Stefanos Tsitsipas 031 Stefanos Tsitsipas (Fotó: Janet McIntyre / Shutterstock.com)

Változik az ATP: nincs egykezes fonákot ütő játékos a TOP10-ben

Szabi 2024 febr 19. 08:35 Szólj hozzá!

Tenisz ATP Stefanos Tsitsipas Egykezes fonák Kétkezes fonák

A több mint egy fél évszázaddal ezelőtt, 1973-ban napvilágot látott ATP-ranglista frissített sorrendjében először fordul elő, hogy egyetlen egykezes fonákkal rendelkező játékost sem találunk a legjobb tíz között. Bár már több évtízeddel ezelőtt kezdett teret hódítani a kétkezes fonák, mintha csak most érkeztünk volna el ahhoz a pillanathoz, amikor annak fölénye kiteljesedett.

Az ATP-pontrendszer bevezetése előtt, a tenisz romantikusnak nevezett korszakában, tudtommal senki sem használta ezt a technikai megoldást, de már az első világelső, Ilie Năstase idejében, Björn Borg népszerűsíteni kezdte. Az elmúlt évtizedek kiemelkedő rivalitásai születtek a két megközelítési módnak köszönhetően. Míg az áltanos képben az egykezes fonákot használó játékosok a kreatívabb, támadó stílus képviselői voltak, a kétkezes fonákkal ütő játékosokat a folytonosság, a kevesebb hiba jellemezte.

Hogyan jutottunk el a kétkezes fonák fölényéhez?

Ugyanúgy, mint bármi más ezen a világon, a tenisz is megállás nélkül fejlődik. A játék egyre gyorsabbá válik, a fizikai erő egyre nagyobb befolyásoló szerepet kap, a top spin pörgetés egyre jobban rányomja bélyegét a labdamenetekre és nem utolsó sorban, a felszerelések (ütők/húrok) az új igényeknek megfelelve, korszerűbbek.

Az általános nézőpont szerint, az egykezes fonák esztétikusabb, változatosabb, amely akár balettmozdulathoz is hasonlítható, de ugyanakkor nagyobb mértékű mozdulatlánc-összehangolást, egyensúlyt igényel, így a mai erőjátékban nehezebb folytonosan, hibamentesen ütni azt és mint tudjuk, a teniszben a folytonosság az eredményesség kulcsa. Egy kihasználható, gyengébb ponttá vált az ellenfél számára azokban az esetekben, amikor a magasra pattanó, pörgetett labdákra vagy az adogatásokra már nem tudott zavaró választ adni. A kétkezes fonák talán nem annyira látványos, de olyan megoldás, amely biztonságosabb és könnyebb.

Jannik Sinner 044
Jannik Sinner kétkezes fonákja (Fotó: Leonard Zhukovsky/Shutterstock.com)

Nem kell megijedni, nem fog eltűnni az egykezes fonák

Stefanos Tsitsipas kiesése a TOP10-ből ténylegesen egy új korszak kezdete, de a tenisz fejlődési irányvonala már régóta sejtette ennek a helyzetképnek a bekövetkezését, ezért nem kellene annyira meglepődni. A médiában sok elsirató visszhangot kapott a hír és sokan azt a kérdést tették fel, hogy idővel nem-e fog teljesen eltűnni a képből az egykezes fonák? Az én válaszom erre egyértelműen az, hogy nem fog eltűnni. Az viszont lehetséges, hogy sok víz fog lefolyni a Dunán, míg ismét egy egykezes fonákkal rendelkező játékos lesz a világelső, de ettől eltekintve, az élvonalban még helyet fog kapni.

Gondoljunk csak arra, hogy a fonák-nyesést és a fonák-röptét is elég nehéz elvégezni két kézzel, tehát szükség lesz rá ezután is. Egy technikai megoldás soha nem tűnik csak úgy el, még akkor is ha egy adott pillanatban kevesebben használják. Nem törölhető a köztudatból. Mindig lesznek olyan játékosok, akiknek kényelmesebb, de főleg természetesebb lesz egy kézzel ütniük a fonákot.

Hogy mikor lehetnek vele az élvonal szintjén is eredményesek? Szerintem akkor, amikor lábmunkájuk és egyensúly megtartásuk olyan szinten lesznek, amely a kellő alapot biztosítják. A tenisz-fogadások szempontjából is érdemes arra külön figyelmet fordítani, hogy az illető játékosok milyen fonákot használnak és ugyanakkor a borítás típusára is. Salakon az egykezes fonák még jobban sebezhető, mivel a labda magasabbra pattan amire nehezebb egy kézzel versenyképes választ adni. Jelenleg, a kétkezes fonák az eredményesebb, de ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy az egykezes fonákot használó játékos esélytelenebb.

Fogadj teniszre!

18+ Részvételi feltételek érvényesek! Játssz felelősen! BeGambleAware.org.

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Stefanos Tsitsipas (Fotó: Janet McIntyre / Shutterstock.com)



Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

  • Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia útmutató
Betinia regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org
hirdetés

Beszélgetés: Tenisz hírek

SPF Előzetes hozzászólt
2024 ápr 13. 20:00
ATP München 2024: Közvetítés, menetrend, favoritok és oddszok

Itt találhatók az összes információ az ATP München 2024-es tornáról: a TV- és online közvetítés, a menetrend, a résztvevők és favoritok, valamint a legjobb szorzók. Olvasd tovább

SPF Előzetes hozzászólt
2024 ápr 13. 18:54
WTA Stuttgart 2024: Közvetítés, menetrend, favoritok és szorzók

Itt található az összes információ a WTA Stuttgart 2024-es tornáról: a TV- és online közvetítés, menetrend, résztvevők és favoritok, valamint a jelenlegi tornagyőztesek fogadási oddsai. Olvasd tovább

SPF Infó hozzászólt
2024 márc 11. 17:05
Székesfehérvári tenisztorna - Piros Zsombor a nyolcaddöntőben

Piros Zsombor sikerrel vette az első fordulót a székesfehérvári challenger-tenisztorna főtáblás küzdelmeinek hétfői nyitónapján.

A világranglistán karriercsúccsal 106. játékos az első fordulóban verhető ellenfelet kapott az olasz Giovanni Fonio (270.) személyében, akivel 1/1-re állt a mérlege. A második helyen kiemelt magyar 3:3 után kétszer is elvette ellenfele adogatását, és fél óra elteltével szettelőnyben volt. A folytatásban a 24 éves hazai kedvenc három bréklabdáról hozta a szerváját, majd 3:2 után már hengerelt, és onnantól csak két labdamenetet vesztett. Az összecsapás 66 percig tartott.   
   
Pirosra a 16 között a 196. helyen álló argentin Santiago Rodríguez Taverna vár.
   
A nyitónap másik főtáblás magyarja, a szeptemberben magyar bajnok Boros Attila (1675.) 14.30 óra körül a szintén olasz Francesco Maestrellivel (243.) találkozik.
   
A 75 ezer dollár összdíjazású Kiskút Openen alanyi jogon főtáblás még Valkusz Máté (210.), továbbá szabadkártyával Füle Mátyás (554.) és Fajta Péter (660.).   
   
A viadal első kiemeltje az ATP-rangsorban korábban harmadik osztrák Dominic Thiem, aki 17 tornát nyert, a harmadik pedig a 37 éves francia Richard Gasquet, akinek a legjobb helyezése hetedik volt a világranglistán, és 16 trófeát gyűjtött.
   
Eredmény, 1. forduló (a 16 közé jutásért):
 
Piros Zsombor (2.)-Giovanni Fonio (olasz) 6:3, 6:2

forrás: MTI
   

Még több Tenisz