F1 Dutch Grand Prix

F1 Verseny Előzetes: Holland Nagydíj

Karola 2022 aug 31. 11:47 Szólj hozzá!

Motorsport Max Verstappen Lewis Hamilton Carlos Sainz Charles Leclerc

A belgiumi izgalmas befejezés után ismét visszatérünk Hollandiába, a Circuit Zandvoortra, a Forma-1-es világbajnokság 15. fordulója alkalmából. Vajon Max Verstappen megismételheti a Holland Nagydíjas győzelmét? Talán Daniel Ricciardót is a dobogón látjuk majd? Vagy akár Lewis Hamilton végre győzelmet arat 2022-ben?

Max Verstappen legutóbbi dominanciája (hiszen gigantikus, 18 másodperces előnnyel nyerte meg a Belga Nagydíjat) azt jelenti, hogy már hatalmas, 93 pontos előnnyel vezeti a pilóták bajnokságát, nyolc futammal a szezon vége előtt. Ez volt a legjobb verseny, amit valaha láthattunk tőle és méltó is volt a hamarosan kétszeres világbajnokhoz.

A hármas sorozat kellős közepén találjuk magunkat, Belgiummal már végeztünk és jövő hétvégén Olaszország következik, de ezen a hétvégén belépünk az oroszlán barlangjába, Verstappen hazai pályájára, Zandvoortba. A narancssárga sereg nagy erőkkel lesz jelen és remélik, hogy Max ismét lenyűgöző teljesítményt nyújt, ezzel növelve előnyét a tabella élén.

Gondolatok a Holland Nagydíj előtt

Zandvoort 36 év szünet után tavaly tért vissza a Forma-1-es naptárba, és rögtön rengeteg izgalmat hozott magával. Több tízezer rajongó zsúfolódott össze a tengerparti pályán, hogy végignézze, ahogy a hazai hős győzelmet arat. A lelátók valósággal dübörögtek és narancssárga jelzőfények töltötték meg az eget, amikor Max Verstappen karcsú előnyre tett szert a bajnoki futamban. Idén sem lesz ez másképp, ahogy Max a második világbajnoki címe felé tart.

A pálya elemzése

Miután múlt hétvégén az év leghosszabb pályáján voltunk (Spa - 7,004 km/44 kör), most az egyik legrövidebb következik. Zandvoort mindössze 4,259 km hosszú, így a versenyzőknek 72 kört kell megtenniük a pályán, amely körülbelül 40 percre van Amszterdam központjától. Ez lesz a 32. Holland Nagydíj, amelyet a pályán rendeznek.

A 13-14. kanyarok között egy emelkedővel ellátott szakaszon a pálya gyors és lendületes. Spa-val ellentétben nem annyira teljesítményérzékeny, ami azt jelenti, hogy szorosabb küzdelemre számíthatunk a legjobb csapatok között.

Ez egy hullámzó pálya, amely a homokdűnékkel összhangban emelkedik és süllyed, és egy kicsit olyan érzést kelt, mint egy hullámvasút. A három legkeményebb gumikeverék lesz itt használatos, mivel a gumikat megviseli ezt a gyönyörű, klasszikus pálya.

A legzseniálisabb teljesítmények

Jim Clark tartja a pályán aratott legtöbb győzelem rekordját négy győzelemmel. A jelenlegi F1-es pilóták közül csak egy nyert itt pole-ból indulva - természetesen ez Max Verstappen, de vajon változhat ez a hétvégén? Egyébként a legtöbb győzelemmel rendelkező csapat itt a Ferrari, nyolc győzelemmel 1952 óta.

Ki indul a pole-ból?

Max Verstappen egyike annak a 21 különböző pilótának, aki pole pozíciót szerzett a pályán. A pole általában szoros küzdelmet jelent iss, az átlagos pole-előny mindössze 0,4 másodperc. Azok közül, akik megszerezték a pole-t, 13-an győztek is (42%). Ugyanakkor 23 versenyt nyertek az első sorból, ez az összes futam 74%-a.

A legtávolabbi hely, ahonnan valaki valaha is nyert itt valaki, az a 10. rajtkocka és ez kétszer történt meg, Rene Arnoux-val 1983-ban és két évvel később Niki Laudával. Ismét nehéz Max Verstappen ellen fogadni a pole-ra és a győzelemre. Igazán remek formában van jelenleg és a jelek szerint a Red Bull autója újabb nagy frissítésen esik át, egy könnyebb (gyorsabb) futóművel.

Hazai szurkolói előtt, felpörögve, zsinórban 4. győzelmére hajt majd, ez eddig még soha nem sikerült neki F1-es pályafutása során! A Ferrarinak versenyképesebbnek kellene lennie Zandvoortban, de a csapat még mindig követ el hibákat, amelyek túl gyakran ajándékozzák meg Verstappent a szükségesnél könnyebb győzelemmel.

A Mercedes is képbe kerülhet ezen a hétvégén, de aki vasárnap az első sorba kerül, annak nagyon jó esélye van a dobogóra, így a szombati kvalifikáción nagy lesz a nyomás, hiszen Max jelenleg négy pole pozíciót szerzett a szezonban, míg Leclerc már hetet.

Russell, Sainz és Perez is rendelkezik pole pozícióval, de Lewis Hamilton az egyetlen pilóta az top hatban, akinek nincs pole-ja az idei szezonban. A sportág történetének legtöbb pole-t szerzett versenyzője számára ez furcsa lehet!

Eshet az eső a 2022-es Holland Nagydíjon?

A verseny történetében mindössze öt vizes verseny volt itt, ez kevésnek számít egy hollandiai tengerparti pálya esetében. A cikk írásakor azonban esőre van kilátás a versenyhétvégére és ez igazán feldobhatja a versenyt, mivel a pálya elég trükkös, ha a tengeri köd beköszönt.

Mikor dőlhet el a pilóták bajnoksága?

Mivel Max Verstappen ennyire egyértelműen vezeti a bajnoki címért folytatott harcot, a kérdés már csak az, hogy mikor történik ez meg, nem pedig az, hogy talán megszerezheti második bajnoki címét. Jelenleg még 216 pont van hátra, a brazíliai sprintverseny pedig extra fogást ad az év utolsó előtti futamán. Verstappen 93 ponttal vezet Sergio Perez előtt, így matematikailag nem tudja megszerezni a biztos bajnoki címet a hétvégi hazai futamon. Van még egy kis út amit meg kell tennie, amíg ezt elérheti!

Tehát hol dőlhet el a bajnoki cím sorsa? Nehéz kiszámítani, mivel Charles Leclerc, Sergio Perez és Max Verstappen számára rengeteg pontszerzési lehetőség van, de a legvalószínűbb, hogy az ázsiai körökben történik ez meg.

Szingapúr egy kicsit korainak tűnik, de Japán lehet a hely, ahol eldől Max második világbajnoki címe.

Japán gyakran adott otthont bajnoki döntőknek. Legutóbb Sebastian Vettel 2011-ben, Suzukában szerezte meg második bajnoki címét. Emlékezhetünk még Prost és Senna híres csatájára is a pályán. 1989-ben és 1990-ben (a tavalyihoz hasonlóan) kissé bizonytalanabbul alakult a bajnoki cím sorsa, de hacsak nem történik valami elképzelhetetlen, az idei szezonban Max már jóval a szezon utolsó futama előtt bajnok lesz.

Egy utolsó gondolat a Holland Nagydíjról

Lewis Hamilton az első győzelmét szeretné megszerezni a szezonban, ha ez nem sikerülne neki a szezon vége előtt, akkor véget érne az F1-ben 16 egymást követő szezonban elért rekordja, miszerint minden évben szerzett legalább egy győzelmet.

Lewis már sokszor elmondta, hogy nem az az ember, akit érdekelnek a statisztikái, de sok F1-rajongó figyeli majd, hogy a Mercedes a szezon utolsó nyolc futamának egyikén megtalálja-e a formáját és megadja-e Lewisnak azt a fontos győzelmet. Nem kizárt, hogy bezsebeli a várt győzelmet, különösen, ha vizes futam lesz, de az esélyei minden egyes futammal csökkennek.

Duplázd meg nyereményed akár 100$ értékig

Stake regisztráció Részvételi feltételek

Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

• A Stake.com-on a legrangosabb európai focira fogadva megkétszerezheted nyereményed.

Stake útmutató
Stake regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org

Beszélgetés: F1 - Pit Stop

SPF Infó hozzászólt
2024 ápr 20. 07:54
Kínai Nagydíj 2024 (vasárnap, április 21, 16:00CET) - Megnövelt oddsok az Unibeten

A Ferrari pilótái az első 3 helyen végeznek 9.00

Fogadj te is megnövelt nyereményszorzón
SPF Előzetes hozzászólt
2024 ápr 18. 12:01
F1 verseny előzetes: 2024-es Kínai Nagydíj

A figyelem most Kínára és a Sanghai Nemzetközi Körpályára irányul, ahol 2019 óta először rendeznek Kínai Nagydíjat.