Mexikói Nagydíj F1

F1 Verseny Előzetes: Mexikói Nagydíj

Karola 2022 okt 27. 14:55 Szólj hozzá!

Forma1 Max Verstappen Charles Leclerc Sergio Perez

Ott tartunk, hogy már mindkét bajnoki cím eldőlt, hiszen Austinban a Red Bull Max Verstappen versenyzői címéhez a konstruktőri címet is hozzáadta. Az Amerikai Nagydíj azonban megmutatta, hogy még rengeteg nagyszerű verseny van hátra ebben a szezonban, annak ellenére, hogy a címvédések már eldöltek! Ezen a héten az F1 Mexikóvárosba utazik a szezon következő fordulójára. Vajon megismétlődik a tavalyi dobogó, vagy a Ferrari is csatlakozhat idén a bulihoz?

Mexikó a Forma-1-es versenynaptár legmagasabban fekvő versenye, több mint 2200 méterrel a tengerszint felett. A vékony levegő hatással van a motorokra és az aerodinamikára is, különösen az alacsonyabb sebességeknél kevesebb leszorítóerőt generál. Az idei autók esetében különlegesen érdekes lesz megfigyelni a leszorítóerőre gyakorolt hatást a tavalyi évhez képest.

A Hermanos Rodriguez pálya nem kínál túl sok tapadást, és a gumik energiaigénye meglehetősen alacsony, mivel az autók nem termelnek túl sok leszorítóerőt a vékony levegőben a nagy magasságban, különösen a lassú kanyarokban.

A helyszín jellegéből adódóan a pálya általában poros felületű, és rengeteg pályafejlődéssel jár. Ennek megértése és a gumimelegítés pontos beállítása valószínűleg a siker kulcsa lesz. A másik dolog, amit a csapatoknak figyelembe kell venniük, hogy Mexikóban napközben elég nagy a hőmérsékletváltozás, akár néhány óra alatt is. Ez hatással lesz a termikus lebomlásra, ez egy fontos paraméter, amelyet a csapatoknak figyelemmel kell kísérniük.

Még mindig Verstappen uralja a versenyt

Ez lesz a 23. Mexikói Nagydíj (jelenleg Mexikóvárosi Nagydíj néven fut), és Max Verstappen rendelkezik a legtöbb győzelemmel az Autodromo Hermanos Rodriguez pályán, hiszen 2017-ben, 2018-ban és tavaly is nyert. A jelenlegi megállíthatatlan formája alapján bátor ember lenne, aki arra fogadna, hogy idén nem ő szerzi meg itt a győzelmet.

Érdekesség, hogy Verstappen még soha nem indult pole pozícióból a mexikói futamon. De számít ez valójában? Nos, a modern korszakban hat futam volt, az F1 2015-ben tért vissza Mexikóvárosba, amikor Nico Rosberg a pole-ból nyert. A következő évben Lewis Hamiltonon volt a sor, hogy a pole-ból nyerjen, de 2017 óta ez már senkinek nem sikerült: Sebastian Vettel (2017), Daniel Ricciardo (2018) és Valtteri Bottas (2021) is pole-ból indult, de Verstappen megelőzte őket. 2019-ben pedig Charles Leclercen lett volna a sor a pole alapján, hogy aztán Hamilton elkapkodja előke a győzelmet.

Tehát az arány viszonylag alacsony: az eddigi 22 versenyen mindössze kilenc győzelem született pole-ból, és mindössze 13 győztes indult az első sorból. Ez szöges ellentétben áll az Amerikai Nagydíjjal, ahol még soha nem nyertek máshonnan, mint az első sorból! A leghátulról induló versenyző, aki győzni tudott, még 1990-ben tette ezt, amikor Alain Prost a 13. rajtkockából nyert!

Charles Leclerc lesz az, aki minden bizonnyal a legtöbb pole-t szerzi meg a szezonban. Jelenleg kilenc pole-ja van Verstappen ötjével szemben, és már csak három futam van hátra. Elképzelhető, hogy Leclerc ezen a hétvégén is megszerezheti a pole-t, a Ferrari szombati tempója továbbra is lenyűgöző. A versenynappal van a gond, amikor a Ferrari egyszerűen képtelen felvenni a versenyt a hatalmas Red Bull-lal. Ez nagyrészt a gumikon múlik - a Ferrari elképesztő tempóban teszi tönkre a gumikat és végül veszélyezteti azt, amire Leclerc és csapattársa, Carlos Sainz képes a versenyen. Ismét várható, hogy vasárnap kiszolgáltatottak lesznek és Verstappen fogja megszerezni a győzelmet, még akkor is, ha nem a pole-ból indul.

Verstappen újabb rekordokat dönthet Mexikóban?

Verstappen és a második helyen álló Leclerc közötti különbség már 124 pont, a harmadik helyen álló Sergio Perezhez pedig 126 ponttal van lemaradva. Verstappen továbbra is közel áll megdönteni azt a Forma-1-es rekordot, amely szerint 155 pont választja el a győztest a második helyezett pilótától. Három futammal a szezon vége előtt és a formája alapján valószínű, hogy a szezon végére tovább növeli előnyét és megdönti ezt a rekordot.

A múlt hétvégi Amerikai Nagydíjon Verstappen lett a harmadik ember, aki 13 futamot nyert egy szezonban, újabb szenzációs győzelmet aratva, amit még egy zűrös boxutca sem tudott megakadályozni. Ezzel a győzelemmel Sebastian Vettellel és Michael Schumacherrel került egy szintre az egy szezonban aratott legtöbb győzelem tekintetében. Még egy, és átveszi az eddigi rekordot.

Perez kihasználhatja a hazai pálya előnyét?

A Red Bullnak hagyományosan jól megy Mexikóban, így nehéz elképzelni, hogy Verstappen ezen a hétvégén új rekordot állít fel. De képzeljük csak el, ha a másik Red Bull hozza el a győzelmet. Egy Perez-győzelem (ő guadalajarai) megvadítaná a tömeget a Hermanos Rodriguez pályán.

Megtörténhet ez Perez számára hazai pályán? Nos, vitatható, hogy a hazai pálya előnye létezik-e a Forma-1-ben, egyes versenyzők szerint a hazai pályán, hazai szurkolók előtt való versenyzés valóban lendületet ad nekik, mások viszont nem hisznek ebben. Perez azonban jó formában van ezen a helyszínen. Itt 2015-ben (nyolcadik), 2016-ban (10.), 2017-ben (hetedik) és 2019-ben (hetedik) is pontszerző helyen végzett, tavaly pedig Verstappen és Hamilton mellett a dobogón végzett (harmadik). Az idei szezonban nyújtott teljesítménye alapján egy újabb dobogós helyezés jöhet.

És mi a helyzet a másik tavalyi dobogós helyezettel? Hamilton már nyert itt korábban is, és a múlt hétvégi teljesítménye után nagyon feldobja majd a hangulatot. Ha ezen a hétvégén minden úgy alakul, ahogyan ő szeretné, akkor ismét felcsúszhat a dobogóra.

Lehet, hogy Alonso-ban van az érték?

Fernando Alonso joggal érzi magát nagyon sértettnek az Amerikai Nagydíj után, ahol Lance Stroll óvatlan manővere miatt a spanyol az egyenesben Stroll autójának hátuljának csapódott. Alonso autója a hátsó kerekein repült a levegőben, és a falnak csapódott. Szerencsére mindkét pilóta megúszta komolyabb sérülések nélkül.

Strollnak ki kellett állnia a versenyből, míg Alonso Alpine-nak (minden bizonnyal az egyik legstabilabb autó a rajtrácson) sérülése miatt a boxba kényszerült, majd csodával határos módon az utolsó helyről a hetedik helyre küzdötte fel magát. A Haas azonban fellebbezett a döntés ellen, miszerint nem mutatták meg Alonsónak a fekete-narancs zászlót, ami azt jelentette volna, hogy Alonsónak be kellett volna mennie a boxba, hogy megjavítsa az autóján csapkodó szárny tükröt.

Így a futam után Alonso 30 másodperces büntetést kapott, ami miatt kiesett a pontversenyből. Érthető, hogy a Haas fellebbezett. Ebben a szezonban már többször is megmutatták nekik a narancssárga zászlót és minden alkalommal be kellett hívniuk Kevin Magnusson pilótát, értékes pontokat veszítve ezzel, de az egész ügy csak egy újabb szégyenfolt a FIA számára egy olyan időszakban, amikor sokan megkérdőjelezik a őket.

Várhatóan Alonso harcba száll ezen a hétvégén, az F1-ben egy sértett ember egy küldetésen lévő személynek számít és ezen a hétvégén akár az első ötben is végezhet.

Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

• Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet útmutató
Unibet regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org

Beszélgetés: F1 - Pit Stop

SPF Előzetes hozzászólt
2024 máj 1. 10:52
F1 verseny előzetes: 2024-es Miami Nagydíj

Miután az Ausztrál Nagydíjon kiállni kényszerült, Max Verstappen Japánban és Kínában egymás után nyerte meg a futamokat. Az akció május 5-én, vasárnap az Egyesült Államokba költözik, a Miami Nagydíj harmadik futamával. Olvasd tovább

SPF Infó hozzászólt
2024 ápr 20. 07:54
Kínai Nagydíj 2024 (vasárnap, április 21, 16:00CET) - Megnövelt oddsok az Unibeten

A Ferrari pilótái az első 3 helyen végeznek 9.00

Fogadj te is megnövelt nyereményszorzón
2024 ápr 18. 12:01
F1 verseny előzetes: 2024-es Kínai Nagydíj

A figyelem most Kínára és a Sanghai Nemzetközi Körpályára irányul, ahol 2019 óta először rendeznek Kínai Nagydíjat.