Miközben még sokan beszélnek a 2022-es monte-carlói nyitóhétvégéről, ahol a két klasszis összecsapott és Loeb történelmi győzelmet aratott, addig történetünk főhőse már több, mint 10 éve visszavonult, de valami olyasmit csinált egy 20 évvel ezelőtti futam közben vezető pozícióból, amit egyik motorsport legenda sem mert volna meglépni, főleg nem ilyen mezőnyben.

A Peugeot felkészült

Az ezredforduló környékén még rendkívül kiélezett volt a rali-vb, gyakorlatilag bárki nyerhetett, nem volt még akkora dominancia, mint később a Loeb, majd az Ogier-korszakban. Világsztárok a mezőnyben, versenyenként különböző győztesek. Ebben a kiélezett helyzetben a katalán versenyhétvégén történt az ominózus eset. A Peugeot 1999-ben tért vissza a rali-vb mezőnyébe a Group B-korszak után. Az első év a felkészülésé volt, Marcus Grönholm és Gilles Panizzi próbált minél jobb eredményeket elérni a 206-os modellel. A franciák közönségkedvence, Panizzi már ekkoriban is az aszfaltversenyek egyik sztárjának számított, de legbelül ő is érezte, ez önmagában kevés a világbajnoki címhez.

Aszfalton a legjobb volt, de a murván nem igazán ment neki, így a vb-cím nem volt realitás. A legendás Korzika-ralit több alkalommal is megnyerte, de Olaszországban és Spanyolországban sem talált legyőzőre a 2000-es évek elején. Képzeljünk el egy olyan időszakot, amikor Panizzinek ilyen riválisai voltak: Colin McRae, Richard Burns, Marcus Grönholm, Carlos Sainz, Petter Solberg, Tommi Mäkinen, Sébastien Loeb és olykor még kormányt ragadott Juha Kankkunen és Stig Blomqvist is. Kilenc világbajnok a mezőnyben, valószínűleg ez volt a pilóták szempontjából a szakág csúcspontja.

Mindössze egy év telt el a visszatérés óta, de Grönholm révén világbajnoki címet nyert a Peugeot és a konstruktőröknél sem találtak legyőzőre. Ez bizonyította, hogy a 206-os fejlesztése jól sikerült, zsinórban még két konstruktőri vb-cím követte a 2000-es sikert, de 2001-ben a Subaruval versenyző Richard Burns lett a világbajnok, aki következő évben már a Peugeot versenyzője volt. A 2002-es szezon első versenyén Monte-Carlóban a rutinos Mäkinen nyert, majd Svédországban Grönholm aratott sikert. Korzikán azonban a hazaiak versenyzője, Gilles Panizzi győzött. A korzikai aszfaltos versenyt a katalán hétvége követte, ahol szintén aszfalton mérhették össze tudásukat a klasszisok.

Meghúzta a váratlant

A Katalán-ralira 18 szakaszt terveztek, de ebből végül hármat töröltek. Ellentétben a korábban megszokott őszi idővel, 2002-ben tavasszal teljesítették a távot, kellően jó körülmények között. Ilyenkor Barcelonában és környékén már 18-25 fok között mozog a hőmérséklet, ideális a versenyzésre. Panizzi rögtön szakaszgyőzelemmel kezdett, de figyelt csapattársaira is, a két világbajnokra, Burnsre és Grönholmra. A pénteki öt etapot egyaránt elvitte Panizzi, mutatja ez a rendkívüli fölényét is

Majdnem lemásolta a korzikai kezdését, ahol a pénteki öt szakaszból, négy győzelemmel kezdett. Mi volt a többiek reakciója erre? Semmi, képtelenség volt aszfalton tartani Panizzi tempóját, inkább a biztonságos versenyzésre törekedtek, mert a legkisebb hiba is végzetes lehet ilyen versenyeken. A második napot is dominálta Panizzi - ekkor már 8 szakaszgyőzelemnél tartott -, majd a verseny végéhez közeledve, kényelmes előnyt épített ki.

Az utolsó etap előtt a 14 szakaszból 11-et megnyert, 44 másodperces előnye volt csapattársa, Richard Burnsszel szemben. A brit pilóta nyilatkozta is, hogy Panizzi stílusa jobban fekszik az aszfaltos versenynek és a 206-os modellnek. Az utolsó szakasz 35 km-es volt, Viladrau környékén, ahol egy hatalmas viadukt és egy hajtűkanyar található, rengeteg szurkoló, akik egyik része a viadukton tombolt, míg a többiek a kanyarban. Panizzi vezető helyről pedig úgy érezte, megérdemlik a showt.

A videóból jól látható a fánk (360 fokos fordulat), amivel ugyan 8-10 másodpercet veszített a többiekhez képest, de maximálisan kiszolgálta a nézőket, akik megőrültek a produkciótól. Természetesen, nem nyerte meg az utolsó szakaszt, viszont Burns így is csak 7 másodpercet tudott rajta hozni, így 37 másodperccel nyerte a Katalán-ralit Gilles Panizzi! A francia versenyző ekkor már 37 éves volt, következő évben újból megnyerte a katalán hétvégét, illetve egyszer még Olaszországban nyert, így összességében 7 futamgyőzelemmel vonult vissza 2006-ban.