Orosz vs ukrán háború sportra gyakorolt hatása 02

Mi lesz a Schalke, Chelsea vagy épp az orosz klubok sorsa?

SPF Team 2022 febr 28. 15:35 Szólj hozzá!

Politika Premier League Oroszország orosz-ukrán háború Roman Abramovics

A háború hatással van mindenre a világunkban, nem kerüli el a sportokat sem. Az orosz tulajdonokban lévő különböző sportklubok helyzete nehézkessé válhat, ezeket igyekeztünk vizsgálni, illetve azt, hogy milyen jövő várhat rájuk. 

Abramovics, az első fecske

Emlékezhetünk még rá, amikor a 2000-es évek elején óriási visszhangot vert, mikor a Chelsea új tulajdonosa Roman Abramovics lett. Temérdek pénz áramlott a klubhoz, pillanatok alatt az elitben találták magukat. Abramovics első között volt, aki megágyazta az orosz terjeszkedést az európai labdarúgásban. Az oligarcha pénzzel és nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezett, illetve komoly "bekötöttsége" volt az orosz politikai elithez. Olyannyira igaz ez, hogy elsőként ajánlotta Borisz Jelcinnek, hogy Vlagyimir Putyin legyen az utóda. 

Putyin ezt meghálálta, hiszen Abramovics jóváhagyásával nevezte ki a miniszteri kabinet tagjait. Éveken át bizalmasa volt, amikor megbízható elnök kellett Putyin helyett, áthidalni a szabályozási problémákat (nem választhatták újra Putyint), akkor Abramovics javasolta Medvegyevet is. Voltak olyan pletykák, miszerint ebből semmi sem igaz, azonban napvilágot látott egy 2019-es brit belügyminisztériumi vizsgálat, amelyben megerősítést nyertek a korábbi információk. Abramovics korábban épp Putyin regnálása kezdetén pár hónapig volt az orosz parlament, a Duma tagja. 

Az oroszok már a spájzban vannak

Abramovics a Chelsea elnökeként sikert sikerre halmozott, bajnoki címeket, Bajnokok Ligáját és Európa-ligát nyertek, egyértelműen kiemelte a középszerből a csapatot. Formálisan ugyan lemondott a Chelsea vezetéséről, de vajon tényleg kiszállna? Nem, inkább a háttérbe húzódott, átadta a vezetést, de attól pénzeli a klubot, lényegi döntéseket továbbra is ő hozza. Ezzel kicsit az angolok is megnyugodtak, Abramovics is tevékenykedhet tovább. Mi a helyzet a többi orosz oligarchával és klubbal?

A másik "leghangosabb" milliárdos, Dmitry Rybolovlev. Az AS Monaco elnöke, akiről már többször írtunk, legutóbb a Shakhtar elleni BL-párharc során, amiből kiemelnénk egy részletet:

Rybolovlev-akta: Az orosz üzletember a Szovjetunió szétesése után tett szert jelentősebb vagyonra - műtrágyázásból, illetve kétes eredetű cégek vezetéséből -, egyik vállalatban, ahol 40%-os részesedése volt, a többségi tulajdonos társát egy bérgyilkos agyonlőtte, majd Rybolovlev vette át az irányítást. A milliárdos ellen vádat emeltek, mivel a gyilkosságot olyan fegyverrel követték el, amit Rybolovlev vásárolt, de az ügyet nem sikerült megoldani, mert az egyetlen szemtanú visszavonta a vallomását. A botrányok a következő évtizedekben sem kerülték el, miatta több ezer ember vesztette el otthonát egy környezeti katasztrófa során, de itt is sikerült elsimítani az ügyet. Természetes, hogy a Panama-iratok során is felbukkant Rybolovlev neve, majd legközelebb akkor került a címlapokra, mikor minden idők legdrágább válását bonyolította feleségével (közel 5 milliárd dollárt kellett fizetnie egykori nejének).  

Mielőtt azt gondolnánk, hogy a Monaco kapcsán nem akadtak trükközések, labdarúgásban a becsületes utat választotta az orosz milliárdos, akkor tévúton járunk. Rybolovlev különféle céghálók segítségével próbálta önteni a pénzt a klubjába, amire az FFP kifejezetten allergiás. Az ügyben letartóztatták az elnököt, de végül semmilyen komolyabb büntetést nem szabtak ki sem rá, sem a klubra. Olyan kétes ügyletekről pedig nem is beszéltünk, mint Fabinho leigazolása: Football Leaks iratok szerint, 48%-ban már az orosz milliárdos tulajdona volt a brazil középpályás, de manipulálni kellett a játékos árát, így gyakorlatilag pénzmosást hajtott végre. 

Az elmúlt években több szankció is érte a klubot, Rybolovlev körüli botrányok csak minimálisan csendesedtek, többször inkább a háttérbe húzódott, ahogyan teszi azt most is. Azt egyelőre nem tudni, miként reagál Franciaország erre a helyzetre, de úgy tűnik, hatékonyan és gyorsan próbál fellépni az orosz-ukrán háborúban. Ukrajnának támogatást küldtek, nem lennénk meglepve, ha Rybolovlevnek (és családjának) meg kéne válnia a klubtól. 

A képen látható, hogy a Monaco mellett a belga Cercle Brugge tulajdonosa is Rybolovlev (illetve lánya), Belgiumban is befolyással rendelkezik. Valószínűleg ezt a csapatot engedné el előbb, a hercegségbeli klub lenne a végső mentsvára. A Monaco kosárlabda részlegét is oroszok irányítják, ez azért is fontos, mert az Euroligában érdekelt a csapat, akik idén több nagy meglepetést is szálltottak, arról nem is beszélve, hogy Rybolovlev lányának veje a Sunderland tulajdonosa.

Angliában több klub vezetésében is található olyan személy, akinek valamilyen kapcsolata van Putyin Oroszországával. Akad olyan, aki egyértelmű oligarchája, illetve aki nem a közeli körhöz tartozik, de a rendszer kegyeltjei közé. Aliser Uszmanov a Gazprom volt vezetője, az Arsenal egykori többségi tulajdonosa, akit a Forbes a világ 100 leggazdagabb embere közé sorol. Jelenleg az Evertonban vannak érdekeltségei, illetve kétséges, hogy milyen befolyása van a skót Rangersre. 

Az angol másodosztályban szereplő Bournemouth többségi tulajdona, Maxim Demin. Korábban szerepelt a klub az első osztályban is, Demin jelentős összeget fektetett a klubba. Demin elleni szankciók valószínűleg bedöntetnék a klubot anyagi szempontból. Valeriy Oyf helyzete is különleges, hiszen övé a holland Vitesse csapata, amely a 2020/21-es szezonban a 4. helyen végzett a bajnokságban. 

Jelenleg a 6. helyen áll a klub, érdekeltek a Konferencia Ligában is, viszont Oyf több alkalommal is összekülönbözött az igazgatósági tagokkal. Vezetési stílusát többen kritizálták, nem lehet tudni, hogy egy esetleges pénzügyi szankció milyen mértékben befolyásolnák a klub jövőjét. Oyfról viszonylag kevés információ van a világhálón, korábbi Gazprom igazgatói tag (ez sok oligarchára jellemző, akik külföldön fektettek be), illetve a Millhouse Capital vezetői között is fellelhető, amely cég kezeli Abramovics vagyonát, illetve az Aeroflotban (Manchester United korábbi szponzora) van részesedése. 

A másképp gondolkodó

Akadt egy orosz milliárdos, aki NBA-ig vitte, hiszen Mikhail Prokhorov éveken át volt a Brooklyn Nets csapatának tulajdonosa. Mielőtt őt is Putyin oligarchái közé sorolnánk, nem árt róla tudni, hogy amikor komolyan felmerült Putyin leváltása (2012 környékén), akkor Prokhorov volt az egyik legélesebb kritikusa. Indult is a választásokon, de végül mindössze 7,94%-ot szerzett. 

Voltak olyan információk is, miszerint Prokhorov Putyin bábja volt és csak szavazatokat vitt el a többi jelölt elől. Arról sem szabad azonban megfeledkezni, Prokhorov birtokába tartozó RBC Media 2016-ban információkat szivárogtatott ki Putyin vejének, Kirill Shamalovnak az offshore számlákon lévő vagyonáról, illetve arról is, hogy szerepel a neve a Panama-iratokban. 

Oroszország, az oligarchák országa

Megvizsgáltuk a külföldi klubokat, akik orosz tulajdonban vannak (vagy legalábbis egy részük), most jöhetnek az orosz csapatok. Az ország, amely tele van milliárdossal, hiszen a világ 100 leggazdagabb emberéből 7 orosz (7%), hasonló az arány a top500-at is figyelve. Olyan anomáliák akadnak, miszerint a KHL (jégkorong bajnokság) elnökségi tagja az a Gennady Timchenko (világ 78. leggazdagabb embere), aki egyben a sorozatban résztvevő SKA Saint Petersburg elnöke is egyben. 

Leonid Fedun sem vizes zsömlét vacsorázik parizerrel, szerepel a világ 200 leggazdagabb emberének listáján, tavaly ajánlatott tett a Wolverhampton Wanderersre, de már jó ideje van egy csapata megosztva Vagit Alekperovval, ez pedig a Szpartak Moszkva. Ez az a klub, amely most kizárásra kerülhet az Európa-ligából, játék nélkül eshetnek ki a Leipzig ellenében. Anyagi szempontból biztosan nem jött jól számukra ez a háború. 

A CSZKA-nál komoly befolyása van egyes információk szerint, Iskander Makhmudovnak, aki a top250-ben szerepel a világ leggazdagabbjai között. A klubnál már komoly botrány alakult ki, mert 4 játékos azonnal elhagyta a kosárcsapatot, amint kitört a háború. A Zenit annak a Gazpromnak a tulajdonában van, akinek hírdetéseit minden BL-meccsen láthatjuk, mivel a Bajnokok Ligája főszponzora, emellett a február 28-ig a Schalke szponzorai is voltak, de a német klub felmondta a szerződést. 

Az orosz bajnokságokban (labdarúgás, kosárlabda, jégkorong stb.) alig találunk olyan klubot, amelyik nincsen oligarchák kezében, esetleg olyan politikusok irányítják, akik Putyin bizalmasai. Ez olykor érdekes eseteket is szül, hiszen néha meg kell állapodni mindkét fél számára kedvező eredményben (milyen szépen leírtuk a bundát). Az viszont a jövő zenéje, milyen hatása lesz a háborúnak ezekre a csapatokra. 

Azt ugyanis nem árt feljegyezni, hogy az oligarchák vagyona folyamatosan csökken (könnyedén megeshet, hogy a háború miatt Putyin még pluszban vesz is el tőlük), valószínűleg ezeknek a vezetőknek nem az lesz az első dolguk, hogy a klubcsapataikat fenntartsák. Megeshet, hogy orosz szinten kiemelkedő klubok fognak egyik pillanatról a másikra csődbe menni, kétségtelen, játékosok között már most akadtak távozók. 

Nemzetközi kupaporond

Az orosz agresszió komoly hatással van a sportra, ahol egyértelmű megtorlást kapnak a csapataik. A Szpartak Moszkva kizárás sorsára juthat az Európa-ligából, kérdéses, hogy a következő években indulhatnak-e a nemzetközi porondon a klubcsapataik. Igazolásokról valószínűleg ne is álmodjanak, mert elvétve akad majd olyan játékos, aki politikai és gazdasági szempontból ennyire bizonytalan régióba igazol (bizonytalan fizetés, háborús helyzet). 

Az Euroliga szintén fontos lenne az oroszok számára, ugyanis a labdarúgó Bajnokok Ligája mellett, két évvel ezelőtt az Euroliga főszponzori szerepkörére is pályáztak (Gazprom). Jelenleg az Euroligában három orosz csapat küzd hétről hétre, egyelőre felfüggesztették a mérkőzéseiket és semleges helyszínt jelöltek ki számukra. Kérdéses, hogyan tovább, kizárják-e őket a sorozatból. 

Ezek egyelőre a jövő zenéi, mindenesetre nem lenne meglepő, ha jövőre egyetlen orosz szereplője sem lenne az európai kupasorozatoknak. Természetes, hogy nem minden klub mondja fel azonnal a szerződéseket, a szerb Crvena Zvezda sem tette ezt, akinek a Gazprom a főszponzora. A kérdés inkább az, hogy a Gazprom csőd miatt mondja majd fel, mert a szerbek nem valószínű, hogy önként felmondanák (főleg az oroszokhoz fűződő jó kapcsolatuk miatt). 

Superbet üdvözlő bónusz

Akár 500 RON bónuszt kaphatsz új játékosként.

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés


Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

Superbet üdvözlő bónusz

  • Akár 500 RON bónuszt kaphatsz új játékosként.

Superbet útmutató
Superbet regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org
hirdetés

Beszélgetés: Az orosz-ukrán háború hatása a sportra

csabax hozzászólt
2023 ápr 2. 14:21
A többszörös kickbox-világbajnok Vitalij Merinov belehalt a háborúban szerzett sérüléseibe.

Kickboxer Merinov latest Ukrainian athlete killed in war with Russia
https://www.insidethegames.biz/articles/1135436/merinov-death-war-ukraine
csabax hozzászólt
2022 okt 2. 18:03
Idézetet írta: Pozzato Dátum október 02, 2022, 16:25:16A putyinista Valujev, aki azért függesztette fel a pályafutását, mert Putyin mondta, kell politikusnak a Dumába (ez 2011-ben volt, amikor Putyin népszerűsége kritikus mélypontra süllyedt). Azóta már egy eléggé jelentős sportolói réteg állt be Putyin mögé, került be a Dumába (vagy egyéb módon): Andrey Arshavin, Roman Pavlyuchenko, Anton Shipulin, Yelena Isinbayeva, Viacheslav Fetisov és még lehetne sorolni.  ;D

Azért is kell dotálni és mindenáron támogatni ezeket a sportolókat, mert utána ők ezt visszafizetik kamatostul. Nagy nemzeti sport, óriási összegek, majd ezekből a sportolókból parlamenti tagok lesznek, ismert emberként minimum 100-500 ezres követői bázissal hatni tudnak az egyszerű emberre (8-10 ilyen dotált sportoló, akik mondjuk ingyen használják a stadionokat, mindenféle kedvezményt, óriási pénzeket kapnak, utána jó pár millió szavazót hoznak). Ha a sportoló azt mondja (vagy egyéb tv-s sportvetélkedők bajnokai), akkor persze, hogy a vezetőre szavazok (celebbek is majd ez lesz).
Már megtörtént a visszakozás. Vagyis a "nem úgy van, hanem...".

A korábban sokszoros világbajnok Valujev csak az egyik Putyin-féle csalinak bizonyul. Az ő esete is nagyon jól mutatja, hogy Putyin miként használja a javára a sportolók népszerűségét. Jól írtad, hogy azért is kell dotálni a Putyin mögé beálltakat, mert utána ezek a sportolók visszafizetik kamatostul a beléjük fektetett energiát és pénzt. Ugyanis ezek a népszerű sportolók a népszerűségükből kifolyólag jelentős követői bázissal rendelkeznek és több százezer emberre hatnak.

Nyilván a sorozás miatti elégedetlenséget látva, Putyin - többek között - azt is "bedobta", hogy elővette az egyik neves sportolót és rámordult, hogy hatni kell az érzelmekre, hazaszeretetre és egyebekre.

Ezúttal Valujev lett "a hunyó". Vagyis neki kellett előlépnie és megmutatnia az embereknek, hogy "nem szabad gyáváknak lennetek, nézzetek, hogy az Orosz Óriás is bevonul és harcolni fog a hazájáért."

Elsőre meglepődtem a hír olvastán, hiszen eléggé jól lehet tudni, hogy a tehetős ruszkik nem arról híresek, hogy önként mennek meghalni egy értelmetlen háborúban, hanem inkább élvezik a pénzt és élvezik az életet. Ám egy olyan újságban volt a hír, amelyikről tudom, hogy szinte mindig ellenőrzi a dolgokat. Úgy tűnik, hogy néha ők is elvetődnek egy-egy cselre.

Szóval az a lényeg, hogy egyelőre úgy néz ki a dolog, hogy Valujev most megszolgálta azt, hogy évek óta kap rengeteg pénzt, ezért aztán most előrébb lépett és megpróbálta "bepalizni" az embereket. Hátha sikerül.
Pozzato hozzászólt
2022 okt 2. 16:25
A putyinista Valujev, aki azért függesztette fel a pályafutását, mert Putyin mondta, kell politikusnak a Dumába (ez 2011-ben volt, amikor Putyin népszerűsége kritikus mélypontra süllyedt). Azóta már egy eléggé jelentős sportolói réteg állt be Putyin mögé, került be a Dumába (vagy egyéb módon): Andrey Arshavin, Roman Pavlyuchenko, Anton Shipulin, Yelena Isinbayeva, Viacheslav Fetisov és még lehetne sorolni.  ;D

Azért is kell dotálni és mindenáron támogatni ezeket a sportolókat, mert utána ők ezt visszafizetik kamatostul. Nagy nemzeti sport, óriási összegek, majd ezekből a sportolókból parlamenti tagok lesznek, ismert emberként minimum 100-500 ezres követői bázissal hatni tudnak az egyszerű emberre (8-10 ilyen dotált sportoló, akik mondjuk ingyen használják a stadionokat, mindenféle kedvezményt, óriási pénzeket kapnak, utána jó pár millió szavazót hoznak). Ha a sportoló azt mondja (vagy egyéb tv-s sportvetélkedők bajnokai), akkor persze, hogy a vezetőre szavazok (celebbek is majd ez lesz).

Még több Politika