Szeptember elsejével az iskolai oktatás mellett a kosárlabda Európa-bajnokság is kezdetét veszi. A magyar válogatott a legnehezebb csoportban kapott helyet, ahonnét egyik válogatott sem veheti biztosra a továbbjutást. Mely nemzeteknek lehet esélye a végső sikerre? Ki bukhat nagyot?

B csoport: Milyen esélyeink vannak?

Rendhagyó módon nem az A csoporttal kezdjük a bemutatást, hanem a magyarok fémjelezte B-vel, amely a legerősebb az Eb-n. Franciaország, Szlovénia, Litvánia és Németország mellett, még Bosznia-Hercegovina is helyet kapott. Ez azt jelenti, hogy a világ öt legjobb játékosából kettővel szembe kell néznie a magyar válogatottnak (Luka Doncic és Nikola Jokic). Mellettük olyan NBA-játékosok, mint Jusuf Nurkic, Evan Fournier, Rudy Gobert, Dennis Schröder, Jonas Valančiūnas, Domantas Sabonis és Goran Dragic is ott lesz a leendő ellenfelek között. A magyar válogatott a tisztes helytállásra készülhet, esetleg egy vagy kettő bravúros győzelemre, ami már óriási eredmény lenne. 

A csoport legerősebb válogatottja a szlovén, ahol Luka Doncic köré egy tökéletes csapatot építettek. Tavaly nem kellett sok egy olimpiai döntőhöz sem, ez mutatja, mekkora potenciál van ebben a keretben. Ők a címvédők, ha lehet azt mondani, keretük még erősebb is, mint öt évvel ezelőtt. Luka Doncic akkor csak egy óriási tehetség volt, most már világsztár, aki bármely országot favorittá tehetne. Kiváló segítői vannak: Prepelic, Blazic, Cancar, Dragic és Tobey. Jól kiegészítik a szlovén klasszist, igazi dobógépek, akik megfelelő kiszolgálás esetén még Doncicról is le tudják venni a terhet. 

Mike Tobey (Fotó: Karolis Kavolelis / Shutterstock.com)

A franciák az olimpiai ezüstérmesek, Vincent Collet sok csatát megélt edző, óriási rutinnal. Nem ez minden idők legerősebb gall kerete, de kellően rutinosak és dinamikusak, masszív Real Madrid gerincre épülhet a csapat, kiegészülve olyan NBA-klasszisokkal, mint Gobert és Fournier. Az alap elvárás a csoport első két helye, de kik érhetnek oda a másik két továbbjutó helyre? A litvánok, akik két kiváló magasemberükre építhetnek, illetve olyan tehetségekre, mint Rokas Jokubaitis. Ne tévesszen meg senkit a korábbi eredménysoruk, edzőváltás óta egy teljesen más litván csapatot láthatunk. 

Az utolsó továbbjutó helyért harcolhatunk a németekkel és a bosnyákokkal. A németek a hazai pálya segíti, de ha őszinték akarunk ennél a keretnél minden azon múlik majd, hogy ez a légkör miként hat rájuk. Fojtogató is lehet, nagy az elvárás, azt pedig tudjuk, hogy a németek legjobbja, Dennis Schröder nem viseli jól a nyomást. Ha pedig neki nem megy, akkor a német válogatott inkább kiegészítőkből áll, mintsem vezérekből. A bosnyákok ebben bízhatnak, ahol Jusuf Nurkic újból a válogatott rendelkezésére áll, jó formában örvend - oktatta pár napja a torna egyik legjobb magasemberét is -, ha minden működik náluk, akkor reális az esélyük a továbbjutásra. 

A csoport: Felzárkóztatás

Spanyolország és Törökország számára az A csoport arról szólhat, hogy megalapozzák a formát az Európa-bajnokság későbbi szakaszára. Nem szabad kiindulni a korábbi eredményekből, ugyanis sem a vb, sem az Eb-selejtezőkön nem nyújtott maximumot egyik válogatott sem. A spanyol armada megújult, akadnak még rutinos rókák, de érezhetően megkezdte Scariolo mester a csapat újjáépítését. A magasabb posztokon erősek (Garuba és a Hernangómez-testvérek révén), de nem biztos, hogy ez elég lesz a csoportelsőséghez. 

Ergin Atamant kiváló edzőnek tartom, aki az Anadoluval oktatja Európa elitjét. Nem meglepő, hogy az Anadolu Efes egyik sztárjára épül a török válogatott is. Shane Larkin lehet a fazonszabász, mellette olyan játékosok segíthetnek, mint az NBA-rutinnal rendelkező Furkan Korkmaz, Cedi Osman, illetve Sertac Sanli is fontos láncszem lehet, aki a Barcelona játékosa. Megkockáztajtuk, hogy a törökök a csoportot is megnyerhetik (2.20), de arra már nem vállalkoznánk, hogy megtippeljük a másik két továbbjutót. Annyira egyformák az esélyek, hogy tényleg a napi forma dönthet a többi nemzet között, Grúzia esetében a hazai pálya segíthet. 

C csoport: A déliek lerendezik egymás között

Horvátország, Olaszország és Görögország pályázik a csoport első helyére, de ha a Görög szörny komolyan veszi, akkor nincs miről beszélni a C csoportban. Giannis Antetokounmpo a keretben (ahogyan a két testvére is), mellé egy rutinos csapatot raktak össze, érezhetően tudatosan készültek a kontinenstornára. Abban érték sajnos nincsen, hogy megnyerik a csoportot, hiszen kiemelkednek játékerőben. Masszív ötösük van, megspékelve egy szupersztárral. Itoudis mester rutinos szakvezető, vele teljesen más képet mutat a válogatott. A csoportból való továbbjutás nem kéne, hogy gondot okozzon, görögök ugyanis egy éremért jöttek, leginkább aranyéremért. 

Olaszország a csoport házigazdája, de ez a csapat nagyon karcsú. Előnyük a hazai pálya mellett az, hogy a keret jelentős részben az Olimpia Milanóra épül (50%), játékosok jól ismerik egymást, de a Melli - Datome duón kívül nincs igazán sztár kaliberű játékosuk (ők sem azok a szupersztár kategória). Ha ebből indulunk ki, akkor még bajban is lehetnének, de tényleg csak az a kérdés, hogy másodikok vagy harmadikok lesznek a csoportban. Észtország és Nagy-Britannia nem képvisel jelentős erőt, de Ukrajna sem az a kategória jelenleg, aki beleszólhatna a nagyok dolgába. 

Akire figyelniük kell, azok a horvátok. A keretből 4-6 játékos nem stabil kezdő szint, de egy ilyen tornán még a cserestátusz is kérdéses. Fiatalok, tapasztalatlanok. Akik már rutinosak, azokból viszont nehéz csapatot építeni. Dario Saric az elmúlt években sérülés miatt alig volt bevethető, két hónapja kezdte meg a teljesértékű munkát. Mario Hezonja nagy tehetség volt, de az NBA-ből hamar kikopott. Bojan Bogdanovic a Jazznél hiába erőlködött, bukás lett a Utah-projekt. Zubac szintén inkább csak minőségi kiegészítő, mintsem vezér. Krunoslav Simon pedig 35 éves. A csapat jó nevekből áll, de önmagában a neveket pályára küldeni kevés, utóbbi években meg épp ez volt a baja a válogatottnak. 

D csoport: Szerbia komolyan veszi

Hosszú idő után egy olyan torna, ahol Szerbia végre tényleg a tudásához mérten teljesít? Ennél erősebb szerb válogatottat nem valószínű, hogy össze lehet állítani (esetleg még Bogdan Bogdanovic lehetett volna komolyabb erősítés). Az egyik legjobb szerb edző, Svetislav Pesic irányítja őket. Nikola Jokic személyében a torna egyik legjobb játékosára építhetnek, aki mind támadó, mind védőoldalon meccseket képes eldönteni. Jokic mellett olyan segítők vannak, mint Micic, Guduric, Lucic és Kalinic, ez egy nagyon masszív kezdő, magas szerkezettel, nehéz lesz ellenük játszani. 

A szerbek első helye evidens, itt minden más eredmény csalódás lenne. A csehek és a finnek küzdhetnek a második helyért, cseheknek az segített, hogy Prágában rendezik a csoportmeccseket, de a finneket mi erősebbnek érezzük. Koponen és Markkanen egymaga képes fontos találkozókat eldönteni. Ebben talán lehet is érték, hogy a finnek végeznek a második helyen a csehek kárára (2.75). A negyedik továbbjutó csapat valószínűleg Izrael lesz, de a szerbeknek ez a csoport tényleg csak bemelegítés lesz a torna későbbi szakaszára. 

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés