Australian Open téma 006 Australian Open (Fotó: Leonard Zhukovsky/Shutterstock.com)

Australian Open: Vidám teniszünnep a kenguruk napsütötte földjén

Szabi 2023 jan 2. 12:19 Szólj hozzá!

Tenisz Mats Wilander Margaret Court Rod Laver Australian Open

A messzi kontinens sokmindenről híres, mint például az egzotikus állat és növényvilágáról, idillikus partjairól, őslakosairól, azoknak kultúrájáról és persze a sportszelleméről. A sportnak központi része van a lakosság életében és ennek az Australian Open az egyik legjobb bizonyítéka.

Ausztrália a teniszvilág egyik legrangosabb eseményének színhelye, ugyanis az először 1905-ben megrendezett torna a Grand Slam Négyes egyike, amelyet a “Happy Slam”-ként is emlegetnek a partis hangulata miatt. Ennek is köszönhető, hogy pár éve rekordnak számító, több mint 812 ezer néző látogatott ki a két héten át tartó összecsapásokra. Az évek során öt ausztrál város (Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane és Perth) is otthona volt a mérkőzéseknek, azonban két évben Új-Zélandban (1906-ban Christchurchben, 1912-ben Hastingsben) csaptak össze a játékosok.

Rajongók az Australian Openen (Fotó: Leonard Zhukovsky/Shutterstock.com)

Szerény kezdetektől az elismerésig és átalakulásig

Hosszú utat tett meg napjainkig az Australian Open és bár manapság világeseményként van számon tartva és értékelve, ez nem volt mindig így, mivel csak 1924-ben kapta meg rangját. A helyszín földrajzi elszigeteltsége miatt, az akkori nem túl kedvező lezajlási időpont (Karácsony és Újév környékén) valamint az alacsonynak számító díjak miatt, hosszú évekig külföldi játékosok kevés számban vettek részt az évente megrendezett tornán. Még a 60-as és a 70-es években is sokan kihagyták az Australian Opent a versenynaptárukból, de ez már évtizedek óta megváltozott. A 24-szeres Grand Slam-bajnok, a hazai Margaret Court rendelkezik legtöbb egyéni bajnoki címmel, pályafutása során tizenegyszer volt a torna legjobbja.

Margaret Court (Fotó: chrisdorney/Shutterstock.com)

1988-tól a “Melbourne Park”-nak nevezett komplexumban zajlik a torna és ugyanabban az évben történt meg a füves borításról a keményre való áttérés. Mats Wilander az egyetlen teniszező, aki gyepen és kemény játékfelületen is megszerezte a bajnoki címet. A pályák manapság már nem annyira gyorsak mint régebben voltak, így a támadó stílussal és védhetetlen szervával rendelkező játékosok előnye csökkent. A rangos ausztrál torna a teniszidény első Grand Slamjének számít, mert januárban zajlik, ami az ausztrál nyár időszaka. A hőség miatt lett bevezetve 1998-ban az “Extreme Heat Policy”, amely szerint a játék leáll, amikor a körülmények tűrhetetlenné válnak. Megjegyzendő, hogy a Melbourne-i Grand Slam az egyetlen, amelyik három behúzható stadionnal rendelkezik: a Rod Laver Arena (a világ első behúzható tetővel rendelkező teniszarénája), a John Cain Arena és a Margaret Court Arena.

Rod Laver Aréna (Fotó: Leonard Zhukovsky/Shutterstock.com)

Érdekes adat, hogy a torna lezajlása során a felhasznált labdák száma negyven ezer körüli szokott lenni és a helyszíni húrozók több mint ötezer ütőt húroznak, több mint hatvan kilométer húrt felhasználva. Azoknak is, akik a játékosok felszereléseit és ruházatát kedvelik részletesen elemezni, a torna rendkívüli csemege, mert számos új model kerül ilyenkor bemutatásra. Akár teniszrajongók vagyunk, akár nem, a napsütötte esemény képernyő előli követése is nekünk európaiaknak mindenképp segít könnyebben átvészelni a tél talán leghidegebb és legkedvtelenebb időszakát.

Fogadj az Australian Openre!

18+ Részvételi feltételek érvényesek! Játssz felelősen! BeGambleAware.org.

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Australian Open (Fotó: Leonard Zhukovsky/Shutterstock.com)



Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

  • Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia útmutató
Betinia regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org
hirdetés

Beszélgetés: Tenisz hírek

SPF Előzetes hozzászólt
2024 ápr 13. 20:00
ATP München 2024: Közvetítés, menetrend, favoritok és oddszok

Itt találhatók az összes információ az ATP München 2024-es tornáról: a TV- és online közvetítés, a menetrend, a résztvevők és favoritok, valamint a legjobb szorzók. Olvasd tovább

SPF Előzetes hozzászólt
2024 ápr 13. 18:54
WTA Stuttgart 2024: Közvetítés, menetrend, favoritok és szorzók

Itt található az összes információ a WTA Stuttgart 2024-es tornáról: a TV- és online közvetítés, menetrend, résztvevők és favoritok, valamint a jelenlegi tornagyőztesek fogadási oddsai. Olvasd tovább

SPF Infó hozzászólt
2024 márc 11. 17:05
Székesfehérvári tenisztorna - Piros Zsombor a nyolcaddöntőben

Piros Zsombor sikerrel vette az első fordulót a székesfehérvári challenger-tenisztorna főtáblás küzdelmeinek hétfői nyitónapján.

A világranglistán karriercsúccsal 106. játékos az első fordulóban verhető ellenfelet kapott az olasz Giovanni Fonio (270.) személyében, akivel 1/1-re állt a mérlege. A második helyen kiemelt magyar 3:3 után kétszer is elvette ellenfele adogatását, és fél óra elteltével szettelőnyben volt. A folytatásban a 24 éves hazai kedvenc három bréklabdáról hozta a szerváját, majd 3:2 után már hengerelt, és onnantól csak két labdamenetet vesztett. Az összecsapás 66 percig tartott.   
   
Pirosra a 16 között a 196. helyen álló argentin Santiago Rodríguez Taverna vár.
   
A nyitónap másik főtáblás magyarja, a szeptemberben magyar bajnok Boros Attila (1675.) 14.30 óra körül a szintén olasz Francesco Maestrellivel (243.) találkozik.
   
A 75 ezer dollár összdíjazású Kiskút Openen alanyi jogon főtáblás még Valkusz Máté (210.), továbbá szabadkártyával Füle Mátyás (554.) és Fajta Péter (660.).   
   
A viadal első kiemeltje az ATP-rangsorban korábban harmadik osztrák Dominic Thiem, aki 17 tornát nyert, a harmadik pedig a 37 éves francia Richard Gasquet, akinek a legjobb helyezése hetedik volt a világranglistán, és 16 trófeát gyűjtött.
   
Eredmény, 1. forduló (a 16 közé jutásért):
 
Piros Zsombor (2.)-Giovanni Fonio (olasz) 6:3, 6:2

forrás: MTI
   

Még több Tenisz