Az Amerikai Egyesült Államokban a félidős választás mindig helyére billenti az aktuális hatalmat, nem hagyja, hogy az elnök elbízza magát. Azonban a világunkban politikai szempontból egy olyan szakadás történt, ami most már többről is szól, mint egy szimpla ellentét a republikánusok és a demokraták között. Hogyan hathat ez a választásra?

Óriási a tét

November 8-án elérkezik az Egyesült Államok legfontosabb félidei választása - legalábbis mindenhol így harangozzák be -, döntenek az alsóház összetételéről, illetve a szenátuséról is. Előbbi esetében szinte borítékolható, hogy eltűnik a hatalmon lévő demokraták szűkös előnye, míg a szenátusban kissé más a helyzet, hiszen jelenleg kiegyenlített az "erőviszony". Azonban a 100 szenátusi helyből, jelenleg csak 35-ről döntenek, de ami a demokraták malmára hajtja a vizet, hogy nekik csak 14 helyet kell "megvédeniük", míg a republikánusoknak 21 helyen kéne megtartani a mandátumot. 

A republikánusok és a demokraták között nagyon rég nem volt ennyire éles az ellentét. A republikánusoknál Donald Trump olyan szélsőséges politikát valósított meg, amivel még sokan a konzervatívabb republikánus hívők közül sem értenek egyet. A Trump - Biden ellentét eszkalálta a közéletet, a gyűlölet szinte minden szegmensben megjelenik, a republikánus hívők azt gondolják, hogy a 2020-as választást elcsalták, míg a demokraták boldogok, hogy nem Trump nyert, így nem sodródtak egy polgárháborúba. 

Mindkét oldal a szélsőségek felé orientálódott, nem kímélték egymást a sajtóban, miközben a kampányt olyan témák szőtték át, mint az abortusz, ukrajnai háború, fegyverviselés és a migráció. Az egész társadalom megosztott, míg a republikánusok eltörölnék az abortuszt, a migrációt megszüntetnénk (lezárva a határokat), nem avatkoznának be az orosz-ukrán háborúba (Trumpról köztudott, hogy jóban van Putyinnal), illetve a fegyverviselést is megtartanák, addig a demokraták mindenben az ellenoldalt képviselik: az abortuszhoz való jogot kötelezőnek tartják, ahogyan Ukrajna támogatását is, a fegyverviselést megszüntetnék, míg a migrációt segítenék. 

Ahogyan említettük, valószínűleg a demokraták is beletörődtek, hogy a képviselőházban elveszítik a többséget, az lenne óriási meglepetés, ha ez nem így történne. Bill Clinton vagy Barack Obama is elbukta a többségét, de utána még hat évig hatalmon maradhatott. A szenátus más kérdés, ha ugyanis ott veszít Biden, annak a számára beláthatatlan következménye lehet. Jelenleg ugyanis 14 helyet kell megvédenie, ha ez nem jön össze, akkor valószínűleg a párton belül a következő két év során megújulás kezdődik. Az sem mellékes, hogy a fenti kérdések miatt, a republikánus párton belül is szakadások történtek. 

Bizonytalan helyzet

A régivonalas republikánus hívők ugyanis nem nézik jó szemmel a Trump-féle agymenést, amiről úgy tartják, szégyent hoz rájuk. Sokan ugyanis manapság már azt mondják, ha a Trumpra és körei szavazol, akkor buta vagy, lenéznek. Ez az, amit a republikánusok mindenáron elkerülnének, hogy ostobának tartsák őket. Fogadás szempontjából ez a bizonytalanság számunkra sem jó, de amikor a kínálatot nézzük, érdemes figyelni. Jelenleg kétféle opcióból választhatunk az állami szavazásoknál:

  • kormányzói választás
  • szenátusi választás

Előbbi esetében szinte le vannak osztva a lapok, gyakorlatilag minden államban 1.02-1.12 közötti szorzót kapunk a favoritra, óriási változásra nem érdemes várni, egyedül Kansas lehet bizonytalan pont abból a listából. Itt érdemes lehet a 2.00-ra taksált demokraták szorzóban elgondolkodni, mert pár exit poll őket méri előrébb, igaz, hogy itt tényleg napi szinten történhetnek változások, de ebben talán lehet érték. Térjünk át a szenátusra, ami viszont igazán számít. 

Az elmúlt két hétből több predikciót is vizsgáltunk, amelynek az eredménye a következő az elérhető kínálat alapján (ez utóbbi fontos, ugyanis nem lehet minden államra fogadni):

  • Alabama: Republikánus (1.004)
  • Arizona: Demokrata (1.83)
  • Arkansas: Republikánus (1.002)
  • Colorado: Demokrata (1.083)
  • Connecticut: Demokrata (1.004)
  • Észak-Karolina: Republikánus (1.083)
  • Floria: Republikánus (1.05)
  • Georgia: szoros, inkább demokrata (2.20)
  • Iowa: Republikánus (1.03)
  • Missouri: Republikánus (1.03)
  • Nevada: szoros, inkább demokrata (3.00)
  • New Hampshire: Demokrata (1.14)
  • Ohio: Republikánus (1.04)
  • Pennsylvania: szoros, inkább demokrata (2.50)
  • Washington: Demokrata (1.10)
  • Wisconsin: Republikánus (1.083)

A különböző elemzések Arizonát és Nevadát jelölték meg, mint a két legfontosabb állam a szenátus helyeinek szempontjából. A térségben élő republikánusok sokkal inkább elkötelezettebb szavazók, mint a demokraták, viszont mindkét állam megszenvedte az inflációt. Így hiába jelölték meg 10%-kal többen a republikánusok, hogy biztosan mennek szavazni, abban már nincsen egyetértés köztük, hogy biztosan megfelelő jelölt-e a térség republikánus képviselője? Donald Trump kormányzásával nem voltak elégedettek, ahogyan az embereivel sem. Ezért is lehet érték az 1.83-as és a 3.00-as szorzókban, amiket a demokratáknak kínálnak. 

  • Amerikai elnökválasztás tipp

    Arizona (szenátus): Demokrata győzelem

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés