Két meglepetéssel kezdődött az Euroliga egyenes kieséses szakasza, de talán nem is akkora meglepetésekkel, hiszen számítottunk rá, hogy a Maccabi és a Partizan jók lehetnek idegenben. A pályaelőnyt elvették a Real Madrid - Monaco kettőstől, ez pedig azt jelenti, hogy innentől a szerb és az izraeli csapat kezében a továbbjutás sorsa.

Monaco - Maccabi Tel Aviv: Izrael nem kegyelmez

Az első mérkőzés kapcsán arról írtunk, hogy a Maccabi elkapta a fonalat a szezon második felében. Szinte minden komolyan riválist le tudnak győzni hazai pályán, ott verhetetlen a gárda, egyedül az idegenbeli meccseikkel akad gond, de ott jelentős. A Monaco esetében kitértünk arra, hogy a szezon végére kicsit leengedtek, akkor arra gondoltuk, ez akár tudatos is lehet, de látva a negyeddöntő első mérkőzését, rá kellett jönnünk, hogy formahanyatlásról van szó. A hercegségben kiváló volt a hangulat, amelyre rátett egy lapáttal, hogy a Monaco jól kezdett, Mike James elemében volt, gyors leindításokból szereztek előnyt.

Elszakadni azonban nem tudtak, mert a Maccabi nehéz dobásokkal tartotta a lépést, két olyan triplájuk volt az első öt percben, ami emberről ment be. A Monaco azonban egy pillanatra sem állt le, elsősorban Mike James volt elemében, alig pihent az első 10 perc során, szinte minden támadás rajta keresztül ment, szórta a pontokat, kiváló betörései voltak. A kulcs azonban nem ez volt, hanem a dudaszó pillanatában eldobott újabb nehéz hármas, amivel az első negyedet a Maccabi nyerte. Ez kicsit megtörte a hazaiak lendületét, Brown és Baldwin a második negyedben elkapták a fonalat, szórták a pontokat.

Ezek után a mérkőzésen egyre több volt az agresszió, felesleges ütések és faultok történtek, feszült volt a légkör. A pálya felborult, jót tett, hogy jött a félidő. A harmadik negyedre úgy jött ki a Maccabi, hogy pillanatok alatt elrendezték a győzelem kérdését, gyors leindításokból szereztek pontokat, Monaco nem találta az ütemet. Erre a 10 percre már érezhető volt, hogy a hercegségbeli klub elkészült az erejével. Egyre több volt az üresen álló ember a Maccabinál, rendre elcsúszott a Monaco védekezése, Mike James elfáradt. A negyedik negyedre már a látványra is adott a Maccabi, jöttek az alley-oop-ok, utolsó 5 percre pedig csak annyi maradt a kérdés, hogy mennyivel nyernek a vendégek?

Elfáradt a Monaco?

Annyira Mike James jó formájára építette az egész szezont a Monaco, hogy az irányítónak alig maradt ideje pihenni. Ez meglátszott tavasszal, körülötte a csapat teljesen elfogyott, de már rendre elfárad ő is a második játékrészekre. Ez a Maccabi ellen sem fért bele, ahol annyira mély a rivális kerete, hogy simán tudta tartani a lépést a második sor is a Monacóval. Erősen kérdéses, hogy a hazaiak képesek-e feltámadni 48 óra leforgása alatt, szerintünk nem. Könnyedén lehet ebből söprés (3-0), esetleg egy 3-1-es siker. A Maccabi lényegesen jobban játszik, végig képesek tartani a magas intenzitást.

Real Madrid - Partizan: Fejben erősebb a szerb gárda

Az odavágó kapcsán méltattuk a Partizan csapatát, de a játékosok és Obradovic mester mellett a szurkolókra is kitértünk, akik maximálisan támogatják a csapatot. Ez a mentális fölény érezhető volt a párharc első madridi meccsén is, amikor hiába dobott nagyobb volumenben a Real Madrid, hatékonyságban messze elmaradtak a szerbektől. A spanyolok 31%-kal tripláztak, büntetőkből pedig 72%-ot hoztak, ami ilyen szinten kevés, főleg akkor, ha az ellenfél 50%-kal dobja a hármasokat, míg a büntetőket 88%-kal. Kritikus helyzetekben sem estek kétségbe, ezért tudtak nyerni idegenben.

A negyedik negyed közepére szoros állásnál a Real Madrid elveszítette a fonalat. A Partizan komfortzónán kívülre helyezte őket, egyszerűen nem tudtak mit kezdeni egy ilyen gárdával a spanyolok, ez pedig frusztrálta őket. Ennek az egyik jó példája két perccel a meccs vége előtt jött egy Partizan tripla, amibe érthetetlen módon belefaultolt a madridi játékos. A 80-77-es előnyből lett így egypontos hátrány, mert a hármas is bement, meg a büntető is. Ennek ellenére a Real Madrid kezében volt a végén a siker, hiszen Deck csinált egy 2+1-et még 20 másodperccel a meccs vége előtt, vezetett a spanyol csapat.

Mit tesz ilyenkor egy csapat? Megpróbálnak végig vezetni egy támadást, kijátszani lehetőleg egy tiszta duplára, hiszen azzal is simán nyernek, nem kell a tripla. A Partizan? Kevin Punter csinált egy one-man-show-t, folyamatosan egy az egyben volt, majd bevágta 0.4 másodperccel a vége előtt a triplát emberről. Ennek a Partizannak olyan mentális előnye van, amivel, ha valami komoly törés nem lesz, akkor nem tud majd mit kezdeni a Real Madrid.