játékától függ. Lehet okosabb döntés lenne viszont egy 21,5 over 1.86-ért, hátha két szorosabb szett lesz csak.

Borítókép: Borna Coric. Fotó: mr3002/Shutterstock.com