Karácsony előtt néhány nappal érkezik a mozikba a Star Wars 7: Az ébredő Erő, amire fogadni is lehet. Még be sem mutatták a filmet, de már most rekordokat dönt. Magyarországon miután megkezdődött az elővételes árusítás, két nap alatt 42 235 jegyet vásároltak. Ez a szám azóta felkúszott 105 ezer fölé. Csak hogy el tudjuk helyezni mégis mekkora szám ez: az Argo 2-öt összesen 110 ezren látták kis hazánkban, míg az Oscar felé araszoló Saul fiát 87 ezren. Hasonló kategóriát is említsünk: az Avatar 97 845-ös nézőszámmal nyitotta az első magyar hétvégjét. A Jedik az elővételes rekordokat világviszonylatban is megdöntötték. Vágjunk bele!

Az Erő a generációs hatásban van

Sokan a Star Wars univerzum létrejöttét ahhoz kötik, hogy anno technikai újításokat hozott a film. Talán ezzel indult a '70-es években, de hogy nem emiatt lett igazán sikeres brand, az egészen biztos. A történet sem hordoz újdonságokat magában, és a párbeszédekre sem hinném, hogy Tarantino irigykedne. Sokkal inkább mondanám a siker kulcsának a több generációs érintettséget, ami egy nagyon ügyes építkezés eredménye. Nem érték be az első filmek sikerével, és már a '80-as években rajzfilmsorozat készült belőle, amit több évados utódok követtek a 2000-es évek elején. Odáig ki tudott csúcsosodni a tévében futó rajzfilmes irány, hogy a nagyvászonra is eljutott önálló moziként. Emellett szélesítették a Star Wars univerzumot a könyvek és képregények, melyekből annyi jelent meg, hogy történeti időrendbe rakni sem egyszerű feladat őket. A felsorolás itt nem állhat meg, a legújabb generációt az írott szöveg, a friss levegő, vagy épp a zöldellő fák már nem hozzák lázba. Nekik a számítógépes/konzolos játékok jelentik az életet. A brand természetesen őket is próbálja elérni, például a legújabb játék, a Star Wars Battlefront néhány napja jelent meg, és az eladási listák élén landolt. De a videójátékok piacán sem új szereplő a lézerkardos univerzum, hiszen már Atarira is jelent meg játékuk 1982-ben.

film-bevetelek-003

Nem csak azokra az apukákra és kisgyerekekre van hatással a brand, akik 1977-ben fogékonyak voltak a sci-fi mozikra. A közel 40 év alatt eljutottunk oda, hogy vannak olyanok, akiknek a gyerekkori mese az nem a Magyar népmesék voltak, hanem a Klónok támadása animációs sorozat, miközben az apukájukban és nagypapájukban meg ott él a közös mozis élmény, ahogy először láttak lézerkardot, meg repekdő űrhajót a vásznon. Együtt. Három generációt is össze tud kötni az Erő, ami most decemberben fog ébredni. Kevés film képes erre, de igazából az élet más területéről is nehéz példákat mondani. Ha ez nem lenne elég, a kontrollálhatatlan és indukcióra egyáltalán nem szoruló hype-ban is ott van az Erő!

Az Erő a közösségi médiában van

A Youtube és Facebook hatalmas népszerűsége nagyon jól jött stúdióknak. Gondoljunk bele, régen az előzeteseket csak tévében, illetve moziban adhatták le, nem volt más lehetőség. Illetve a DVD piac csúcsán, még a lemezeket is telezsúfolták a Coming Soon spotokkal. Ez a három csatorna költséges is volt, és szervezést, munkát is igényelt. Ehhez képest manapság még akár az is elegendő lehet, ha az előzetest feltöltik a közösségi oldalakra. Ezután beindul az öngerjesztő folyamat, amihez lényegében semmiféle segítség nem kell. Egyrészt ott lesznek maguk az emberek, akik saját profiljukra kirakják, hangzatos "ezen nőttem fel" mondatokkal, másrészt az online hírközlők is versenyt futnak ilyenkor, és megszületnek a cikknek csúfolt, itt a Star Wars új előzetese irományok, amikben lényegében csak egy videó van. Természetesen a blogszféra, tehát az amatőr filmes oldalak is megosztják, továbbá népszerűek mostanában a reakció videók is, ahol azt nézhetjük, hogyan reagál XY Józsi a film előzetesére. Ez például annyira népszerű a Star Wars esetében, hogy milliós nézőszámokat hoznak az ilyen videók. A meghatódó papot valld be, hogy te is láttad, a másik 1.3 millió ember társaságában. De még ennél is jobban teljesített a Matthew McConaughey-s összevágott verzió, ami 10 millió fölé kúszott. Ilyen mértékű hullámot kelt az, ha feltöltenek egyetlen előzetest a film hivatalos Youtube csatornájára.

film-bevételek-001

Az előzetesekről még konkrétan nem is esett szó, de már milliós, visszaigazolt hatásról beszélhetünk. Nem egy előzetes van, és nem is az előzetessel kezdődik a dolog, hanem a teaserekkel. Erről anno nekem azt tanították: "hangulatot közvetít, tartalma nincs". A Star Wars 7 esetében kettő ilyen tartalom nélküli videó jött, és generált 90 milliós nézőszámot. Ez csak alsó hangon ennyi, mert felkerült más Youtube csatornákra is. Előzetesből hármat hoznak ki a nagyobb blockbusterek esetében, itt sem történt másként. Ezeknél már 100 milliót átlépő nézőszámokról beszélhetünk úgy, hogy ehhez még nem vettük hozzá azt, hogy ez csak az eredeti, tehát angol nyelvű verziókra vonatkozik. A második magyar előzetes itt például közel 200 ezer embert érdekelt. Ott járunk egyelőre, hogy összességében felraktak 6 videót az internetre (de természetesen jóval többet raktak fel, az egyikben például Harrison Ford lep meg embereket). A célegyenesben a klasszikus médiumok is megkapják a magukét, és jönnek a rádiós reklámok, TV-spotok. Utóbbi feltöltésre kerül szintén a videómegosztóra, és ha nem is generál akkora hullámot, mint az eddig említett teaser és trailer, de azért ez is csak hoz 2 milliót ha úgy van, és általában úgy van. A Google sem maradhat ki a mókából, felébreszthetjük a saját erőnket náluk, vagy akár long time ago stílusba boríthatjuk a keresőt. Mindezzel csak a felszínt kapargatjuk, egy cikk nem is lenne elég a marketing fogások felsorolására. Kérem Uraim, ezek megvettek minket kilóra már most, pedig még hetek vannak a film moziba kerüléséig!

Az Erő a fogadásban van

Egyszer 10 ezer forintban fogadtam arra, hogy az egyik tanárom hányszor mondja ki a tehát szót. Naná, hogy fogadni akarok a Star Wars 7-re is! A különböző határokat a legtöbb bevételt hozó filmekhez lőtték be, ezért is szerepel fentebb az a kép, és ezért is kell áttekinteni, mennyit hoztak az eddigi Star Wars mozik. A legkisebb fogadási határ 1.66 milliárd dollár, amit eddig egyetlen rész sem tudott átlépni, de még csak megközelíteni sem. Érdemes párhuzamot húzni a Jurassic Worlddel, mert nagyon hasonló utat jár mindkettő. Van egy kult státuszba került "régi" film, ami technikailag korszakalkotó volt a maga idejében, és nagyon sok embernek szép emlék, a gyerekkorából, fiatal felnőtt korából és így tovább. A dinókat is elővették a 2000-es évek elején, amikor nem igazán működött még a retro, és a fanatikusok becsapva érezték magukat. Majd 2015-re teljesen elfogytak az új forgatókönyvek, és elkezdtek mindent remake-elni és rebootolni. Terminator, Mad Max, Poltergeist, Holtpont, de még a kevésbé régi filmek is új köntöst kaptak, nulla tartalommal (például Fantasztikus 4-es, Hitman film). A képen látható adatok a Wikipédiáról származnak, érdemes belekalkulálni az inflációt is, a korábbi részek eredményeibe. A fogadási határ miatt választottunk milliárdos formát.

film-bevetelek-004

Ha a Jurassic Worldnek elég volt 10 év ahhoz, hogy feledtesse a legutóbbi részt, és képes volt a retrót, illetve a gyerekkori élményt annyira kimaxolni, hogy 1.66 milliárdot kaszáljon a pénztáraknál, akkor ez a Star Warsnak is sikerülhet. Az iroda is így gondolja, ezért erre az opicóra 1.20-as szorzót ad, miközben az 1.8 milliárdnál nagyobb bevételre 1.33-as oddsot. Az Avatar megelőzése igazán nehéz feladatnak tűnik, hiszen a 3D-s na'vik története durván nagyot kaszált. Ha a Disney mégis képes lenne megdönteni ezt a rekordot, akkor az 2.50-ös szorzót jelentene számunkra. Lehetetlen kategóriát is kihozott az iroda: megnyeri a legjobb filmnek járó Oscart a Star Wars 7, illetve a legrosszabb filmnek járó Arany Málna díjat megkapja. Egyikre sincs semmi esély, de azért érdekes látni, hogy jobban el tudják képzelni a bukmérekek, hogy Arany Málnát nyer a film. Az Oscar-díjnál 2009 óta már több jelölt van a legjobb film kategóriában, amit az Avatar ki is használt, és be tudott férkőzni ebbe a bővített elitbe. Ha erre képes lenne Az ébredő erő is, tehát ha kapna jelölést, az bizony jól fizetne (6.00). Egyetlen rész kapott eddig legjobb filmre jelölést, még 1977-ban az első - történetileg a negyedik - rész. Akkor Woody Allen filmje, az Annie Hall nyert. Fogadásban szeretett Testvéreim, az Erő legyen veletek!

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: pio3/Shutterstock.com