Az izraeli-palesztin konfliktus sportoldalát vizsgáltuk, mert a közösségi médiában egyre több sportoló szólalt fel a palesztin Hamász terrortámadása után újból berobbanó viszály miatt. Voltak olyan labdarúgók vagy küzdősportolók, akik nem rejtették véka alá véleményüket. 

Nurmagomedov és a szelektív politizálás

Először azt kell meghatározni, hogy pontosan miért szólalnak fel sportolók? Azért, hogy Palesztinát védjék, esetleg azért, hogy a Hamász terrortámadását legitimizálják? Vannak, akik belelátják az utóbbit is, de itt térjünk ki rögtön az első felszólalóra, Khabib Nurmagomedovra. Őt elsősorban Vlagyimir Putyin embereként aposztrofálják, mondván több évvel ezelőtt találkoztak, de mióta kitört az orosz-ukrán háború, Nurmagomedov csak egyszer szólalt fel, akkor is a dagesztáni mozgósítás kapcsán (korábban pedig ukrán zászlóval sétált egy mérkőzés után). Akkor ellenezte a mozgósítást, nem látta értelmét az egész harci készültségnek (és háborúnak?), de ezt későbbiekben már nem firtatták.

Khabib Nurmagomedov mellett a szintén UFC-sztár, Magomed Mustafaev is felszólalt az orosz-ukrán háború kapcsán. Az izraeli-palesztin konfliktusban Nurmagomedov szintén véleményt nyilvánított, amit viszont a kommentszekcióban sokan felróttak neki, mondván az elmúlt 10 év háborúi (elsősorban a krími és az utána kiterjedő orosz-ukrán) során sokszor csöndben volt, de most azonnal kiállt a palesztinok mellett, amit a követői jelentős része nehezményezett. 

Akiktől elvárják, hogy kiálljanak Palesztina mellett

Vannak olyan sportolók, akiknek szinte kötelességük valamilyen módon felszólalni az ügyben, egyik ilyen a Liverpool sztárja, Mo Salah. Az egyiptomi támadó egy képet osztott meg a közösségi médiában, majd egy videóban beszélt arról, miként érinti a bombázás a palesztin családokat. Mindezt azok után tette, hogy már petíciót akartak ellene indítani, mert sokáig csöndben volt és nem állt egyértelműen Palesztina oldalára. Egykori csapattársa, Sadio Mané egy képpel demonstrálta álláspontját, nála minden bizonnyal a szaúdi csapata is elvárja, hogy kiálljon az arab fél mellett.

A korábbi Manchester City játékos, Riyad Mahrez szintén aktív volt, elsősorban az X (korábban Twitter) oldalán, ott szólított fel békére - Instagram felületét meghagyja a szaúdi üzleti vonalnak -, ahogyan Karim Benzema is felszólalt. Az esetében tudjuk, hogy eléggé aktív, ha társadalmat megosztó kérdésekben kell megnyilvánulni, olyan sportolóról beszélünk, aki az első nagyobb pénzes ajánlatra elhagyta szeretett csapatát és aki zsarolás miatt majdnem börtönbe került. 

„Imáink a gázai lakosságért, akik ismét áldozatai ezeknek a tisztességtelen bombázásoknak, amelyek még a nőket és a gyerekeket sem kímélik.”

A francia aranylabdás nyilatkozata nem is feltétlenül a palesztin emberekre fókuszál, hanem Gáza lakosságra - ahol még laknak vegyes családok is -, illetve az őket ért támadásokra. Érthető, hiszen ártatlan gyerekek és családjaik hunytak el. Az elmúlt napokban viszont a francia társadalom jelentős része fordult a csillag ellen.

Benzema vs Franciaország: A francia belügyminiszter, Gérald Darmanin azt nyilatkozta, hogy Karim Benzema jó ideje nemzetbiztonsági megfigyelés alatt áll, miután azt gyanítják, kapcsolatban van a Muszlim Testvériség nevezetű szervezettel, melyet Egyiptomban és több országban terrorista csoportosulásként tartanak számon. A francia politikusok egy része azt követelte, hogy vonják meg a francia állampolgárságot Benzemától, illetve vegyék vissza az Aranylabdát is.

A francia miniszter szavaira reagált a labdarúgó ügyvédje, aki tagadta a vádakat. Benzema és a többi sportoló esetében viszont az a helyzet pikantériája, hogy amikor a palesztin Hamász megtámadta Izraelt és ott is ártatlan gyerekek és családjaik haltak meg, akkor Benzema, Salah, Mané és a többi sportoló csöndben maradt, ezt szintén felrótták nekik.

Az talán kevésbé meglepő, hogy Törökországban, ahol országos demonstráció volt Palesztina mellett, az ország legismertebb labdarúgója, Mesüt Özil is felszólalt. Az a személy, aki Recep Tayyip Erdogan török autokrata elnök barátjának tekinthető. Benjamin Mendy is kiállt a palesztin családok elleni erőszakkal szemben, mint ahogyan Achraf Hakimi is, aki egy videót tett közé a közösségi médiás felületén. Paul Pogba szintén elítélte az izraeli bombázást.

Aki felszólalt, de inkább nem kellett volna

Az NBA egyik leginkább megosztóbb játékosa, Kyrie Irving is felszólalt, aki kiállt Palesztina mellett. Felmerül a kérdés, miért tett ilyet, hiszen neki semmilyen ambíciója nincsen az ügyben, de maradjunk annyiban, szokott különös nyilatkozatokat tenni. A helyzet apropója az volt számára, hogy korábbi barátnője, az énekes Kehlani felszólalt a palesztinok védelmében, minden bizonnyal Irving is úgy érezte, ezzel talán jó pontot érhet el nála.

Konfliktus a konfliktusban

Az Arsenal két labdarúgója, az egyiptomi Mohamed Elneny és az ukrán Oleksand Zinchenko viszont különböző oldalt választott, előbbi Palesztina, míg utóbbi Izrael mellett mutatott szolidaritást. Az, hogy ez a csapaton belül majd milyen viszályt fog okozni, a jövő zenéje, ahogyan érvényes ez a többi klubra is, erről is megírhatjátok a gondolataitokat a kommentszekcióban vagy a fórumon.

Az izraeli-palesztin háború megosztja a sportolókat és szurkolókat

Ahogyan arról az első bekezdésben írtunk, Nurmagomedov valószínűleg követőket veszített azzal, hogy kiállt Palesztina mellett, de minden bizonnyal ugyanígy érvényes ez LeBron James amerikai kosárlabdázóra is, aki pedig Izrael mellett szólalt fel és ítélte el a Hamász támadását. LeBron esete azért is különleges, mivel társadalmi kérdésekben rendkívül aktív, de véleménye eléggé csapongó, hiszen pár éve még a szaúdi elnyomó rezsimet éltette, most pedig a követői felháborodtak, mert azt gondolták, hogy a palesztinok oldalán áll ebben a kérdésben (azok után, hogy kiállt a szaúdiak mellett).

Az olyan emberek mögé (mint LeBron), nem szabad beállni. Nem harcolhatsz az egyik igazságtalanság ellen, majd teljesen figyelmen kívül hagyod a másikat.

LeBron James mellett az NBA, MLB, de több labdarúgó klub és sportoló is kiállt Izrael mellett, majd a kommentszekcióban meg kellett birkózniuk a gyűlölet-cunamival, amit a palesztinokkal szimpatizálóktól kaptak (mint ahogyan történt ez fordított esetben is). Az izraeli-palesztin konfliktus talán még az orosz-ukrán háborúnál is jobban megosztja a világ társadalmát, lehetséges, hogy az a legbölcsebb ebben a helyzetben, aki nem nyilvánít véleményt? Ti mit gondoltok?

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: Camerasandcoffee/Shutterstock, Cosmin Iftode/Shutterstock, Victor Velter/Shutterstock