Megváltoztatták a lebonyolítást, hogy konkuráljanak az Eb-vel, majd polgárháború és a pandémia miatt a helyszínt is meg kellett, közben két válogatott visszamondta a szereplést, végül új helyszínt voltak kénytelenek keresni. Röhejes az idei (tavalyi?) Copa América rendezése körüli helyzet. 

Dél-Amerikában semmi sem egyszerű

A CONMEBOL 2017-ben azt javasolta: kerüljön át páratlan évekről párosra a Copa América, hogy "riválisa" legyen az Európa-bajnokságnak. A 2018-as ruandai FIFA ülésen el is fogadták az ötletet, így 2019 után, elvileg 2020-ban lett volna a következő Copa América, ha nem szól közbe a pandémia. A rendezők nem estek kétségbe, ha az Európa-bajnokság meg lesz tartva, akkor a Copa is, szóval 2021-re tették át ők is a kontinenstornájukat. 

A helyszínt még 2019-ben kijelölték: Argentína és Kolumbia. Földrajzilag abszolút logikus lépés volt (irónia...), hiszen európai mértékkel nézve olyan, mintha az Európa-bajnokságot Spanyolország és Svédország rendezné. A CONMEBOL elnöke azzal indokolta a döntését, hogy így a két ország szurkolói több mérkőzésen élvezhetik majd válogatottjuk játékát hazai környezetben, ami a sportélményt növeli. Jó, mi?

Neymar (Fotó: MDI / Shutterstock.com)

A terv ugyanis az volt, hogy két "zónára" bontják a résztvevők sorát: két, hat válogatottból álló csoportra. Kolumbia és Argentína így hazai pályán egyaránt minimum 5-5 mérkőzést játszana. A mérkőzések száma is megnövekedne, bevétel is több lenne, mindenki jól járt volna, főleg a szervezők. Igen, elsőre furcsa lehet, hogy miért 12 ország, de van rá magyarázat: Katar és Ausztrália is meghívót kapott a kontinenstornára. 

A helyzet azonban a pandémiával változott, így 2020. március 17-én elhalasztották a tornát, majd augusztusban kijelölték az új dátumot. Azt hihették az emberek, innen már minden sínen van, de tévedtek: Ausztrália és Katar visszalépett. Nagy gond ebből nem volt, ugyanis így 5-5 csapatos csoportok maradtak. Az argentin elnök eközben felhívta rá a figyelmet: nem biztos, hogy jó ötlet megrendezni a Copa Américát, mert növekedhet a járvány terjedésének kockázata. 

Polgárháború is bekavart

Maradjunk annyiban, hogy Dél-Amerikában nem egyszerű rendezni egy-egy nagyobb tornát. Brazília majdnem csődbe ment az olimpia-vb kombináció miatt, de olyan helyre sem lehet vinni az aktuális versenyt, ahol épp utcai harcok, tüntetések, polgárháború vagy épp bandák/drogkartellek leszámolása zajlik. Erősen behatároltak így a lehetőségek, de a szervezők úgy gondolták, Kolumbia és Argentína kiváló megoldás. 

Az idő nem őket igazolta, mivel Kolumbiában polgárháborús helyzet áll fenn (újból). A zavargások április végén kezdődtek az országban egy adóreform miatt, amit időközben ugyan visszavontak, de a nép egyáltalán nem elégedett Iván Duque elnök tevékenységével. A korrupció, mely mindenapossá vált, de Duque elnök számára a járvány közepén is a kontinenstorna megrendezése volt az első. 

Az egyenlőtlenség, szegénység és az egészségügyi válság az, amellyel a dél-amerikai országok többségének szembe kell néznie, hogy a vagyonosa politikusok csak saját magukra tudnak gondolni, miközben a nép szenved. Ebből lett elege az amúgy is érzelmes kolumbiaiaknak. A Narcos c. sorozatból már megtapasztalhattuk, hogy ez az ország képes az egyik napról a másikra "robbanni", most is így történt. Most nem Pablo Escobar kellett hozzá, hanem egy miniszterelnök. 

A tüntetések elfajultak, ami minimum 50 halotthoz vezetett, illetve több száz tüntető eltűnt és közel 1000 ember megsérült. Kolumbia történelme a folyamatos háborúkról szól, immáron majd 60 éve, kisebb-nagyobb megszakításokkal. Többek között, ezért rendeztek csak egy darab kontinenstornát az országban a Copa América története során. Nem valószínű, hogy a következő években újra felmerülne a nevük, mint rendező ország, miniszterelnökük legnagyobb bánatára. 

Egészségügyi kockázat

Az argentin elnök többször is nyilatkozta, ha Kolumbia visszalép a rendezéstől, ők nem vállalják egyedül a lebonyolítást. Lehetne azt is mondani, hogy "kapóra jött" az országban egyre inkább súlyosbodó járványhelyzet. Kétségtelen tény, hogy Argentínában megállt az élet, hiába kezdték meg korán az oltást az orosz vakcinával, valahogy mégis elharapódzott a járvány, be kellett szüntetni a labdarúgó bajnokságot, különböző korlátozásokat bevezetni. Nem maradt más hátra, Argentína visszalépett a rendezéstől. 

Mindez alig pár nappal a torna kezdete előtt történt, CONMEBOL vezetői azonban nem estek kétségbe, hiszen meg kell tartani a tornát, kell a bevétel, így a legfőbb haverhoz fordultak, aki bármire kapható: Jair Bolsonaróhoz. Az esőerdők írtója és a pandémia tagadója egyből elmondta: országa készen áll a rendezésre. Rengeteg kritika érte, brazilok nagy része nem akar tornát, országban jelenleg a legrosszabb a helyzet a járvány szempontjából, de pénzről van szó, Bolsonaro pedig tudja, az a legfontosabb. 

A járvány eleje óta azt mondogatom, hogy sajnálom a haláleseteket, de élnünk kell az életünket - nyilatkozta Bolsonaro. 

A sajtóban egyre többen szólaltak fel, köztük az argentin szövetségi kapitány is, aki nem örül az új helyszínnek, hiszen felborul minden csapat menetrendje, gyakorlatilag pár napjuk maradt, hogy a vb-selejtezők után szállást találjanak, felkészüljenek. A brazil válogatottról olyan információk érkeztek, miszerint nem akarnak részt venni a tornán. Elsősorban a keret sztárjai (és európai klubjaik) azok, akiknek nem "hiányzik" ez a torna. 

Az most már egyre inkább látszik, hogy ez a verseny sem szól majd semmi másról, csak a pénzről. Brazília jelenleg a leginkább érintett a pandémiában, de az elnököt ez nem érdekli. Kaotikus minden az idei Copa América előtt, nem lehet tudni, kik vesznek rajta részt, milyen keretekkel. Sokkal jobb lenne, ha a nemzetek inkább egy ilyen jellegű versenyt rendeznének. 

A végére pedig egy fricska Bolsonaro és a szervezők számára: a válogatottak csapatkapitányai nem voltak hajlandók részt venni azon a torna előtti eseményen, ahol ott volt Bolsonaro is, mondván senki sem akart találkozni a brazil elnökkel. Casemiro annyit mondott: a játékosok majd akkor szólalnak fel a torna kapcsán, amikor annak itt lesz az ideje.

Mi legyen inkább: Copa América vagy Miss Bum Bum? Természetesen tv-s közvetítéssel!  

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Lionel Messi (Fotó: Alizada Studios / Shutterstock.com)