Izgalmas és szórakoztató időtöltésnek tűnik, de könnyen problémává tud fajulni a szerencsejáték, és ezen belül akár a sportfogadás is. Ez nem a napos oldal, de bárki szenvedélybeteggé válhat, ezért érdemes figyelmesen olvasni peshark írását!

Mikortól tekinthető betegségnek?

A patológiás gambling = kóros játékszenvedély betegségnek csak egy bizonyos mértéken túl, orvosilag meghatározott diagnosztikus kritériumok teljesülése esetén tekinthető. Általánosan jellemző, fő tünet a játékra vonatkozó beszűkülés és a kockázatmegítélés zavara. Emiatt a játékos egyre nagyobb adósságot halmoz fel, mely súlyos munkahelyi és családi konfliktusok kialakulásához vezet és az adósságspirál akár bűncselekémény elkövetésére kényszerítheti a korábban normális életet élő személyt. Kicsit durvának hangzik ez a meghatározás, de jelenleg a pszichiátria tekintetében így lehet a szerencsejáték-függőséget definiálni.

Meglehetősen gyakori problémának tekinthető (az orvostudományban az emberek 1%-át érintő betegségek már gyakoriak), Amerikában kb. 2%-a érintett a társadalomnak, nyilván erős férfi dominanciával. Gyakran társul hozzá egyéb alkohol-, drog-, nikotin- függőség.

Szerencsejáték által kiváltott torzult állapot

Kialakulásának sok lehetséges módja van, nyilván mindenkinél más és más mechanizmusú, de nagyobb populációs vizsgálatok szerint rizikótényező a tudattalan vesztési vágy, kognitív torzulás, az ember saját maga ellen fordított agressziója, illetve törekvés egy olyan állapot elérése, amit csak a játék során képes átélni az illető. Bizonyos kutatások alapján az agy ingerületátvivő rendszerében bekövetkező változások is hozzájárulnak a szerencsejáték-függőség kialakulásához. Azok a jelátvivő anyagok érintettek, melyek a jutalmazási mechanizmusokban, az eufória létrehozásában, és a viselkedések kialakításában szerepet játszanak.

A legfőbb tünetek közé tartozik a kockázatmegítélés zavara, a "biztos szisztémában" való feltétlen hit. Az igazán betegnek mondható játékosok két esetben képtelen abbahagyni a játékot: ha nyerésben vannak, vagy ha vesztésre állnak. Ez egy ördögi kört eredményez, melynek eredménye az önmaga és családja súlyos adósságokba verése. Általában fiatalabb korban kezdődik. Fontos tünet még a korábban már említett játékra való beszűkülés, az eredmények - soron következő meccsek - oddsok állandó böngészése és a fogadásra való késztetés.

Az egyik leggyakrabban elkövetett hiba szerintem a veszteségek visszanyerése érdekében történő további - már kóros tudatállapotú - játék. Ekkor torzulnak az érzékszervek, a megítélés és a tisztán gondolkodás károsodik. Aki ezt saját magán észreveszi, jogosan könyvelheti magát függőnek, de úgy gondolom ebből az állapotból önerőből - nehezen ugyan, de - ki lehet jönni. Alapjában véve aki sportfogadásra adja a fejét, annak az elején el kellene könyvelnie, hogy bukások, veszteséges szériák már pedig lesznek. Ezek minimalizálása - egy jó stratégiával, vagy jó bank roll managementtel - már egyéni döntés, de ha az elején elfogadjuk ezt a tényt, akkor kisebb eséllyel kerülhetünk bele az öngerjesztő spirálba.

Önbecsapás helyett kiút a függőségből

Kezelése meglehetősen nehéz, fontos a beteg megfelelő motivációja, a kiváltó és fenntartó tényezők felismerése és ezen tényezőkön való változtatás, a függőség beismerése és a szerencsejáték racionális megközelítése. Az alkoholistákhoz hasonlóan önsegítő csoportokba járás az ország több helyén is elérhető, és gyakran az ilyen csoportok a kellően motivált embereknek nagy segítséget tudnak nyújtani.

A megelőzés az egész orvostudományban a legfontosabb dolog a betegségeket tekintve, viszont ahogy tudjuk, hogyan előzhető meg a diabetes, olyannyira kevésbé lehet konkrétan megmondani, hogyan lehetne a szerencsejáték függőséget megelőzni. Szerintem mindenkinek önállóan kell eljutni egy olyan pontra - talán már a függőség jeleit többször is magán megtapasztalva - ahonnan akár önerőből is, változásokat alkalmazva kijöhet a betegségből.

Személy szerint én fontosnak tartom bizonyos szabályok betartását, amely segít keretek között tartani a fogadásokat, meggondolandó egy heti-havi limit beállítása is, amelyen felül nem játszik az adott személy. Ha önmagától pedig nem megy az embernek, nem szégyen segítségért fordulni, családtagokkal - barátokkal megbeszélni a problémát, illetve ha ez nem segít az önsegítő csoportok, erre szakosodott emberek, illetve végső soron pszichiáterek segíthetnek kikerülni a fogságból. A változáshoz viszont az első és legfontosabb a függő személy belső motivációja.

Az anyaghoz Németh Attila - A pszichiátria rövid kézikönyve nyújtott nagy segítséget.