A messzi kontinens sokmindenről híres, mint például az egzotikus állat és növényvilágáról, idillikus partjairól, őslakosairól, azoknak kultúrájáról és persze a sportszelleméről. A sportnak központi része van a lakosság életében és ennek az Australian Open az egyik legjobb bizonyítéka.
Ausztrália a teniszvilág egyik legrangosabb eseményének színhelye, ugyanis az először 1905-ben megrendezett torna a Grand Slam Négyes egyike, amelyet a “Happy Slam”-ként is emlegetnek a partis hangulata miatt. Ennek is köszönhető, hogy pár éve rekordnak számító, több mint 812 ezer néző látogatott ki a két héten át tartó összecsapásokra. Az évek során öt ausztrál város (Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane és Perth) is otthona volt a mérkőzéseknek, azonban két évben Új-Zélandban (1906-ban Christchurchben, 1912-ben Hastingsben) csaptak össze a játékosok.

Szerény kezdetektől az elismerésig és átalakulásig
Hosszú utat tett meg napjainkig az Australian Open és bár manapság világeseményként van számon tartva és értékelve, ez nem volt mindig így, mivel csak 1924-ben kapta meg rangját. A helyszín földrajzi elszigeteltsége miatt, az akkori nem túl kedvező lezajlási időpont (Karácsony és Újév környékén) valamint az alacsonynak számító díjak miatt, hosszú évekig külföldi játékosok kevés számban vettek részt az évente megrendezett tornán. Még a 60-as és a 70-es években is sokan kihagyták az Australian Opent a versenynaptárukból, de ez már évtizedek óta megváltozott. A 24-szeres Grand Slam-bajnok, a hazai Margaret Court rendelkezik legtöbb egyéni bajnoki címmel, pályafutása során tizenegyszer volt a torna legjobbja.

1988-tól a “Melbourne Park”-nak nevezett komplexumban zajlik a torna és ugyanabban az évben történt meg a füves borításról a keményre való áttérés. Mats Wilander az egyetlen teniszező, aki gyepen és kemény játékfelületen is megszerezte a bajnoki címet. A pályák manapság már nem annyira gyorsak mint régebben voltak, így a támadó stílussal és védhetetlen szervával rendelkező játékosok előnye csökkent. A rangos ausztrál torna a teniszidény első Grand Slamjének számít, mert januárban zajlik, ami az ausztrál nyár időszaka. A hőség miatt lett bevezetve 1998-ban az “Extreme Heat Policy”, amely szerint a játék leáll, amikor a körülmények tűrhetetlenné válnak. Megjegyzendő, hogy a Melbourne-i Grand Slam az egyetlen, amelyik három behúzható stadionnal rendelkezik: a Rod Laver Arena (a világ első behúzható tetővel rendelkező teniszarénája), a John Cain Arena és a Margaret Court Arena.

Érdekes adat, hogy a torna lezajlása során a felhasznált labdák száma negyven ezer körüli szokott lenni és a helyszíni húrozók több mint ötezer ütőt húroznak, több mint hatvan kilométer húrt felhasználva. Azoknak is, akik a játékosok felszereléseit és ruházatát kedvelik részletesen elemezni, a torna rendkívüli csemege, mert számos új model kerül ilyenkor bemutatásra. Akár teniszrajongók vagyunk, akár nem, a napsütötte esemény képernyő előli követése is nekünk európaiaknak mindenképp segít könnyebben átvészelni a tél talán leghidegebb és legkedvtelenebb időszakát.
18+ Részvételi feltételek érvényesek! Játssz felelősen! BeGambleAware.org.